Csak olyat ígérj, amit be tudsz tartani!

„A túlélés nem a legerősebb, de nem is a legintelligensebb fajnak adatik meg, hanem annak, amelyik leginkább képes alkalmazkodni a változásokhoz.” Charles Darwin elméletét követte új márkája, a Myrla üzleti koncepciójának a kialakításakor az Aromax Zrt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Még a legnagyobbakkal és a legtapasztaltabbakkal is előfordul, hogy tévednek. A vadonatúj magyar kozmetikum, a Myrla üzleti terve is a harmadik változatban bizonyult sikeresnek, jóllehet egy népes család sokadik gyerekeként született meg. Az innovációra fókuszáló cégcsoport csak azokba a technológiai fejlesztésekbe fog bele, amelyek gyors növekedést és nagy felfutást ígérő terméket produkálnak. A Myrla krémcsaládtól azt várják, hogy az első negyedéves forgalmának a százszorosát produkálja öt év múlva a hazai piacon.

– És akkor még az exportpotenciálról nem beszéltünk – teszi hozzá Darvas Gergely, az Aromax Zrt. igazgatóságának elnöke, aki nemrég vette át ezt a funkciót édesapjától, dr. Darvas Ferenctől.

Dr. Darvas Ferenc és Darvas Gergely
Kép:PP/VargaImre

Merészség?

A kozmetikai iparágban hatalmas a verseny, ám a piac is jelentős: az elmúlt évek kereskedelmi recessziója ellenére is a világpiac évente minimum tíz százalékkal tudott bővülni.

– A verseny nem azt jelenti, hogy újabb terméknek nincs helye. De csak olyannal érdemes kilépni, amelynek a versenyelőnye már az első pillanatban tisztán látszik, és a kommunikációban is ez kap hangsúlyt. Nem feltétlenül a költséges marketing a siker kulcsa, sokkal inkább a tudatos, a piac igényeit jól felmérő stratégia hozhat gyors növekedést. Azt is fontosnak láttam egy angol kozmetikai startup példájából, hogy nem a nagy és üres, hanem a kevés, de maradéktalanul betartott ígéretek vezetnek sikerhez ezen a piacon – mutat rá Darvas Gergely.

A cégcsoport
A high-tech, kémiai és gyógyszerkutató-fejlesztő cégcsoport növekedését az újabb és újabb innovatív megoldások piacra vitele alapozza meg: több mint tíz éve áttörő innovatív technológiákból építenek fel sikeres vállalkozásokat. A céghálózati együttműködésre és szimbiózisra kiváló példa a Myrla születése. A hálózat egyik nanotechnológiával is kísérletező tagja, az amúgy gyógyszeripari molekulákat szintetizáló és exportáló ComInnex Zrt. fejlesztette ki az úttörő nanotechnológián alapuló eljárást. Ezt testvércége, az Aromax Zrt. fogadta be inkubálni, amelynek során termékké alakította és megkezdte a piacra vitelt. A krém a világon egyedi megközelítéssel nanoméretű micellákban juttatja be a koenzim Q10-et a bőr legmélyebb rétegeibe. A további kísérletek felgyorsításához pedig a 2002-ben alapított ThalesNano Zrt. bocsátja rendelkezésre a mikrokémiai reaktorokat és a robotikát. Az Aromax-inkubáció is a végéhez közeledik, és a szokásoknak megfelelően önálló lábra szeretnék állítani a projektet, önálló cég formájában és befektetők bevonásával.
A Darvas Ferenc és fejlesztői csapata által kifejlesztett nanotechnológiai alapeljárást kiterjesztették a kozmetikai alapanyagokra, ezen belül is a már „elcsépelt” koenzim Q10-et próbálták nanonizálni. Közel egy évre volt szükség, amíg megszületett az ígéretes emulzió, majd újabb kettőre, amíg a krém elkészült.

A kockázatok csökkentésének egyik módja, ha az indulás költségeit a lehető legalacsonyabban tartjuk. A startupokra jellemző módon a Myrla is kis költségvetéssel indult.

– Sokáig csak egy néhány fős vegyészmérnökcsapat dolgozott az ötleten, és a költséges marketingstratégiai tervezést is egy külső szakértőcsapatra bíztuk. Ez alapozta meg a projekt indulási fázisában is a költséghatékonyságot – magyarázza Darvas.

Az értékesítés az interneten indult, mindössze három krémmel, 2013 közepén.

– Ez a legolcsóbb disztribúciós csatorna, ahol kevesebb termékkel is viszonylag széles piacot tudunk elérni – indokolja az üzleti döntést a cégvezető.

Majd miután az internetes debütálás sikeres volt, megállapodtak az egyik nagy drogérialánccal is. A beszállítás feltétele az volt, hogy legyen a krémcsaládnak legalább még öt tagja. Rekordsebességgel kibővítették a palettát, és 2013. szeptember végén már a polcokon volt a Myrla. Időközben a piac is tisztázódott: a természetes alapanyagot kedvelő, luxus fogyasztói csoportot célozzák. A stratégiához azonnal hozzáigazították a csomagolás dizájnját is.

