A korábbi tervekkel ellentétben mégis bevezetik a 1,5 százalékos szolgáltatói energiahatékonysági kötelezettségi rendszert, amely 2014-től kötelezi az energiaszolgáltatókat, hogy évi 1,5 százaléknyi megtakarítást érjenek el fogyasztóik között, például a lakásfelújítások támogatásával. Az évente megtakarítandó mennyiség a Zöld Beruházási Rendszer összes megtakarításának nyolcszorosa. (Energiahatékonyságra hazánk 700 milliárdot költhet ebben az uniós ciklusban.)
Az EU Bizottság honlapján megjelent a magyar Kormány jelentése arról, hogy hogyan kívánja végrehajtani az Energiahatékonysági Irányelv értelmében 2014-ben bevezetendő 1,5 százalékos energiaszolgáltatói megtakarítási kötelezettséget. E rendszer lényege, hogy az energiaszolgáltatókat arra kötelezi, hogy az évente az eladásaik 1.5 százalékának megfelelő mennyiségű energiát takarítsanak meg a végfogyasztók körében. Ehhez az energiaszolgáltatók kénytelenek lesznek anyagilag is segíteni fogyasztóik beruházásait. Ilyen rendszer már régóta működik Nagy-Britanniában, ahol az energiaszolgáltatók a családi házak szigetelését támogatták.
Bár a jelentés a hazai bevezetésre vonatkozó kérdések legtöbbjére semmi véglegeset nem mond, egy kulcskérdésben, a kötelezettség végrehajtásának módjában változni látszik az irány. A jelentés azt írja, hogy Magyarország egy valódi kötelezettségi rendszer „bevezetésében gondolkodik”. Ez azért újdonság, mert 2013 nyarán Horváth Attila Imre NFM - államtitkár még úgy nyilatkozott, hogy „inkább járulék lesz”, illetve „E pénz egy részéből energiahatékonysági projekteket lehet finanszírozni.” A hatékonyság pedig létkérdés, mert világunkat alapjaiban változtatja meg a klímaváltozás.
Nagyon örülünk, hogy az NFM járulék helyett inkább valódi kötelezettségi rendszert vezetne be, így nem az államon keresztül, hanem közvetlenül jutnak majd el az energiaszolgáltatók támogatásai a fogyasztókhoz, ez a megoldás elősegíti, hogy a leginkább költséghatékony megtakarítási beruházások valósuljanak meg” – mondta a tervezettel kapcsolatban dr. Bart István, a Magyar Energiahatékonysági Intézet Nonprofit Kft. igazgatója.
Az új rendszer a 2014 februárjára ígért Panel III programnál nagyságrendekkel több forrást teremthet a lakások szigetelésére, kazán-, illetve nyílászáró-cseréjére. A rendszert az Irányelv szerint már 2014-ben be kell vezetni, és minél előbb elindul, annál hamarabb segíthet az emberek energiaköltségeinek csökkentésében.