Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára közölte, a pályázatok többsége eszközbeszerzésre, korszerűsítésre, modernizációra vagy valamilyen zöld átállásra irányul.
Lezárult a jelentkezés, jelenleg az értékelések zajlanak a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő támogatási programban, amelyben már 1325 vállalkozás kapott pozitív jelzést, hogy nyert a pályázaton, amelyben a cégek minimum 5 millió és maximum 200 millió forintot tudtak igényelni.
Ez a támogatási program 48 milliárd forintos kerettel indult, amelyet a kormány május végén 130 milliárd forintra emelt. A pályázatra csaknem háromszoros volt a túljelentkezés és majdnem 137 milliárd forintnyi igény érkezett a vállalkozások részéről.
A pályázatban nagyon erős dominanciával szerepelt a vidék és azon belül is azok a régiók, amelyeket az EU fejletlen régióknak nevez, mert jobban rászorulnak a támogatásra. Mindez pedig azt jelzi, hogy ott tudják hasznosítani ezeket az összegeket, ahol a leginkább szükség van rá.
Szabados Richárd arra is felhívta a figyelmet, hogy a Demján Sándor Program összesen 1400 milliárd forintot mozgat meg hitelek, vissza nem térítendő támogatások, európai uniós társfinanszírozás és tőkefinanszírozás formájában. Ezen belül szerepel 130 milliárd forintos kerettel az 1+1 KKV Beruházás-élénkítő program.
Azt prognosztizálják, hogy ez az 1400 milliárd meg tudna mozdítani ugyanígy 1400 milliárdot a vállalkozások részéről, és ez a 2800 milliárd forint már szemmel látható mértékben, mintegy 1,5 százalékkal járulhat hozzá a gazdasági növekedéshez.