Életmentés üzleti coachinggal

Minden egymillió forint coaching ráfordítás legalább 5-6 millió forint hasznot hoz a vállalkozásnak - hangzik az üzleti statisztika, de ennél többről, gyógyulásról, túlélésről, erőre kapásról is szól egy speciális, itthon még születőben lévő „segítő" szakma.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

„Igen is, nem is", azaz a gazdaság válságát, majd a politikai „nagytakarítást" meg is érzi, meg nem is érzi meg az üzleti coach-ot „nyújtó" vállalkozás a forgalmán, az ügyfelek számának és a gyarapodásán. Peredi Ágnes, a Business Human Coaching ügyvezetője a Piac&Profit Online kérdésére válaszolva azt is elmondta, hogy vannak vállalkozások, ahol már tudták korábban is, hogy mire való a coaching, s ott még a nehezebb időkben is, sőt akkor még inkább, szükségét érezték annak, hogy éljenek a coaching hasznával.

 

Peredi hatparancsolat
A „mit tudok én?” kérdésre a Business Coach Akadémián okleveles és kvalifikált business coach végzettséget szerző és már hosszabb ideje „praktizáló” Peredi Ágnes  honlapján így válaszol:
• a kommunikációs nehézségekkel küzdő vezetők készségeinek fejlesztése, hiszen újságíróként számtalanszor tapasztaltam, hogy hiába voltak jók a gondolatok, ha nem érintették meg azokat, akiknek szánták.
• médiaszereplésekre való felkészítés, amikor nagyon fontos ismerni a kérdező újságíró észjárását és az írott sajtó, az internetes újságírás, a tévés és a rádiós szereplés közötti különbségeket.
• a konfliktusok és a stressz hatásainak ellensúlyozása, mert nem kötelező belebetegedni a mindennapok küzdelmeibe – lehet harmóniában is élni.
• a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtése férfinak, nőnek egyaránt. Saját tapasztalatból tudom, milyen nehéz belső utakat kell bejárnia egy nőnek, aki anya is, és hivatásában is eredményes.
• munkahely-, szakma- vagy karrierváltás. Magam is megtapasztaltam, milyen átváltani egyik szakmáról a másikra. Megismertem a nehézségek mellett a megoldáshoz vezető utakat is.
• a munkahelyi légkör javítása, amikor nem csak pénz kérdése, milyen közérzettel dolgoznak az emberek.

Bár már nem újdonság főleg a nyugati világban ez a - kicsit önkényesen nevezzük most így - szolgáltatás, mégsem árt néhány jellemzőjét bemutatni. Peredi Ágnes megjegyzi, egyelőre még nincs precíz, pontos magyar szó a coach-ra. Kicsit körülírva azonban rá lehet jönni a lényegére, azaz - vesszük kölcsön a cégvezetőtől - gondolkodó társat, üzleti edzőt, szellemi partnert érthetünk az angol fogalmon, vagy éppen mindegyiket együtt. Azért is nehéz egy szóval meghatározni - fogalmaz a szakértő -, mert ahány coach van, annyiféleképpen lehet értelmezni a folyamatot, amelyben mindenki a saját egyéniségét, tapasztalatait, tudását adja át úgy, ahogy egy másik ember egyénisége, helyzete megkívánja. A coaching fogalma az 1980-as évek elején került át a sportpszichológiából az üzleti életbe. Eredetileg csak a sportban használták: a coach az edző, a coaching pedig az edző által végzett támogató munka.

A hazai Coach Körben - e szakmát művelők közösségében - értelemszerűen a nemzetközi szövetségük „névjegyét" használják, vagyis azt, hogy a professzionális coaching olyan szakmai kapcsolat, amely abban segíti az ügyfelet, hogy kiemelkedő eredményeket érjen el akár a magánéletében, akár a munkájában, vagy a szervezetben, ahol dolgozik. A coaching folyamat során az ügyfél elmélyíti tudását, növeli teljesítményét, és mindezek eredményeként javul az életminősége. Peredi Ágnes is kész a további magyarázatra: minden találkozáskor az ügyfél választja meg a beszélgetés fókuszát, míg a coach figyelmesen hallgatja, megfigyeléseit visszajelzi, és legfőképpen kérdéseket tesz fel. Ez az interakció egyrészt segíti az ügyfelet abban, hogy világosabban lásson, másrészt akcióra serkenti. A coaching folyamata a fókusz és a választási lehetőségek bővítésével felgyorsítja az ügyfél fejlődését. A coaching arra koncentrál, hogy világossá váljon, hol tart most az ügyfél, és mit akar tenni annak érdekében, hogy eljusson oda, ahová el szeretne érni.

A Business Human Coaching vezetője tehát nem gondolja, hogy utolsó mentőövnek tekintenék a hazai cégeknél a „szolgáltatást". De Angliában, Németországban, Ausztriában meredeken emelkedett a coaching iránti igény a válság kitörése után. Nálunk, mivel a vezetők nagy része nem tudja, hogy ez az új „izé" mire való, és azt képzelik sokan, hogy ez is egy kétes tanácsadói ténykedés, amelyre csak a pénzt költenék, inkább elhárítják. Ennek ellenére - érvel Peredi Ágnes - nálunk is, egy friss felmérés szerint, érzékelhető az emelkedés, egy év alatt 12 százalékkal nőtt az igény.

A magyar szakember másmilyen számmal is bizonyítani igyekszik a mesterség felértékelődését, a haszon ugyanis nemcsak szólam: a nagyvilágban egy év alatt másfél milliárd dollárt költenek coachingra a cégek. A nemzetközi kutatások szerint a befektetett költség átlagosan 5-6-szorosan, de gyakran tízszeresen térül meg. Ezt már a hazai felmérések is alátámasztják, vagyis a hazai viszonyok között is igaz, hogy minden egymillió forint coaching ráfordítás legalább 5-6 millió forint hasznot hoz a vállalkozásnak. Magyarországon legalább ötszázezer vállalkozás működik, a vezetőik élete tele van nehézséggel, dilemmával, szükségük van támogatásra. És nagyjából ötszáz szakképzett coach van, vagyis mindegyikre juthatna vagy ezer cég. Ezért nem alaptalan, hogy a coachingot nagyon felívelő szakmának tartják.  

Eredeti kérdésünket tehát kicsit átcsomagolva - míg az 1929-33-as világválság idején az akkor még Ferencz József, ma Szabadság híd turuljának nőtt meg a jelentősége, ahonnan nap mint nap vetették magukat a Dunába az emberek, addig a 2008-2010-es válság idején a business coaching volt az, ami felértékelődött? - ismét Peredi Ágnesnek szegeztük. Igen, felértékelődött, de csak ott, ahol tudták, mit is jelent.  Akkor lehet igazán ráérezni ennek a szakmának az ízére, ha az ember megtapasztalja a hatásait. Remek látni, amikor egy fiatal vezető rátalál azokra az irányokra, amerre szakmailag tovább kell fejlődnie, előrelátóbban tudja felépíteni a cégét, és ennek érdekében világossá tudja tenni a feladatokat a maga és a kollégái számára. Nagyszerű, amikor tapasztalt vezetők is rácsodálkoznak, mennyire másképp látnak dolgokat akkor, ha egy értő emberrel konzultálnak egy-egy helyzetről és az abból fakadó lépésekről. Lehet, hogy éppen ezért döntenek bátrabban, vagy éppen óvatosabban. Minden történet teljes figyelmet kíván és kap a coachingban. Remek érzés látni azt is például, ha egy agyonhajszolt asszony, aki  feleség is, főnök is, és tele van gonddal, állandó időzavarral küszködik, eljut odáig, hogy meg tudja szervezni az életét úgy, hogy ötkor hazamegy, és addig sem hisztis légkörben dolgozik, sőt, sokkal jobban tud együttműködni a kollégáival, mint korábban, és azok is jobb kedvvel járnak be a munkahelyükre.

Nem véletlen tehát, hogy egyfajta visszautasítás volt a „jutalom"  további okvetetlenkedésünkért, mikor is azt tudakoltuk, hogy az, aki "gyógyultan" távozik, egyben titkolja is, hogy hol kapott "ellátást", hiszen mintha nyoma sem lenne az üzleti coachingnak Magyarországon? Peredi Ágnes szerint e kérdésünk azt érzékelteti, mintha beteg embereknek lenne szükségük coachra. Holott éppen az a sajátossága, hogy az egészségeseknek is szükségük van rá. Végtére is mindenkinek mindennap rengeteg dilemmával, konfliktushelyzettel kell megküzdenie, és attól még nem beteg valaki, hogy gondjai vannak. A lényeg, hogy meg tudja azokat oldani, és hogyan tudja megoldani. A coaching nem restellni való, kínos dolog. Sőt. Külföldön sokfelé már státuszszimbólum a vezetők körében. Ahogy egykor a titkárnő, vagy a céges autó. Vannak országok, ahol magára valamit is adó vezetőnek van coacha. És olyan ország is van - Anglia -, ahol például az állami egészségügyben addig el sem kezdhet dolgozni egy frissen kinevezett vezető, ameddig hat coaching alkalmon nem jutott túl.

Túlélési kézikönyv
„Generációk évtizedek óta váltják egymást, és mindig voltak konfliktusok a régiek és az újabbak között. A mostanit az különbözteti meg a szokásostól, hogy egy viszonylag biztonságos kort vált fel a létbiztonság általánosságát elsöprő korszak. A mostani, "Üsd, vágd, nem apád!" világban mások a szabályok, mint az előző évtizedekben, amelyekben az élet ugyancsak nem volt habos torta, de másképpen. A nagy kérdés: mit tegyen az előző generáció? Megadja magát a sorsnak, tudomásul véve, hogy már nincs szükség mindarra a tudásra, tapasztalatra, emberi tartásra, morális értékrendre, amit magáénak tekintett, és lépjen le a színről, ahonnan amúgy is erősen taszigálják lefelé, vagy próbálkozzon a túléléssel? És ha igen, hogyan? De ez már nemcsak a korábbi generáció kérdése, hanem mindenkié, mert már mindenkit elért vagy elérhet a vihar.”
(A 2009-ben Peredi Ágnes tollából megjelent Túlélési kézikönyv bevezetőjéből idéztünk.)

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo