Betétek és kivételek

Hiteloldalon haszonélvezői, betétesként vesztesei vagyunk a csökkenő kamatoknak. De vajon tényleg kevesebbet fizetünk-e a hitelért, és meddig csökkenhetnek a betéti kamatok?

Szinte minden bank csökkentette a lakossági betétek kamatát 2001 utolsó negyedévében, válaszlépésként a bankközi hitelkamatok, a fogyasztói árindex, a jegybanki kamat, az állampapírhozamok – és persze a bank saját forrás- és számlavezetési költségeinek – alakulására. A tendencia idén folytatódott. Az OTP Bank például a pénzpiaci változások miatt januárban újból felülvizsgálta a lakossági betétek hozamait; ennek eredményeképpen február elején a látra szóló betétek kamatát 0,25 százalékkal, a lekötött betétekét átlagosan 0,75 százalékkal csökkentette. A Postabank sokáig a banki átlagot meghaladó betéti kamatokat fizetett, de mára ez a különbség eltűnt.

Kamat és szolgáltatás

A fogyasztói árindex csökkenése az alacsonyabb nominálkamatokon keresztül érezteti hatását a lakossági kamatokban. És bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatainak elsősorban hatásközvetítő szerepük van, a kereskedelmi bankok kamatdöntéseinek összhangban kell lenniük a jegybanki trendekkel. Most még a hozamgörbe az inflációs gazdaságokéhoz hasonló: rövid távon magasabb hozam realizálható. A stabilan csökkenő fogyasztói árindex hatására azonban itt is a kamatok további mérséklődése várható. Még legalább kétszázalékos teljes kamatcsökkentésre van kilátás – állítják az elemzők –, már csak az alacsonyabb inflációs várakozások miatt is.
Minél nagyobb, diverzifikáltabb betétesi körrel rendelkezik egy bank, illetve minél több olyan területen van jelen, ahol kevés a versenytársa, annál szabadabban alakíthatja kamatait. Az éles verseny hatására azonban az egyes kereskedelmi bankok kamatai egyre inkább közelítenek egymáshoz. Sőt bizonyos termékekben egyáltalán nem a kamatverseny dominál. Az ügyfelek megszerzéséért folyó harcban a kínált termékskála és a szolgáltatás minősége lép az első helyre. Ilyen például az átutalási betétszámla, ahol az árnál sokkal meghatározóbb a kínált szolgáltatás rugalmassága, gyorsasága.
Ahol viszont a kamatok szerint dönt az ügyfél, ott lassan a környező országokbeli konkurensekkel is számolni kell – vallják a hazai bankárok.

Zuhanó devizakamatok

Akik pénzüket 3–5–10 évre lekötött bankbetétekben tartják, azok száma Magyarországon elenyésző; a jelenlegi kamatkondíciók mellett ez érthető. Intézmények részéről viszont egyre gyakrabban mutatkozik igény a hosszú távú projektek, mint amilyen például az autópálya-építés, finanszírozására. Ez jó üzlet a bankoknak, azonban ilyen esetben általában 10 éves futamidőre kell kihelyezniük a pénzüket. S bár a magyar banktörvény ugyan kevésbé szigorú likviditási megfelelést ír elő, mint az sok európai országban szokásos, a konzervatívabb bankok a hosszú távú kihelyezéseiket igyekeznek hosszabb futamidejű betétekkel „támogatni”. Ahhoz viszont, hogy magukhoz tudják csalogatni az ügyfelek pénzét, kénytelenek a – különböző általuk kidolgozott konstrukciókon keresztül – piaci átlag feletti hozamot biztosítani.

Az sem mindegy, hogy a betétes hogyan értesül a kamatváltozásokról. Az egyik bank ügyfele például az idei első számlakivonatát kézhez kapva tudta meg, hogy míg az egy hónapra folyamatosan lekötött dollárszámlája egy évvel korábban 4 százalékot kamatozott, tőkéje ma már csak 0,9 százalékot hoz. Persze ez egyáltalán nem meglepő a 10 százalékos forinterősödés és a csökkenő nemzetközi kamatok fényében, mint ahogyan az sem, hogy – tisztelet a kivételnek – a nominálisan nyomott devizakamatok mellett a bankok devizaszámla-állománya csökken.

Drága fogyasztási hitelek

Az ügyfelek pénzéért folyó verseny persze a hiteloldalon is jelentkezik, szűkítve a kamatrést.
A legdinamikusabban az ingatlanhitelek kamata csökken. Az MNB statisztikája szerint a piaci feltételű lakáskölcsönök átlagos kamata 2000. november és 2001. november között 17,43 százalékról 14,9 százalékra esett; ezzel együtt sem tudták piaci részesedésüket megőrizni az állam által egyre nagyobb mértékben támogatott új- és használtlakás-vásárlási kölcsönök mellett. Miközben a hitelpiacon a rövid távú kamattrendek miatt ritka a rögzített kamatozású konstrukció (ilyen hitelt ma csak az állam hajlandó felvenni), az állam otthonteremtő programja az ingatlanhitelek kamatát valójában fixálta.

A fogyasztási és egyéb – folyószámla-, jelzálog-, személyi, áru- és gépkocsi-vásárlási – hitelek átlagkamatlába az elmúlt évben kevesebb mint egyszázalékos csökkenéssel 20,4 százalékra módosult. Az éven túli lejáratra felvett fogyasztási hitelért pedig – a csökkenő kamatkörnyezet ellenére – tavaly novemberben már magasabb kamatot fizettünk, mint egy évvel korábban.
A folyószámlahitelek kamatai az elmúlt évben szinte alig változtak, még mindig jóval 20 százalék felettiek. E magas kamatra a bankok magyarázatként azt mondják, hogy ez a hiteltípus a jól beárazott kockázat miatt ilyen drága, bár ezt az állítást számokkal alátámasztani nem tudják. A törvényi előírásnak megfelelően létezik a nem fizetők „feketelistája”: ide automatikusan felkerül a minimálbér kétszeresével három hónapnál hosszabb ideje tartozó adós. Ám ezen a listán az nem szerepel, hogy milyen típusú kölcsönből származik a hátralék.

Növekvő hiteldíjmutató

A jelenlegi 2,5–3 százalékos kamatrés még mindig magas, bár ha a fogyasztási hiteleket kivesszük, és csak a lakás-, a gépjárműhiteleket és a személyi kölcsönöket vizsgáljuk, már jelentős esésről beszélhetünk, ami elsősorban a túltelített magyar pénzpiacon kialakult éles versennyel magyarázható. Az ilyen hiteligénylések megnövekedett száma pedig azt mutatja, hogy így sokkal szélesebb kör számára válik elérhetővé a szolgáltatás. Bankárok szerint az elkövetkező pár évben ez lesz az egyik legdinamikusabban növekvő terület.

Hiába csökkennek a lakossági hitelek kamatai, a fogyasztó a végén mégis sokat fizet. A Magyar Nemzeti Bank kimutatása szerint a teljes hiteldíj mutatója (THM) 2001 novemberében az októberi 24,28 százalékról 24,49 százalékra emelkedett. Az az Európai Unió tagállamaira is igaz, hogy csökkenő kamatrés mellett a jutalékjellegű bevételeknek jut nagyobb szerep, ám ez nem feltétlenül kell jelentse a THM növekedését, vagyis a hitel drágulását.
Az új pénzmosási törvény, az egyes uniós előírásokhoz való igazodás azonban rendkívüli módon drágítja a hazai bankok tevékenységét, és az új pénzintézeti törvény sem maximálja a bankfelügyeleti díjat. A bankok növekvő költségei következtében pedig a kamatrés nem csökkenhet bizonyos szint alá. Ez pedig oda vezet, hogy a bankok egy része kénytelen lesz lemondani az univerzális bank szerepköréről, és szűkíteni a termékskáláját.

Javuló takarékszövetkezeti kondíciók

A takarékszövetkezetek – a bankokhoz hasonlóan – jó évet zártak 2001-ben. Az előzetes adatok alapján, reálértéken 10 százalékkal nőtt az integrált takarékszövetkezeti kör mérlegfőösszege.
Az elmúlt évben az ügyfélkövetelések nőttek a leggyorsabb ütemben. A lakossági hitelek tömege 34,2 százalékkal gyarapodott; az e hitelek 43 százalékát kitevő lakáshitel-állomány több mint 60 százalékkal növekedett. A jelenlegi 118,6 milliárd forintos lakossági hitelállománnyal az integrált takarékszövetkezetek piaci részesedése 20 százalék, a lakáshitelezésben – a 2001 végi, 50 milliárd forintot meghaladó állománnyal – a második helyet foglalják el az OTP mögött. A december 31-éig a mezőgazdasági szektorba juttatott 38 milliárd forintos hitelállománnyal pedig – 12,7 százalékos piaci részesedést elérve – piacvezetők.

A szektor betétállománya az elmúlt egy év során 22 százalékkal nőtt, itt is a lakossági szegmens részaránya volt nagyobb, viszont a vállalati ügyfélkör növekedési üteme dinamikusabb volt.
A betéti kamatok csökkenésének trendje a takarékszövetkezeti szektort is érinti. A megnövekedett betétállomány javította a szektor piaci érzékenységét. Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnök-ügyvezetője elmondta, hogy betéti kamataik kialakításakor elsősorban az OTP Bank kondícióit figyelik. Így az utóbbi időszakban jelentős kamatcsökkentésekkel a legközelebbi vetélytárs kamatszintjén vagy annál fél százalékkal magasabb hozammal kínálják betéteiket.

A betéti kamatoknál meredekebben csökkent a takarékszövetkezetek által kínált kölcsönök ára, különösen a kis- és középvállalati szektorban. Ma már csak a vetélytárs nélküli régiókban – különösen az északi országrészben, ahol a bankosítottság aránya alacsonyabb – van 13–15 százalékos hitelkamat. Míg a kereskedelmi bankok egyértelműen a kamatrés szűküléséről számoltak be, a takarékszövetkezetek esetében a megnövekedett volumen a marzsok bővülését eredményezte.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo