Informatikai beruházási támogatáshoz az egyes tárcák által meghirdetett saját, valamint a Nemzeti Fejlesztési Terven (NFT) belül az Európai Unió társfinanszírozásával kiírt pályázatokon keresztül lehet jutni. Jelenleg informatikai beruházásokra tisztán hazai finanszírozású pályázata csak a gazdasági tárcának van; ez a mikro- és kisvállalkozások interneten való megjelenésének költségeit 40 százalékban támogatatja. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) pályázatai ez év elején lezárultak, ezt követően – lapzártánkig – pedig nem hirdetett meg újakat.
Kicsiknek, közepeseknek, intézményeknek
Magyarország 2004 és 2006 között az NFT-ben szabályozott módon és összegben hívhatja le az unió közös alapjaiból származó forrásokat. Az informatikai fejlesztések a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) negyedik prioritásában jelennek meg, négy intézkedésbe sorolt hat pályázati kiírás formájában.
Az első intézkedés az e-gazdaság fejlesztését, az e-kereskedelmet kívánja ösztönözni. Az ennek keretében kiírt pályázat az IHM tavaly hasonló célzattal meghirdetett, ITP–7-es jelű, a középvállalkozók vállalatirányítási szoftverbeszerzéseit támogató pályázatának bővített változataként is értelmezhető, de az Európai Unió a kis- és középvállalkozókat (kkv) döntéstámogató és üzletiintelligencia-rendszer vásárlásában is támogatja.
A 2004-es GVOP két pályázatot hirdet meg a kkv-k által hasznosítható tartalmak fejlesztésére. Az első kiírás két célt fogalmaz meg, ezekre eltérő pályázói kör jelentkezhet: emelt szintű szolgáltatást nyújtó saját honlapok fejlesztésére bármely vállalkozó, míg a kkv-knál felhasználható tudományos, illetve kulturális tartalmak kifejlesztésére csak tartalomszolgáltatók – ahol a bevételek legalább 70 százaléka ebből a tevékenységből származik – vagy közhasznú adatbázist kezelő intézmények, közgyűjtemények és közszolgáltatók pályázhatnak. A második, a közcélú adatok újrafelhasználását és kereskedelmét, valamint a köz- és magánszféra együttműködéséből származó tartalmak elérhetővé tételét támogató pályázatra az említettek közül bármely csoport jelentkezhet. Kiegészítésként a tartalomfejlesztési intézkedés mindkét kiírásával párhuzamosan jelentkezni lehet a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program 3.4-es, a munkahelyteremtéshez és a vállalkozói készségek fejlesztéséhez kapcsolódó képzések című intézkedés pályázatára is.
Előtérben az önkormányzatok
A GVOP elsősorban a kis-és középvállalkozói kört célozza meg, az idei információstársadalom-fejlesztési prioritásban azonban az önkormányzatok vannak előtérben: az e-közigazgatás címmel ellátott intézkedés rendelkezik a legnagyobb, közel 2,5 milliárd forintos kerettel. Ebből a legtöbbet azok a 10 ezer főnél nagyobb lakosságú települések vagy társulásaik nyerhetik el, amelyek informatikai fejlesztéseikkel elérik az Európai Unió által megszabott harmadik szolgáltatási szintet, vagy a meglévő közigazgatási és adminisztratív rendszerek részterületeit fejlesztik, integrálják, esetleg az on-line ügyintézést és a kapcsolódó back-office alkalmazások körét bővítik.
A helyi testületek számítógépein tárolt adatvagyon „újrahasznosítását” mozdítaná elő az e-közigazgatás fejlesztését támogató intézkedés második kiírása. A pályázat szövege szerint a másodlagos felhasználás olyan önkormányzati tulajdonban levő adatbázisok, adattartalmak digitalizálására vonatkozhat, amelyeket a kkv-k is hasznosítani tudnak.
Tavaly az informatikai tárca 600 millió forintos költségvetésű pályázata támogatta az üzletileg kevésbé vonzó települések szélessávúinternet-kapcsolatának kiépítését, idén az EU társfinanszírozásával kétszer több forrás hívható le erre a célra. Olyan távközlési kkv-k jelentkezését várja – a felsorolt pályázatokban a gazdasági tárca közreműködő szervezeteként eljáró, a pályáztatást bonyolító – IT Információs Társadalom Kht., amelyek 55 és 545 millió forint közötti összköltségű fejlesztéseket terveznek.
A pályázatok beadási határideje 2004. szeptember 30., bővebb információk a gazdasági tárca és a Nemzeti Fejlesztési Hivatal honlapján (www.gkm.hu, www.nfh.hu) találhatók.
Pályázati pénzek az információs társadalom fejlesztésére
Az e-gazdaság fejlesztése, az e-kereskedelem ösztönzése, a digitális tartalom gazdagabbá tétele, az e- közigazgatás fejlesztése és a szélessávú távközlési infrastruktúra bővítése. Ezek azok a témakörök, amelyekre pályázhatnak kis- és középvállalkozások, közhasznú adatbázist kezelő intézmények, közgyűjtemények, közszolgáltatók, települési önkormányzatok vagy társulásaik. Jelentős összegek, nagyarányú támogatások elnyerésére van lehetőség. Érdemes tájékozódni.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?