Devizakánaán

Annak ellenére, hogy szélesebb körben csak tavaly terjedtek el Magyarországon a devizában - jellemzően euróban vagy svájci frankban - denominált hitelek, mára gyakorlatilag a felvett kölcsönök háromnegyede devizaalapú. A jelenlegi kedvező kondíciók azonban nem biztos, hogy hosszú távon is gyümölcsözőnek bizonyulnak.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Néhány éve még csak az export-import vállalatok részére léteztek devizaalapú hitelek, és magánemberként sokáig csak az autószalonok üvegfalai mögött lehetett találkozni ezzel a kifejezéssel. Aztán a lakáshitelek állami kamattámogatásainak szigorításakor megjelentek az első devizaalapú lakásvásárlási kölcsönök, s a sikerük minden várakozást felülmúlt.

A siker titka

Az elmúlt egy évben a hazai pénzintézetek igyekeztek minél inkább kiszélesíteni palettájukat, így a lakás- és autóvásárlási hitelek mellett megjelentek a jelzálog alapú, ingatlanfedezetes kölcsönök is, amelyek teljesen szabadon felhasználhatók. A siker titka teljesen nyilvánvaló: a devizaalapú hitelek kamata a jelenleg hatályos forintalapúakénál jóval alacsonyabb, még kiegészítő állami kamattámogatással együtt is. Az első aggodalmaskodó hangok azonban máris megszólaltak. A Magyar Nemzeti Bank aktuális - májusi - kamatvágása, illetve a magyar hitelek Standard & Poor's általi leminősítése május 27-én ugyan nem ingatta meg komolyabban a forint árfolyamát, így a devizahitelek kamatai sem emelkedtek meg, egyesek szerint mégis tömeges fizetésképtelenség várható, ha a forint pozíciója jelentősebben romlik.

Inkább forint?
Az alapkamat változásaiból eredő árfolyamkockázatokat egyelőre nem látni tisztán, az azonban biztosnak tűnik, hogy a hazánkban jelenleg érvényes 7,25 százalék rendkívül magas az eurózónában hatályos 2,00 százalékkal szemben, így várhatóan az euró bevezetésének pillanatában a forinthitelek kamatai jelentősen csökkennek, hiszen a bankok a lakáshitelek kamatait is elsősorban az alapkamathoz igazítják. További előnyt jelent a kiszámíthatóságon túl az adókedvezmény is, amelyet támogatott forinthitelek esetén 5 évig is igénybe lehet venni, ezt azonban érdemes előzetesen kiszámolni, mert sokan nem jogosultak a kedvezményre, vagy nem tudják igénybe venni.
A tavalyi év slágerterméke a pénzintézetek kínálatában kétségtelenül a devizaalapú lakáshitel volt. Bár csak 2004-ben jelentek meg az első devizakonstrukciók, idén már a több mint 2000 milliárd forintos lakáshitel-állomány felét ilyen típusú hitelek tették ki, az újonnan kötött szerződéseknek pedig mintegy 90 százaléka devizaalapú volt.

A bankok - a kormány döntéseire hamar reagálva - mostanra beépítették a február elsejével életbe lépett Fészekrakó-programot is konstrukcióikba, így a feltételeknek megfelelő igénylőknek sem kell lemondaniuk a devizahitelek előnyeiről. (A Fészekrakó-programban olyan harminc éven aluli házaspárok és élettársak, valamint gyermeküket egyedül nevelő szülők vehetnek részt, akiknek van annyi jövedelmük, hogy a felvett hitelt, ami a lakás árának vagy az építési költségnek akár a 80-90 százalékára is rúghat, törleszteni tudják.)

Áldás vagy átok?

Az ügyfelek választási lehetősége általában ki is merül az euró és a svájci frank között, s mivel általában a rövid távú érdekek érvényesülnek, az ügyfelek többsége az utóbbi mellett dönt. A CIB Bank internetes oldalán található hitelkalkulátor segítségével ugyanis könnyedén kiszámítható, hogy azonos feltételek mellett (10 millió forint, 15 évre, június elsejei árfolyamok figyelembevételével) az Otthonteremtő-hitel havi részlete az első évben - hazai devizában felvéve - 79 ezer 389 forintra, az euróalapú hitelé 79 ezer 209 forintra rúg, ezzel szemben, ha a svájci frankot választjuk, akkor alig 68 ezer 860 forintot fizetünk havonta.

Talán ezért is lehet, hogy a magyar lakosság devizaadósságának több mint háromnegyede svájci frank alapú. Különösen kiemelkednek a személyautókra felvett devizahitelek, ezek túlnyomó többsége ebbe a kategóriába tartozik. A konstrukció rövid távon - sőt az utóbbi évek adatait visszanézve is - igencsak kedvező, a jövőt tekintve azonban már nem ilyen egyértelműen derűsek a jelek.

A svájci jegybanki alapkamat értéke sokaknak talán nem érdekfeszítő információ, de igencsak befolyásolhatja a devizahitelek törlesztőrészletét. Ugyanis, ha - egyébként azonos feltételek között - emelkedik az ország alapkamata, akkor a deviza vonzóbb célpont lesz a befektetők szemében, akik többet vásárolnak belőle, így nő az árfolyama. A svájci jegybank alapkamata tavaly 50 bázispontot emelkedett, azaz 0,25 százalékról 0,75 százalékra változott, és egyes elemzők további 1-1,5 százalékpontos emelkedésre számítanak. Mindez 10-15 százalékkal emelheti meg a CHF/HUF árfolyamot, aminek nyomán 14-15 százalékkal drágulhat a havi törlesztőrészlet. Ez a példánk esetében akár 79 ezer 189 forintos összeget is jelenthet, ami már nem jelent szignifikáns különbséget a másik két változattal szemben.

Hosszú távra euró?

Devizaalapú biztosítás
Újdonságot jelent a devizaalapú termékek piacán a biztosítás mint megtakarítási forma. Ezek a termékek azok az ügyfelek körében népszerűek, akik jövedelmüket részben vagy egészben már most euróban kapják; számukra a legjobb megoldás, ha megtakarításaikat is ebben a pénznemben intézik. Jó megtakarítási forma lehet azok számára is, akik a monetáris unióhoz való csatlakozás kapcsán a forint leértékelődésétől tartanak, hiszen az euróban eszközölt megtakarításokkal kivédhetik az EUR/HUF árfolyamváltozások negatív hatásait. Az AEGON Magyarország biztosítási és megtakarítási célokat egyaránt szolgáló konstrukciója például már 60 eurós rendszeres havi díjtól rendelkezésre áll. A 10-15 éves tartamra köthető, igény szerint meghosszabbítható biztosításban elhelyezett megtakarításokat a társaság európai részvény-eszközalapba fekteti; ezenkívül 10 ezer eurós baleseti halálesetre szóló szolgáltatást is tartalmaz. A megtakarításaik értékét az ügyfelek rendkívüli befizetésekkel is növelhetik. A biztosító megfigyelései egyébként azt mutatják, hogy közeledve az euró hazai bevezetéséhez, egyre inkább keresettek azok a befektetési termékek, amelyek lehetővé teszik az eurós megtakarítások elhelyezését.
A devizahitelek másik jól ismert típusa az euróalapú hitel, ami azonban a jelenlegi, magasabb kamatai miatt messze nem olyan kedvelt, mint a svájci frank alapján számított. Az utóbbi évek adatai is azt mutatják, hogy míg a CHF/HUF árfolyam plusz-mínusz 5 százalékos sávban ingadozott, addig az EUR/HUF kurzus ugyanolyan irányban 6-8 százalékos amplitúdóval mozdult el, ami nyilvánvalóan megnöveli az árfolyamkockázatot. Csakhogy a magyar monetáris politika nem a svájci frank, hanem az euró felé közelíti az országot.

A kormány jelenlegi álláspontja szerint 2008-ban - elemzők szerint inkább 2010-ig bezárólag -Magyarország bevezeti az eurót, ahonnan kezdve az Európai Központi Bank által meghatározott alapkamat lesz az irányadó. Azaz, aki most euróalapú hitelt vesz fel, az legfeljebb 3-5 évre tervez árfolyamkockázattal, hisz onnantól kezdve tartozása a hazai fizetőeszközben lesz denominálva. Ráadásul az euró bevezetéséhez elengedhetetlen feltétel, hogy legalább két évet eltöltsön az ország az ERM-II rendszerben, amely legfeljebb plusz-mínusz 15 százalékos kilengést engedélyez a forint számára az euróval szemben, ami tovább limitálja az árfolyamváltozásból eredő kockázatokat. (A magyar kormány és a Magyar Nemzeti Bank egyébként évek óta tartja magát a 15 százalékos sávhoz, igaz, a jegybanki középárfolyam változtatásának lehetőségét fenntartják. Legutóbb 2003. június 4-én tolták el az intervenciós sáv közepét 276,1-ről 282,36 forintra.)

Vállalkozói hitelek

A pénzintézetek természetesen kis- és középvállalatok (kkv) részére is széles körben nyújtanak devizahiteleket. A kölcsönök egy része ismerősen cseng a lakossági szektor köreiből is - például jelzálog alapú ingatlanfedezetes devizahitel -, a szezonális áthidaló-, illetve forgóeszközhitelek azonban már csak és kizárólag a kkv-szektor számára érhetők el, sőt a megszokott euró és svájci frank mellett itt már megjelennek az angolfont- és a dollár-hitelek is.

Mivel itt jellemzően rövid távú kölcsönökről szó, a vállalkozókat kevésbé mozgatja meg egy kedvezőbb törlesztőrészlet vagy az alapkamat alakulása; sokkal fontosabb az, hogy vajon cégük milyen devizában jut hozzá a bevételeihez.

A lekötött vagyon terhére nyújtott, úgynevezett lombardhitelekhez is hozzá lehet jutni devizaformában, sőt itt a lekötött betét nagyságának függvényében állapítják meg a kamatot. A legújabb konstrukciókban pedig a kormány által meghirdetett Európa Hitelprogram keretében lehet devizahiteleket felvenni, amelyek kamatozását a bankközi euróhitel-kamatlábhoz kötik a pénzintézetek.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo