Nem várnak tovább a cégek a beruházásokkal

Mélypontra esett az elmúlt évben beruházást végrehajtó cégek aránya, azonban kedvező változás, hogy erősödött – sőt a nagyvállalati körben rekordszintre ugrott – a következő 12 hónapra vonatkozó fejlesztési kedv - szűrhető le a Magyar Fejlesztési Bank havi gazdasági jelentésének, valamint az MFB vállalati felmérésének adataiból.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A beruházási hajlandóság fokozódása ugyanakkor alapvetően a válság során halogatott fejlesztések következménye, s a termelőeszközök amortizációja fejt ki egyre nagyobb nyomást a várható bővítések, korszerűsítések irányába, miközben a lassan javuló, de továbbra is kedvezőtlen finanszírozási körülmények, a külső piacokon visszaeső kereslet és a legfeljebb lassan javuló hazai piaci kilátások is inkább visszatartják a vállalati fejlesztéseket.

Túl régóta halogatják a beruházásokat

A vállalati szektor beruházási aktivitása kismértékben romlott 2012. tavasz és ősz között, egyben a felmérés történetében eddig tapasztalt legalacsonyabb szintre esett. 2012 őszén a vállalatoknak csupán 60,8%-a számolt be arról, hogy az előző 12 hónapban fejlesztést végzett, ami 1,5 százalékponttal alacsonyabb a tavaszi értéknél, s alapvetően az iparban mélypontra zuhanó bővítések, korszerűsítések következménye.

A vállalatok a fejlesztéseken belül 2011. ősz és 2012. ősz között a korábbi évekhez hasonlóan alapvetően technológiai modernizációt hajtottak végre. A defenzívebb beruházások előtérbe kerülését jelzi, hogy nőtt a költségcsökkentésre irányuló, s visszaesett a profilváltást, ill. profilszélesítést célzó, azaz kockázatosabb, de nagyobb megtérülést is magában rejtő fejlesztési pályát választó cégek aránya.

Egyre súlyosabb méretet ölt a vállalati beruházások elmaradása a magyar gazdaságban: 2011. ősszel a cégek 26,3%-a, 2012. tavasszal 43,0%-a, ősszel pedig már 47,1%-a szerint a tervezett alatti mértékű volt a fejlesztések volumene. Fél év alatt a kisvállalatok, valamint az ipari cégek között emelkedett nagymértékben a tervezettnél kisebb volumenű beruházást végző vállalatok aránya.

Olcsóbban kapnak hitelt a vállalatok
A tavaly augusztusban megindult monetáris enyhítési ciklus nyomán érzékelhetően csökkentek a vállalati hitelkamatok – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Decemberben 8,72 százalékos volt a vállalati forinthitelek átlagos kamata; ez az egymillió eurónál kisebb összegű hitelekre, 115 bázisponttal alacsonyabb az augusztusban érvényes 9,87 százalékos szintnél. A nagyobb összegű hitelekre érvényes 7,52 százalékos átlagkamat 168 bázisponttal volt alacsonyabb az augusztusinál, azaz a kamatcsökkenés jóval meghaladja az alapkamat csökkentésének mértékét.
A beruházási szándék 2011 őszétől indult erősödése folytatódott 2012. ősszel: a felmérés idején a megkérdezettek 40,8%-a biztosan, s további 18,6%-a valószínűleg tervez fejlesztéseket a következő 12 hónapban. Az élénkülő beruházási kedv annak a következménye, hogy csak a mikrocégek között csökkent, míg a többi méretkategóriában (a belső piacra fókuszáló vállalati kört is beleértve) emelkedett a beruházást fontolgatók hányada, sőt a nagyvállalati szegmensben a felmérés történetében új csúcsot ért el a beruházási hajlandóság.

A termelőeszközök amortizációjának pótlása egyre kevésbé halogatható a magyar gazdaságban. Mindez abban is megnyilvánul, hogy az MFB-INDIKÁTOR felmérés történetében első ízben vált a legfontosabb beruházási ösztönzővé az elmaradt fejlesztések elvégzésének szükségessége, egyben a tavaszi felméréshez képest ez volt az egyetlen vizsgált körülmény, amely új impulzust adott ősszel a tervezett fejlesztéseknek.

Hiányzik a vállalkozások jövőképe
A fejlesztésekről szóló pályázati pénzek nem találják meg a hazai vállalkozásokat, amelyek nem rendelkeznek perspektívával, jövőképpel. A bankok ugyan készen állnak a hitelezésre, de az ügyfelek sokszor nem hitelképesek.
A vállalatok az amortizációból eredő nyomás erősödése, valamint a külső kereslet lanyhulása miatt kevésbé alapozzák fejlesztési terveiket a külpiacokra, mint fél év évvel korábban. Az ipari ágazatok zöme a belső piac élénkülése helyett még jobban bízik az export bővülésében, míg a szolgáltató szektorban fordított a helyzet. A kis- és nagykereskedelmi cégek között viszonylag erős maradt a belföldi fogyasztással kapcsolatos vállalati optimizmus. A távol-keleti piacok felé exportkapcsolatokkal rendelkező vagy piacszerzést tervező cégek körében egyrészt átlag feletti a beruházási kedv, másrészt fél év alatt jelentősen megugrott a korszerűsítést, bővítést tervező vállalatok aránya, ami a magyar export relációs szerkezetének keleti irányba való elmozdulását jelzi.

A beruházási típusok között őszre másfél éves csúcsra ugrott a technológiai korszerűsítés végzését tervező cégek aránya, s valamennyi vizsgált fejlesztési forma iránt nagyobb arányban mutatkozik érdeklődés, mint amilyen arányban sor került ezen fejlesztésekre az előző 12 hónapban.

A vállalatok 57,3%-a jelzett kapacitásfelesleget 2012. ősszel, ami meghaladja az eddig rekordnak számító 2012. tavaszi felmérés 53,4%-os eredményét, s a beruházások egyik egyre nagyobb akadályát képezi. A vállalatok számára a legjelentősebb fejlesztési korlátot a piaci bizonytalanság, majd ezt követően a magas hitelkamatok jelentették 2012 őszén. Míg előbbi esetében a jelentős javulás ellenére továbbra is kedvezőtlenek a körülmények, a hitelköltségek esetében nem történt érdemi változás tavaszhoz képest. A piacok kiszámíthatatlanságával szemben a nagyobb vállalatok továbbra is jelentősebb védelmet élveznek, s kevésbé veti vissza a fejlesztéseiket, mint a kisebb vállalatok esetében. Az agrárcégek a termékeik iránti viszonylag stabil kereslet következtében az átlagnál kisebb akadálynak tekintik a bizonytalan piaci viszonyokat, amely az iparban vált a legsúlyosabbá 2012. őszre.

Még a stagnálásnak is örülhetünk idén?
A magyar gazdaság 2012-ben recessziós pályán haladt, 2013-ban magas infláció és munkanélküliség, valamint lassú növekedés, vagy akár recesszió várható. A 2013-ra idén szeptemberben várt 0,8%-os növekedést a GKI stagnálásra módosítja, mindenekelőtt a növekedés-ellenes, a befektetői bizalmat tovább erodáló gazdaságpolitika miatt. A magyar GDP 2012-ben az EU átlagánál (0,3%) lényegesen nagyobb mértékben, 1,5%-kal csökken. Noha a visszaesésből a mezőgazdaság mintegy 0,7 százalékpontot magyaráz, a magyar visszaesés enélkül is jóval nagyobb az EU átlagánál. A beruházások 4%-kal, a fogyasztás 2%-kal esik vissza. A magyar bankrendszerből a 2012 szeptemberét megelőző egy év alatt 2300 milliárd forint külföldi forrás tűnt el, ez 28%-os csökkenés. Ezt a bankok nagyrészt hitelleépítéssel, kisebb részben betétgyűjtéssel ellensúlyozták.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo