Az átlagadatot az utolsó negyedévben erősen lefelé húzta az építési ágazat, ahol 15,1 százalékos zsugorodást mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A feldolgozóiparban ugyanakkor 5,3 százalékkal emelkedett a volument, s pozitív (1,6 százalékos) eredmény regisztráltak a gép- és berendezés területén is.
Már csak a járműipar és a közműberuházások húznak
A tavalyi év egészében a 19 nemzetgazdasági ág közül 16-ban csökkenés volt megfigyelhető. Az építési beruházások 10,6 százalékkal csökkentek. A feldolgozóiparon belül számottevően nőttek a beruházások a járműgyártásban, a gép, gépberendezés gyártásában, a villamos berendezések gyártásában, és a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában is.
A közigazgatás, védelem, kötelező társadalom-biztosítás nemzetgazdasági ág beruházási teljesítményének az év utolsó negyedévében kimutatott kiugró, 26,1 százalékos növekedése a tározók, gátak és belvízcsatornák építésének volt köszönhető a KSH jelentése szerint.
Szállítás fékez, építés nem fejleszt
A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás beruházásainak volumene 14,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, amelyet a szárazföldi-, csővezetékes szállítás, légi szállítás továbbá a gyorsforgalmi úthálózat-építés és fejlesztések beruházásainak jelentős csökkenésével magyaráztak a statisztikusok.
A lakásépítések, valamint az üzleti ingatlanfejlesztések folytatódó visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 6 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2011 utolsó negyedévében.
Befejeződtek az egyetemi nagyberuházások
Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult egyetemi nagyberuházások tavaly befejeződtek, amelynek következtében az oktatás nemzetgazdasági ág beruházás teljesítménye nagyarányú, több mint 36 százalékos csökkenést mutatott.
Jelentősen, 32,8 százalékkal elmaradtak a beruházások a korábbi időszakhoz képest humán-egészségügy, és a szociális ellátás területén, és több mint 59 százalékkal csökkentek a beruházások a pénzügyi, biztosítási tevékenység nemzetgazdasági ágakban is.
A feldolgozóipar mutat életjeleket
Éves szinten a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás nemzetgazdasági ágban 38,6 százalékkal csökkentek a volumen, ahol az elmúlt évben nagyobb hálózatépítési és felújítási munkákat végeztek. Szintén a bázishatásnak köszönhető a pénzügyi, biztosítási tevékenység beruházásainak 37,3 százalékos visszaesése.
A kis súlyú ágak közül a folyamatos hálózatfejlesztések és a digitális vételre való átállás eredményezték az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág 10,9 százalékos bővülését. A beruházások volumene mérséklődött a kereskedelem, gépjárműjavítás (2,6 százalék), valamint a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat (1,9 százalék) nemzetgazdasági ágban. A legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházásai 4,9 százalékkal emelkedtek a korábbi időszakhoz képest.
Az idén sem várható fordulat
Az elemzők várakozásai szerint az dén sem várható beruházási fordulat Magyarországon. Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője az adatok kapcsán kifejtette, hogy csak a feldolgozóipari beruházások mutattak bővülést, ami azt jelzi, hogy az exportra termelő ágazatoknál van még valamekkora aktivitás. Ezzel szemben vannak olyan ágazatok, amelyekben 20 vagy akár 30 százalékkal estek vissza a beruházások.
Mivel a külső növekedési feltételek semlegesek, enyhén kedvezőtlenek, a belső környezet javulásának pedig nem látszanak a jelei, Fazekas Péter arra szerint 2013-ban bár kissé javulhatnak a helyzet, de fordulat nem várható.
A második félév már kedvezőbb lehet
Aggasztónak értékelte Nyeste Orsolya, az Erste elemzője azt, hogy nemcsak éves, hanem negyedéves szinten is látványos volt a beruházások visszaesése. A csökkenés ugyanakkor nem meglepő, mivel a negyedik negyedéves, előzetes GDP adatok a recesszió mélyüléséről tanúskodtak.