Cég cikkek
Felkészületlenek a változásokra a magyar cégvezetők
A változás az egyetlen dolog, ami állandó. A magyar cégvezetők többsége azonban nem a kihívással, hanem a krízissel, az anyagi veszteséggel azonosítja. Azt is belátják azonban, hogy nincsenek felkészülve rá, ugyanakkor "házon belül", saját erőből kezelik. Szakértő segítségét többnyire csak akkor kérik, ha egyszer már alaposan megütötték a bokájukat.
Kedvenc márkáink, zöld energiával
Mely intézmények törekedtek leginkább arra, hogy minél kevesebb fosszilis energiaforrást vegyenek igénybe? Az amerikai Green Power Partnership megadja a választ: az éves megújuló energia-fogyasztás szempontjából vizsgál magáncégeket, valamint állami és oktatási intézményeket az Egyesült Államokban.
Szányal az Apple: csak két olajcég tudta megelőzni
A világ legértékesebb vállalatai között nőtt az amerikai, csökkent az európai cégek száma a német Handelsblatt által összeállított listán. A tőzsdei árfolyamok alapján készített lista élén az Exxon Mobil olajipari vállalat áll, a második az előző évi listavezető, kínai Petrochina, amely szintén az olajiparban érdekelt.
Melyek voltak 2010 legzöldebb láncai?
A portlandi Portfolio 21 nyílt végű befektetési alap a legkörnyezetkímélőbb céges ellátási láncokat vizsgálta. Mely vállalatok tettek szert tavalyi működésükkel zöld babérokra?
Életmentés üzleti coachinggal
Minden egymillió forint coaching ráfordítás legalább 5-6 millió forint hasznot hoz a vállalkozásnak - hangzik az üzleti statisztika, de ennél többről, gyógyulásról, túlélésről, erőre kapásról is szól egy speciális, itthon még születőben lévő „segítő" szakma.
Munkavállalói részvétel: régi-új ösztönzés
Munkaadók újítása lehet a munkavállalói pénzügyi részvétel intézményének elterjesztése. A vállalati belső érdekeltségi rendszer e változatától is a versenyképesség javulása várható.
Nálad vagy nálam?
A személyes megbeszélés megkerülhetetlenül fontos eleme az üzleti életnek. A kérdés csak az, hogyan oldható meg gazdaságosan: a költséges és nemritkán időigényes utazások takarékosabbá tételével vagy a fizikai találkozásnak egy modern telekommunikációs rendszer általi kiváltásával.
Hogyan adjuk el cégünket?
Hol reménykedve, hol kényszerűségből lépnek a piacra a cégükből „kivonulni" akaró vállalkozók. A vevők - mert a válság ellenére is akadnak - pályázni kívánnak, vagy éppen növekedni, új piacokra szert tenni.
Cég a változásban: hogyan legyünk élenjárók?
Ha a válság előtti években csak sejtettük, ma már biztosan tudjuk: ragaszkodni a szokásokhoz, nem lépést tartani az újjal a biztos lemaradás ígéretét hordozza. A váltás, a változás, a fejlődés, a megújulás mindig is életünk része volt, ma már viszont nélkülözhetetlen velejárója az egyre gyorsabban változó világhoz való alkalmazkodásnak. Akinek megvan az a képessége, hogy megérezze a változások irányát, az élen járhat az innovációban, élére állhat a folyamatoknak, s learathatja az utána kullogók, a követők elől a sikert. A változásképesség tehát piaci versenyelőnyt is jelent.
Hogyan legyünk élenjárók?
Ha a válság előtti években csak sejtettük, ma már biztosan tudjuk: ragaszkodni a szokásokhoz, nem lépést tartani az újjal a biztos lemaradás ígéretét hordozza. A váltás, a változás, a fejlődés, a megújulás mindig is életünk része volt, ma már viszont nélkülözhetetlen velejárója az egyre gyorsabban változó világhoz való alkalmazkodásnak. Akinek megvan az a képessége, hogy megérezze a változások irányát, az élen járhat az innovációban, élére állhat a folyamatoknak, s learathatja az utána kullogók, a követők elől a sikert. A változásképesség tehát piaci versenyelőnyt is jelent. Ahhoz, hogy megfeleljünk, emberként, vezetőként is meg kell újulnunk, a cégüknek is változnia kell.
Optimista vezetők: munkaerőfelvétel, fizetésemelés...
Az elkövetkezendő egy évben a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások negyede tervezi, hogy növeli alkalmazottainak létszámát - derült ki a 700 kkv vezető megkérdezésével végzett K&H kkv felmérésből. Az eredmények az alkalmazotti fizetések tekintetében is pozitívak, hiszen közel minden harmadik vállalkozás gondolja, hogy az elkövetkezendő egy évben növekedni fognak a dolgozói bérek.
Részesedés a munkahely sikeréből: a készpénz kell
A cég iránti lojalitás növekedése, alkalmazotti összefogás, a dolgozók tulajdonosi, részvényesi tudatának erősítése - ezek a legfőbb előnyei a munkavállalók pénzügyi részvételét biztosító programoknak a munkavállalók és a munkaadók szinte egységes véleménye szerint. Az MGYOSZ által irányított, valamint a Deloitte szakmai támogatásával megvalósuló projekt keretében hat közép-kelet-európai ország munkaadói és munkavállalói szövetségei vettek részt abban a nemzetközi felmérésben, melynek eredményeiből kiderül, sok vállalkozás azért nem vezet be ilyen juttatási rendszert, mert nincs elegendő információja a lehetőségekről.
Itt a bizonyíték: még dübörög a válság!
Idén augusztus végéig több cég ment tönkre Magyarországon, mint 2008-ban egész évben. Akkor december végéig 11 451 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást a hitelezők, most nyolc hónap alatt 11 512 jutott hasonló sorsra - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató közleményéből. 2009 első nyolc hónapjához viszonyítva a növekedés 19 százalékos.
Vezető a válságban: csak őszintén és pozitívan
Abban, hogy egy cég hogyan vészeli át a válságot, sok más mellett annak is fontos szerepe van, hogy a vezető milyen működési és kommunikációs stratégiát választ. Bár minden cég egyedi, az őszinteség és az alkalmazottakra fordított tényleges figyelem a válság során is eredményes vezetői stratégia.
A szociális problémák nem érdeklik a vállalatokat?
Míg a környezetvédelmi felelősségvállalást a vállalatok többsége már saját érdekének tekinti, a szociális felelősségvállalásról másképp gondolkodnak. A társadalom egyensúlyi állapotának felbomlásából fakadó feszültségeket a vállalatok nem tartják ugyanolyan kockázatosnak, mint az ökológiai egyensúlyvesztést. A vállalatok CSR-felelősei szerint az embereket csak az érdekli, hogy a mikrokörnyezetükben mi történik, csak ez vonzhat vásárlókat a céghez. A válaszadók többsége elelve a magyar társadalmat nem tartja szolidárisnak.
Tőkehiány: még meg is szűnhet a cég
Magyarországon a globális gazdasági válság következtében több száz vállalat is tartós tőkevesztéssel küzdhet, rájuk a Fővárosi Ítélőtábla nemrég született, precedens értékű ítélete értelmében megszűnés, vagy kényszerű átalakulás várhat, ha időben nem rendezik tőkehelyzetüket - hívja fel a figyelmet a Deloitte.
A hazai cégek a válságról
Magyarországon a cégek vezető döntéshozói szerint annyi változás történt a válság óta eltelt másfél év alatt a saját iparágukban, mint a teljes '90-es évtizedben - derült ki az Ipsos friss online vállalati kutatásából. Bár a válság minden hatodik céget nem érintette alapjaiban, de a cégek négytizede gyökeres átalakulási folyamaton megy keresztül, amely az utóbbi másfél évben kezdődött és sok helyen még hátra van a neheze.
Íme a legjobban fejlődő magyar cégek!
Immár második alkalommal osztották ki a Pegazus Díjat, a legdinamikusabban fejlődő vállalkozások elismerését, amelyet régiónként két kategóriában kaptak a legjobb feldolgozóipari és szolgáltató cégek.
Mennyit buknak a cégek a naív vezetők miatt?
Az éves leírási veszteség negyedét kerülhetnék el a cégtulajdonosok, ha alkalmazottaik tevékenységét rendszeresen ellenőriznék; 2008-ban a becsült 220 milliárd forintnyi leírási veszteség mintegy 25 százalékát okozta az alkalmazottak nemtörődömsége vagy szándékos tevékenysége - derül ki a Direktinfo Kft. elemzéséről szóló közleményből.
Hogyan kerüljük el a létszámleépítést?
A magyar nagyvállalatok közel fele gondolkodik a munkavállalókat érintő megszorításokban - derül ki egy közelmúltban készült kutatásból. Jelen gazdasági és iparági válságra a cégek elsősorban munkaidő-csökkentéssel reagálnak, nem vállalkoznak célirányos fejlesztésekre, a hosszú távú stratégiaépítés nem kifizetődő számukra. A dinamikus fejlődés záloga pontosan a cégstruktúra átalakításában, a tapasztalatok folyamatos elemzésében rejlik, amelyben kiemelt jelentőségű lehet az egyedülálló 10 milliárdos uniós forrást kínáló TÁMOP 2.3.3/B. pályázat.
A külföldi munka csak rontja a karrieresélyeket?
Egy tengerentúli munkatapasztalattal nem rendelkező amerikai vezérigazgató két évvel hamarabb éri el a legfelsőbb szintű munkát, mint az, aki külföldön is dolgozott. Ha nagyon akar, akkor is csak egy-két évre menjen az ember külföldre dolgozni.
APEH: százezer céget szüntethetnek meg
Az adószám felfüggesztését, végső esetben a vállalkozás törlését kockáztatják azok a társaságok, amelyek nem nyújtották be határidőre a tavalyi évről szóló beszámolójukat; idén 100 ezren késnek - ismerteti a Népszabadság hétfői száma.
Két perc alatt egyéni vállalkozóvá válhatunk
Lényegesen egyszerűbb lesz egyéni vállalkozóvá válni év végétől; az igény elektronikus beküldése után akár 2-5 perccel később már megkezdheti tevékenységét az egyéni vállalkozó - ismertette Draskovics Tibor igazságügyi miniszter.
Növekszik az adókockázat a kkv-knál
A vállalkozások nyeresége részben adókerüléssel érhető el, így vállalják a kockázatot és sok esetben jelentős adókockázatot halmoznak fel.