Nemzetközi kutatások adatai szerint ötből egy ember neuroatipikus. A neurotipikus és a neuroatipikus emberek ugyanazon munkakörnyezetben dolgoznak, de gyakran különböző megoldásokra van szükségük, ennek megfelelően eltérően kialakított irodát igényelnek. A Skanska és a Workplace kutató- és tervező stúdió által készített, “Neurodiverzitás az irodában: hogyan tervezzünk inkluzív munkahelyeket” című jelentés azt vizsgálja, hogyan lehet az irodai környezetet a neurodiverz egyének számára optimalizálni. A neurodiverzitás az egyének gondolkodásában, tanulásában és információfeldolgozásában jelentkező természetes különbségekre utal, beleértve az autizmust, az ADHD-t, a diszlexiát és a szorongásos zavarokat.
A jelentés fő megállapításai szerint a neuroinkluzív munkaterületek kialakítása nemcsak a neuroatipikus egyének számára kedvező, hanem az összes munkavállaló általános jóllétét is javítja. Az érzékszervi komfortot, a társas interakciót és a fizikai aktivitást előtérbe helyező tervezési megoldások alkalmazásával a munkahelyek inkluzívabb és támogatóbb környezetet teremthetnek mindenki számára.
"A bérlők és a munkavállalók részéről egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk a befogadóbb és támogatóbb munkakörnyezetek kialakítása iránt. A neuroinkluzív tervezési elvek alkalmazásával a szervezetek nemcsak a legjobb tehetségeket vonzhatják magukhoz, hanem az empátia, a megértés és az inkluzivitás kultúráját is erősíthetik. Úgy véljük, hogy a mentális egészség és a jóllét prioritása a munkahelyen elengedhetetlen a pozitív és produktív munkakörnyezet megteremtéséhez" - mondta Aurelia Luca, a Skanska kereskedelmi fejlesztési üzletágának magyarországi és romániai egységéért felelős ügyvezető alelnöke. "Jelentésünk nemcsak a neurodiverzitásról nyújt tájékoztatást, hanem számos gyakorlati megoldást és design stratégiát is felsorakoztat a különböző igények kielégítésére vonatkozóan."