Ön mennyire gondoskodik a jövőjéről?

A magyar családok kétharmada mindössze néhány hónapot tudna átvészelni, ha a fő kereső elvesztené a jövedelmét. A sokkoló adat a Pioneer Alapkezelő pénzügyi kultúrát feltérképező kutatásából származik. Ahogyan a bankok a kkv-k számára készített csomagajánlatoknál rendszerint számolnak azzal, hogy a cégek és dolgozóik magánszemélyként is megjelennek az ügyfelek körében, hasonló tendencia várható a biztosítási szektorban is.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

- Egy-egy kkv négy-öt magánszemélyt jelenthet a biztosító számára - véli Skonda Mária, a Victoria Volksbanken Biztosítótársaságok vezérigazgató-helyettese, aki szerint például az előgondoskodásra szolgáló biztosítási termékek, a banki betéteknél nagyobb hozamot jelentő unit link-konstrukciók tipikusan olyanok, amelyek szerepe a jövőben megnőhet a magánszemélyek megtakarítási portfóliójában és a dolgozóknak szánt munkaáltatói juttatások között is. Az életbiztosítási és nyugdíj célú megtakarítások bővülését prognosztizálja szinte valamennyi hazai pénzügyi szakember.

Az előgondoskodásra szolgáló egyszeri díjas életbiztosítások - többségük betéthelyettesítő termék - a viszonylag magas hozamrátának és a betéti konstrukcióknál nagyobb befektetői szabadságnak köszönhetik a népszerűségüket. A munkáltatói befizetés után nem kell járulékot fizetni, ráadásul a kifizetett összeg költségként elszámolható. A cafetériához hasonló konstrukció előnye még, hogy alkalmas a teljesítmények elismerésére, mivel - szemben a béren kívüli juttatásokkal - a munkáltató dönti el, hogy kinek és mekkora összegben adja. A legfeljebb 35 éves futamidő mellett, átlagosan 7 százalékos hozamot előre jelző konstrukciókban a folyamatosan halmozódó, hozammal növelt tőkét a biztosítók különböző eszközalapokba fektetik hosszú távra.

A futamidő nem szentírás: három év után 10 ezer forintos díj ellenében lehet kiszállni, igaz, ebben az esetben a hozam után kamatadót kell fizetni. Öt év elteltével a kamatadó arányosan csökken, tíz év múlva pedig kamatadó-mentesen feltörhető a megtakarítás. De még szorult helyzetben sem biztos, hogy a biztosítás megszüntetése az egyedüli megoldás. A kötvény akár hitelfedezetként is szolgálhat.

- Céghitelek mellé a bankok gyakran kérik a tulajdonosok készfizető kezességét. Ha a cégvezető nevén nincs semmi, hitelintézeti szempontból a kötelezettségvállalása nem sokat ér. Ha azonban az illető rendelkezik megtakarítás jellegű biztosítással, a bank biztosítékként figyelembe veszi azt a hitelkeret megállapításakor - magyarázza a szakember.

2010-ben a biztosítási piac 8 százalékos bővülését a termék iránt megnőtt kereslet okozta: miközben az öngondoskodási célú konstrukciók száma nőtt, az összes biztosítási szerződések száma 233 ezerrel csökkent. A befektetési attitűd megváltozásáról számolnak be a bankok is. A nyugdíjhiány felismerése és az új szja-törvény következtében megnövekedett nettó bérek is az öngondoskodás típusú megtakarítások bővülésével kecsegtetnek. A magasabb jövedelműek körében akár 40 ezer forint havi többletjövedelmet is eredményezhet a 16 százalékos személyi jövedelemadó és a gyerekkedvezmény bevezetése, amely összeget a többség félre fogja tenni - derül ki a Budapest Bank csoport kutatásából.

A nyugdíj-előtakarékossági és tartós befektetési konstrukciók egyre népszerűbbek, vélik a pénzintézeti szakértők, akik a kapcsolódó befektetési termékpalettát is napról napra próbálják az igényeknek megfelelően formálni. A Budapest Bank és a Budapest Alapkezelő megbízásából készült lakossági kutatásban megkérdezettek 2011-ben havi 60 ezer forintot terveznek félretenni, 11 ezerrel többet, mint eddig. A keletkező többletjövedelem jelentős része pedig 1-5 éves időtávú megtakarítási eszközökbe vándorol majd, vélik a tanulmány készítői. A jövedelemnövekményről beszámolók elsősorban biztonsági tartalék képzésére, lakás- és nyugdíjcélra, valamint a családtagok támogatására kívánnak félretenni.

Skonda Mária szerint fontos lenne, hogy a megtakarítási hajlandóságot az állam is ösztönözze a magánszemélyek és a munkáltatók oldaláról is. Jóllehet léteznek ilyen konstrukciók, a rendszer nem egységes. Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója szintén termékfüggetlen struktúrát javasol.

- A megtakarítások ösztönzése területén a kívánatos irányt az jelentené, ha támogatás nem egyedi termékhez, hanem megtakarítási időtávhoz kapcsolódna, s minél hosszabb takarékoskodási időszakot vállal a megtakarító, annál több kedvezményt kaphatna. Az összes hasonló időtávú és költségszintű takarékoskodási formának pedig egyforma elbírálás alá kellene esnie.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo