Kamatmozgások ellenszere

Az elmúlt években Európát emelkedő kamatkörnyezetet jellemezte, s a tendencia a jövőben várhatóan folytatódik. A magyar vállalatok nagy része az alacsonyabb kamatokból származó előnyök kihasználására euróban és svájci frankban adósodott el, általában változó kamatozású hiteleket vett fel. Most a bázisként alkalmazott referenciakamatok növekedése a kamatterhek jelentős emelkedését okozza. A kamatpozíció kiegyensúlyozására a bankok kamatfedezeti termékei nyújthatnak segítséget.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A svájci jegybank 2004 júniusa óta 0,50-ről 2,50 százalékra emelte irányadó kamatát, s mára az euróövezetben is a hajdani 2-ről 4 százalékra nőtt az alapkamat. A további emeléseket a piac már beárazta, a svájci frank 3,5, az euró 5 százalékra emelkedhet nemsokára. A kamatok mozgását egy másik tényező is elősegíti: a tőkepiacok liberalizációja révén a nemzetközi tőke rendkívül mobilan változtatja helyét, ami a rövid és hosszú lejáratú kamatok jelentékeny ingadozását eredményezi. Rosszul kiszámítható környezetben pedig nem lehet pontosan megtervezni a vállalatok gazdálkodási költségeit.

Az árfolyammozgás fedezéséhez hasonlóan a kedvezőtlen kamatmozgások elkerülésére is léteznek azonban technikák, amelyek a kereskedelmi bankok termékpalettáiról elérhetők.

Érdeklődő cégek

Az erős hazai és nemzetközi verseny hatására a magyar vállalatok egyre hatékonyabb költséggazdálkodást folytatnak. Az árfolyamkockázatok fedezése mára gyakorlatukká vált, a kamatmozgások elleni védelem kialakítása pedig mostanában kezdi felkelteni érdeklődésüket. A multinacionális cégek után most a magyar középvállalati szektor is bekapcsolódik a kamatkockázatra érzékeny adósok körébe.

A kamatfedezeti termékeknek többféle fajtáját kínálják a magyar bankok. Hogy milyen időtávra és mekkora összegre szól egy-egy megbízás, az a vállalatok egyéni igényeitől és piaci várakozásaitól függ. Fedezeti ügyleteket általában treasury limit (vállalatoknak szóló hitelkeret treasuryszolgáltatások igénybevételéhez) keretére kötnek. Ekkor a banki finanszírozást igénylő cég hitelképessége és hiteligénye alapján kialakítanak egy limitstruktúrát, amelyben meghatározzák, hogy a különböző termékfajtákat mekkora összegben veheti igénybe. Így a fedezeti ügyletek kockázataira az ügyféltől megkövetelt ingó- és ingatlanfedezet nyújt biztosítékot. Bizonyos esetekben persze elképzelhető fedezet nélküli limit is. Van, ahol elegendő külön csak a treasuryvel - a bankok többek között ilyen ügyletekre is szakosodott divíziójával - szerződést kötni, például a CIB Banknál treasuryszerződés keretében a megszokott értékpapírügyletek mellett kamatderivatívákra is adhat megbízást az ügyfél.

Mivel a fedezeti termékek mögött a nemzetközi bankközi piacokon kötött ügyletek állnak, a szolgáltatások csak meghatározott minimális összegtől érhetők el: ez 50 millió forint vagy ennek megfelelő deviza, ez alatt az ügyfélnek sem származik érdemleges nyeresége az ügyletből. A termékek jobbára 2-10 évre vehetők igénybe, optimálisnak mégis a 4-5 éves szerződések mondhatók, mert ez az a táv, amelyre kiforrott piaci várakozások vannak.

A díjazást általában az alaptermék kamatába építik a bankok, így az elosztva nem jelent nagyobb terhet az igénybevevő számára.

Határidő és cserebere

A legegyszerűbb termék a határidős kamatmegállapodás (Forward Rate Agreement - FRA), ami a határidős devizaügylet kamatoldali megfelelője. Az ügyfél egy előre meghatározott jövőbeli időpontra és összegre megállapított kamatot vásárolhat, így a fizetés időpontjában ezt a kamatot kell fizetnie, nem pedig az előre nem ismert, változó kamatot. A forward kamatláb megvételének természetesen díja van, és egyáltalán nem biztos, hogy kedvezőbb fizetési kondíciókat nyújt, mint a hitelből adódó valóságos, változó kamat. Viszont a kamatláb esetleges ingadozásai kiküszöbölhetők vele, így jövőbeli pénzáramlás kockázat nélkül kalkulálható. Ha a vállalat a nemzetközi környezet hirtelen változására számít, akkor már 3 hónapra is köthet FRA-t, de egy-két éves határidős kamatmegállapodás is létesíthető.

A kamatswap keretében - alapértelmezésben - változó kamatozású hitel cserélhető fix kamatozásúra, vagy fordítva, de köthető fix-fix és változó-változó ügyletre is. A csere iránya mindig attól függ, hogy emelkedő vagy csökkenő hozamokra számítunk-e. Emelkedő hozamgörbe mellett a változó kamatozás helyett fixet választunk, és a törlesztőrészletet a csere keretében megállapodott fix kamatnak megfelelő összeggel fizetjük. Alapvetően ez a termék is a jövőbeli pénzáramlások meghatározását könnyíti meg. Attól függően, hogy milyen várakozásaink vannak a piaci kamatok változásával kapcsolatosan, rugalmasan változtathatjuk kamatkockázati pozíciónkat anélkül, hogy a tőkeösszegeket is mozgatni kellene, így a hitelek szerkezete nem változik. Kamatswap általában 2-15 évre köthető, negyed- és féléves kamatfixálással választható.

Plafon és gallér

Létezik olyan megoldás is, ahol díj ellenében az ügyfél maximalizálhatja a fizetendő kamatát, ilyenkor egy előre megállapított kamatplafon felett akkor sem kell többet fizetnie, ha a kamat magasabb szintre emelkedne. A termék lényege, hogy a bank opciós díj ellenében meghatározott időszakra és tőkeösszegre vonatkozóan kötelezettséget vállal arra, hogy a meghatározott kamatplafonszint feletti kamatrészt az opció vevője helyett megfizeti. Így az ügyfél védelmet élvez a kamatláb nem várt növekedése ellen. Ha a várakozásainál kevésbé emelkedett a kamatszint, akkor az opciós díjat egyfajta biztosításként könyvelheti el. Az opció igény szerint 1-10 évre köthető.

A kamatplafonhoz hasonló, de általában olcsóbb megoldás a kamatgallér alkalmazása. Ebben az esetben küszöb- és plafonértéket is meghatároznak előre, ezeken kívülre nem kerülhet az ügyfél által fizetendő kamat. Ha a plafon fölé megy a kamat, akkor az ügyfél jár jól, hiszen a bank kifizeti a kiugró részt, ha a küszöb alá, akkor a pénzintézet könyvelhet el nyereséget, mert a valósnál magasabb előre meghatározott küszöbértéken fizeti a hitelkamatot az ügyfél. Ez a konstrukció két opció kombinációja: az ügyfél vesz egy opciót arra, hogy ne kelljen egy maximumszint fölött kamatot fizetnie, és elad egyet, amelyben egy minimumszint alatt lemond a csökkenő kamatból származó nyereségről. Optimális estben a két opció díja kiegyenlíti egymást, és a vállalat kiszámítható kamatkockázati pozíciót teremthet külön díjfizetés nélkül.

#page#

Opciót kamatcsereügyletre is lehet adni-venni, ez a swaption. Mivel a kamatcsereügyletben - ami az opció alapterméke - a vevő az, aki fix kamatot fizet változóért cserébe, az eladó pedig kapja a fixet, és változót fizet, ezért az ügyletfajtát payer és receiver swaptionnak nevezik. Így kétféle kamatcsereopció létezik: a payer swaption esetén az opció vevője opciós díjért jogot szerez arra, hogy egy előre meghatározott kamatláb és lejárati idő mellett fix kamatot fizessen változó helyett, a receiver swaption jogosultja pedig az opciós díjért változót fizethet fix helyett. Attól függően tehát, hogy emelkedő vagy csökkenő kamatokra számít az ügyfél a jövőben, kamatkockázat ellen biztosítani tudja magát.

Nem nyereség a cél

Nyereség elérése nem alapvető feladata a kamatfedezeti termékeknek. Az alapvető cél mindig a kamatingadozások elleni védettség, a kiszámítható pénzügyi környezet megteremtése. A díjat azonban - amit jobbára a hitelbe építve rónak ki a pénzintézetek - mindenki szeretné minimalizálni.

Ezért is strukturálnak több alaptermékből szolgáltatásokat a bankok, lehetővé téve, hogy alacsonyabb költségen vonzó ajánlatokat tudjanak tenni a kamatérzékeny vállalatok számára.

Strukturált termékek
Néhány bank strukturált termékeket is kínál kedvező kondíciók mellett. Ilyenkor az alap fedezeti termék mögé egy opciós struktúrát építenek be, amit induláskor az ügyfél ad el a banknak. Ez az eladásból származó bevétel csökkenti az ügyfél által fizetendő díjat. Cserébe a banknak joga van az opcióban megszerzett jogot előre meghatározott körülmények között érvényesíteni, az ügyfélnek pedig kötelessége azt teljesíteni.
A Raiffeisen Bank egyik strukturált terméke például a kamatswapet egészíti ki devizaopcióval. A lényege, hogy az ügyfél köt egy kamatswapet, ahol az emelkedő hozamgörbe miatt változó kamatozású hitelét cseréli el fixre. A kamatswappel egy időben devizaopciók sorozatát eladja el a banknak, amelyben arra vállal kötelezettséget, hogy ha az árfolyam egy bizonyos szint fölé megy a kamatfizetés időpontjában, akkor néhány százalékkal több kamatot fog fizetni, mint a swapben megállapított fix kamat. Az opciós díjbevétellel tehát csökken az ügyfél kamatswapköltsége, így olcsóbb a kamatkockázat fedezése, feltéve, hogy az árfolyam az opcióban kikötött szint alatt marad.
A Volksbanknál olyan strukturált hitelt fejlesztettek ki, amely a forinthitelek kamathátránya ellen nyújt védelmet. A termék a forinthitelek alacsony árfolyamkockázatát ötvözi a devizahitelek alacsony kamatával. A háttérben itt is egy opció húzódik meg, amit az ügyfél ad el a banknak a hitel indulásakor. Az alaptermék egy Bubor-alapú változó kamatozású forinthitel, amibe beleépítenek egy devizaopciót, így az ügyfélnek Bubor-X kamatozáson tudják a hitelt biztosítani. A mögöttes devizaopció lényege, hogy a pénzintézet díj ellenében lehetőséget szerez arra, hogy ha egy előre meghatározott EUR/HUF árfolyamot kamatfizetés napján elér a forint, akkor a teljes futamidő alatt egyszer a hitelt devizahitellé átváltsa. Ha beáll az opcióban kikötött árfolyam, és konvertálják a hitelt, akkor az ügyfél egy eddiginél kedvezőbb Eurlibor-X százalék kamatú kölcsönnel rendelkezik. Eddigi zéró árfolyamkockázata helyébe ugyan keletkezik némi kitettsége, de kedvező átváltási árfolyam mellett. Ezzel a termékkel az ügyfél kivédi a devizahiteleknél igen aktuális kockázatot, nevezetesen, hogy induláskor alacsony átváltási szinten állapítják meg a hitelösszeget, majd a gyengülő forint hatására megugranak a költségek.
A kamat- és árfolyamkockázatok együttes fedezésére a Commerz Banknál is nyújtanak lehetőséget, de megfelelő összeg felett egyedi igényekre a CIB és az Unicredit Banknál is ügyfélre szabják a szolgáltatást.

Holecz Noémi

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo