Azt, hogy mi tartozik a magáncélú másolás és ezzel a szabad felhasználás körébe, különböző nemzetközi egyezmények szabályozzák. Amíg csak kézírással és írógéppel történt az anyag sokszorosítása, könnyen behatárolható volt ez a kör. A probléma akkor kezdődött, amikor a gépi berendezések - fénymásoló, nyomtató, fax - használata kezdett elterjedni, s ennek hatására kimutathatóan visszaesett a nyomtatott kiadványok forgalma - magyarázza Tóth Péter Benjámin, az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület jogásza.
Először a hetvenes évek elején Németországban épült be az üres audio- és videokazetták árába a reprográfiai, azaz másolási jogdíj. Magyarországon a nyolcvanas évek elején fogadták el a hang- és képhordozókra vonatkozó törvényt. Ahogyan a technika fejlődött, és bővült a jogi szakzsargonban „üres kazetta” néven emlegetett cikkek kínálata, úgy szélesedett a reprográfiai jogdíjjal sújtott termékek köre is. Legutóbb az írható CD és az MP3 adathordozó került be a szabályozási körbe.
A nemzetközi gyakorlathoz képest későn, 1999-ben fogadta el a magyar parlament a már meglévő jogintézmény bővítését a reprográfiai többszörözésre (fénymásolással vagy más hasonló módon történő sokszorozás), másolásra alkalmas készülékek körére és a „copy shop”-okra, vagyis másolásra alkalmas készüléket ellenérték fejében üzemeltetőkre.
Azt, hogy mi tartozik ide, egy most elfogadott kormányrendelet szabályozza. A listán csak a fénymásoló szerepel, ami nemzetközi összehasonlításban példátlanul szűk termékkört jelent. Tóth Péter Benjámin szerint a fax és a nyomtató kimaradása a gyártók erős lobbitevékenységének köszönhető.
A jogdíj kivetésének célja a szerzők kompenzálása az esetlegesen őket ért veszteség miatt. Az, hogy a beszedett összeg valóban eljut-e jogos tulajdonosaihoz, a most megalakult, de ténylegesen még nem működő Reprográfiai Szövetség felelőssége. A jogdíj mértékét és a beszedés módját a szövetség állapítja meg (erre bevált nemzetközi minták vannak), az összeg felhasználásáról azonban nem rendelkezik: a beszedés után a törvény által meghatározott szervezeteknek, a törvényben előírt megosztás szerint átutalja.
A jogszabály három jogosult tagszervezetet jelölt ki: a zeneszerzőket és a zeneműkiadókat az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület képviseli (60 százalék); a vizuális művészeket (fotó, kép) a Hungart (10 százalék); a hírlap-, folyóirat- és könyvkiadókat képviselő harmadik szervezet még csak most formálódik (30 százalék). Az arányokat különböző felmérések és vizsgálatok alapján határozták meg, és bizonyos időközönként felülvizsgálják.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.