A szakértők szerint az energetikai szektor volt az első iparág, ahol széles körben elterjedt az automatizálási megoldások használata. Manapság pedig majdhogynem teljesen számítógép által vezérelt. A kiberbiztonsági incidensek és a célzott támadások az elmúlt években olyannyira jelentősek lettek, hogy a különböző szabályozási kezdeményezésekkel kiegészítve a energiaszolgáltatók kénytelenek alkalmazkodni a kiberbiztonsági trendekhez és működési rendszereikbe (OT – operational technologies) aktívan adoptálni a különböző kiberbiztonsági termékeket és mérőeszközöket.
A modern villamosenergia hálózat az egyik legkiterjedtebb összekapcsolt ipari architektúra, amelyhez óriási mennyiségű számítógép kapcsolódik és ezáltal viszonylag magas szintű a kiberfenyegetettségnek vannak kitéve.
Tavaly az év második felében az építőiparban lehetett azonosítani a legtöbb ICS számítógép elleni támadást, az első félévhez képest 31,1%-os növekedéssel. Más iparág (gyártás, szállítás, közművek, egészségügyi ellátás stb.) is tapasztalt növekedést, átlagosan 26%-ról 30%-ra nőtt az eloszlás.
Az építőiparban tapasztalt nagy arányú megtámadott számítógép azt is jelezheti, hogy a szektor még nem készült fel eléggé a kibertámadások kivédésére. Az automatizáció még viszonylag új fejlemény ezen a területen és a kiberbiztonsági kultúra is további fejlesztésre vár.
Az ICS számítógépek támadásainak fő forrása még mindig az internet, amely a készülékek 22,7%-át támadta meg ezen a csatornán.
Tavaly az ICS rendszerek 10,8%-át támadták meg botnet segítségével, egy olyan rosszindulatú programmal, amely észrevétlen fertőz és tartalmaz egy távoli hozzáféréssel rendelkező végrehajtó parancsot.