Beruházások cikkek

Új energiaadó nem lesz, de...
A magyar kormány tervei szerint nem új járulékot vezetnének be az energiacégeknek, hanem kötelezővé tennék, hogy a szolgáltatók kötelezően támogassák a lakossági energiahatékonysági beruházásokat.

A magyar gazdaság még csak most vesz lendületet
A vártnál kedvezőbb hatással volt a járműipar, a mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye az éves növekedési adatokra és a kibocsátásra a harmadik negyedévben. Részben tehát egyedi tényezők és kedvező bázishatások eredményeképpen Magyarország Európa jobban teljesítő gazdaságai közé ugrott. A harmadik negyedév adatai alapján számos mutató bizakodásra ad okot az amerikai és az európai gazdaság talpra állása tekintetében is, bár a válság előtti húzóerő visszatérésére még várni kell.

Kint vagyunk a gödörből, de még korai az öröm
Magyarország idén kijött a recesszióból, de nem került gyors és egészséges növekedést hozó pályára a GKI éves értékelése szerint. A Gazdaságkutató jelentősen megemelte idei GDP előrejelzését, de figyelmeztet: a fellendülés nem biztos, hogy tartós lesz.

Építkeznének a kkv-k
Biztató a magyar kis- és középvállalati (kkv) szektor beruházási kedve: a vállalkozások 57 százaléka tervez valamilyen jellegű fejlesztést a következő öt évben, és közülük 37 százalék akár új építésbe is belefogna a következő egy év során.

Csak az időjárás kegyes hozzánk?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a GDP tavalyi és 2013. I. félévi visszaesését a II. félévben minimális, kb. fél százalékos növekedés követi. Ez és az év egészében várható 0,3 százalék körüli növekedés csak a növénytermelés jelentős emelkedésének - a tavalyi nagyon kedvezőtlen időjárással szemben idén kedvezőbben alakuló természeti feltételeknek – lesz az eredménye.

Az útépítések húzták a beruházásokat
A nemzetgazdasági beruházások volumene 2013 II. negyedévében 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építési beruházások 5,8, a gép- és berendezésberuházások 2,4 százalékkal emelkedtek. Az adaton az elemzők is meglepődtek.

Jó hír a magyar gazdaságból: töretlenül nő a beruházási szándék
A vállalkozások beruházási szándéka egyértelműen túljutott a mélyponton, ugyanis egy éve töretlenül növekszik folyamatosan. Jelenleg a vállalkozások 59 százaléka tervez fejlesztést. A célok közül továbbra is az informatikai fejlesztések állnak az élen.

Szakadtak a beruházások – nem költenek a cégek
Az előző évhez képest 8,7, a tavalyi negyedik negyedévhez viszonyítva 3,8 százalékkal estek a beruházások Magyarországon 2013 első három hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. Az adat siralmas.

Gyorsulva csúszunk a lejtőn
A beruházások volumene tavaly 5,2 százalékkal maradt el az előző évitől. A helyzet év közben folyamatosan romlott: az utolsó negyedév éves összevetésben 7,9, az előző negyedévhez képest 3,7 százalékos csökkenést hozott. Elemzők ezen a területen sem várnak az idén fordulatot.

Gazdálkodók! Fontos változás február elsejétől!
Internetre termelők, mert február 1-től csak elektronikus úton nyújthatók be kifizetési kérelmek számos beruházási támogatásnál. A földművelésügyi miniszter rendelete értelmében kifizetési kérelmet kizárólag elektronikus úton, az MVH által rendszeresített elektronikus űrlapon, ügyfélkapun keresztül lehet benyújtani.
Nem várnak tovább a cégek a beruházásokkal
Mélypontra esett az elmúlt évben beruházást végrehajtó cégek aránya, azonban kedvező változás, hogy erősödött – sőt a nagyvállalati körben rekordszintre ugrott – a következő 12 hónapra vonatkozó fejlesztési kedv - szűrhető le a Magyar Fejlesztési Bank havi gazdasági jelentésének, valamint az MFB vállalati felmérésének adataiból.
Nincs fordulat: tovább estek a beruházások
A harmadik negyedévben ismét esett a beruházások volumene. A dinamika némiképp csökkent, s jó hír az is, hogy a feldolgozóiparban újra bővülést mértek a statisztikusok, áttörésben bízni ugyanakkor úgy tűnik egyelőre nem érdemes.
Mérsékelten csökkentek a vállalati hitelkamatok
Mérsékelt javulás tapasztalható a vállalatok következő egy évre vonatkozó várakozásaiban, ami a kedvezőbb külpiaci lehetőségeknek, az emelkedő forráskeresletnek, a cégek megítélése szerint némileg jobb (kevésbé kedvezőtlen) finanszírozási feltételeknek, valamint az erősödő beruházási aktivitásnak volt köszönhető a Magyar Fejlesztési Bank 2012. őszi vállalati felmérésének (MFB-Indikátor) eredményei alapján.