A másik oldalon azonban komolyan nőnek a kivitelezői költségek, elsősorban a munkaerő költsége, ami 30-50 százalékos bérköltség-növekedést jelentett az elmúlt években. Az alapanyagköltség is meredeken ível felfelé, részben mivel az állami beruházásokat megszerző cégek jó előre nagy mennyiségeket kötöttek le.
A tervezést nehezíti, hogy a kormány még nem foglalt állást a kedvezményes áfakulcs ügyében, és ez ösztönzi a kivitelezőket, hogy 2019 végéig még az 5 százalékos kulccsal tudják eladni és átadni lakásokat.
2020-tól az építőipar akár 30-40 százalékos visszaesése sem kizárt, mivel a lakásépítés áfája – a kedvezmény meghosszabbításának hiányában – visszaemelkedik 27 százalékra, amit a kivitelezők továbbhárítanak a vevőkre.Erre minden bizonnyal a piac a kereslet csökkenésével fognak válaszolni, ezáltal a megfelelő mennyiségű potenciális vásárló hiányában a fejlesztők vagy elhalasztják a tervezett projektjeiket, vagy csökkentik a megkezdettek méretét.
Ugyanakkor folytatódik a társasházak korszerűsítési programja, ami a 2018. április végétől elérhető 28 milliárd forintos uniós
A 2017-es év során közel 350 milliárd forintos forgalmat ért el az ágazat, aminek túlnyomó részét a szerkezeti és építési anyagok adták, de a legnagyobb növekedést a vasáru- és szigetelőanyagok generálták. A tetőcserép-forgalom értékét tekintve, az európai top 3-ba küzdöttük fel magunkat, és ez a forgalom a következő év során tovább növekedhet.
Ma már az új építésű házak esetében a 15 cm-es szigetelés követelménynek mondható, ezzel azonban a használt ingatlanoknak csupán 20 százaléka rendelkezik, így azok ára is 15–20 százalékkal meghaladja szigeteletlen társaikét, ami országos és területi szinten is eltérést mutat.
A hazánkban található 2,85 millió ház 80 százaléka korszerűtlen, a kiadott 68,5 ezer tanúsítvány közül mindössze 0,7 százalék kapott AA besorolást, így tág tere van az energetikai korszerűsítésnek.A nagy energetikai cégek által kezdeményezett és az unió által is támogatott kedvezményes banki hitelek továbbpörgethetik a szigetelőanyagok keresletét.
A Minősített Felhasználóbarát Lakáshitelek folyósítását csaknem minden bank megkezdte, és nőtt a lakástakarék-pénztárakban felhalmozott megtakarítások száma is, ami erőteljesebben áramlik majd a lakáspiacra, mint 2017-ben.
A kereslet Budapesten és a nagyvárosokban összpontosul, azonban az új építésű ingatlanok elviselhetetlenül drága ára miatt a vevők a 100-110 m2-es családi vagy tömbházakra fókuszálhatnak, és növelhetik az agglomeráció keresettségét. A kivitelezési költségek a tavalyi 20–25 százalék után további 10–15 százalékkal növekedhetnek a minőségi kapacitás- és szakemberhiány miatt, ami a vidéki és kisebb projektek esetében kevésbé okoz majd fennakadást.