– Ha az amúgy marketingigényes iparágban kis reklámbüdzsével komoly sikereket tudunk elérni, a termék és a piaci stratégia bizonyított. Ezen a ponton vehet nagyobb lendületet a növekedés. Folynak a tárgyalások újabb áruházláncokkal, és az exportlehetőségek mérlegelése is elkezdődött. A dinamikus bővüléshez azonban házon belül is nagyobb sebességre kell kapcsolni, hiszen több munkatársra, nagyobb gyártókapacitásra és további portfólióbővítésre van szükség. Az ehhez szükséges finanszírozási háttér megteremtéséhez valószínű, hogy külső tőke bevonását is megfontoljuk, és ily módon a növekvő kockázatokat is megosztjuk, illetve mi is tudunk más projektjeinkre koncentrálni.

Exportdilemmák
Hatalmas lehetőségek rejlenek az exportpiacokon (szakértők szerint már csak óvatosan érdemes a távol-keleti országba exportálni. Németországban viszont idén felpöröghet a gazdaság, bizonyos szektorokban a magyar exportőröknek kifejezetten jó éve lehet), az Aromax Zrt. mégis itthon igyekszik előbb stabilizálni a pozícióit. Közben persze folynak a piacelemzések: régiónként, néhol országonként kell kialakítani a helyi adottságoknak megfelelő piacra lépési stratégiát, sőt adott esetben a márkanevet és csomagolásdizájnt is. Angliában, Amerikában és számos uniós országban a kozmetikai áruházláncok mérete nagy falat a kisvállalkozásnak: a szükséges darabszám és a marketingbüdzsé túl nagy kockázatot jelentene. Ezeken a piacokon érdemes megfontolni az internetes értékesítés lehetőségét. Igazi nagy növekedést pedig a távoli, fejlődő piacokon – Latin-Amerikában vagy Ázsiában – lehet produkálni. Utóbbi régióban például a férfikozmetikumok piaca 2011-ben 60 százalékkal tudott bővülni, amint azt egy párizsi konferencián megtudták. Érdemes tehát ide betörni, de ehhez újabb fejlesztésre van szükség annak érdekében, hogy az ottani bőrtípusnak és a speciális klímának megfelelő terméket tudjanak előállítani. Brazíliába pedig nem lehet teret nyerni külföldi márkaként, ott érdemes helyi partnert keresni.
Három a magyar igazság

A látszólag töretlen sikersztori mögött azonban komoly viták és irányváltások vannak. Ahogyan minden startup, a Myrla is számtalan váratlan helyzettel találta szembe magát, függetlenül attól, hogy történetesen a menedzsmentje szinte évente visz sikerre egy új projektet.

– Az üzleti tervezés lényege nem az, hogy amit egyszer leírtam, azt tűzön-vízen keresztül megvalósítom. A fontos a vízió, amerre elindulok, és az, hogy a csapat legyen képes váltani viszonylag gyorsan és fájdalommentesen, ha a körülmények megkövetelik – magyarázza az üzletember.

Mivel a cégcsoport szinte minden tagja a B2B piacon mozog, ez a fejlesztés is ebben a szemléletben indult: a krém nanoalapanyagát értékesítették volna nagy kozmetikai cégeknek. Ennek az iránynak az az előnye, hogy nagy és biztos külföldi vevőkre lehet szert tenni, ami hosszabb távon is stabilitást kínál az induló vállalkozásnak. Egy külföldi nagyvállalathoz vezető út azonban hosszú és rögös. Legalább két évre és egy komoly értékesítési csapat mindennapos munkájára lett volna szükség, amíg tárgyalóasztalhoz ülnek, és további minimum hat hónapra, hogy szerződést kössenek. Árbevétel pedig csak ezután várható.

A pró és kontra érveket mérlegelve a menedzsment az irányváltás mellett döntött. Ezt indokolta az is, hogy a szintén a cégcsoporthoz tartozó Aromax Zrt. már rendelkezett iparági B2C kereskedelmi tapasztalattal és kapcsolatokkal.

– Úgy gondoltam, hogy ha elkészítjük a végterméket, az Aromax Zrt. értékesítési hálózatát és aromaterápiában már ismert márkanevét használva akár fél-egy év alatt bent lehetünk a piacon. Ebben az esetben viszont költségesebb a marketing, sok múlik a csomagoláson és a néven is.

A dilemma házon belül vitát kavart, majd újrarajzolták az üzleti tervet a B2C irányba. Ám még ezután is jöttek buktatók.

Elkészült a krém alapanyaga, de hiányzott házon belül a krémkészítéshez szükséges tudás. Ekkor csatlakozott a csapathoz egy üzletember, aki azt állította, hogy nemcsak a végterméket készíti el, de az üzleti múltjából eredően a krémet is könnyedén bevezeti a professzionális piacon, azaz a kozmetikai szalonokban. Így hamarabb és a kiskereskedelmi forgalomba hozatalhoz szükségesnél kisebb marketing-költségráfordítással bevezethető lett volna a termék. Erre a koncepcióra épült a második üzleti terv. Ahhoz azonban, hogy ezen a piacon komolyan vegyék az újdonságot, minimum húsz különböző krémet kellett volna kifejleszteni. Ráadásul az új csapattag ígéreteit nem követte teljesítmény: néhány hónap után egyértelművé vált, hogy nem tud elkészíteni semmilyen krémet. A kereskedelmi tapasztalatainak bizonyítására pedig már nem volt szükség. Az üzletágvezetőtől megváltak, és az általa javasolt üzleti modellt is felülbírálták: az alapvetően óvatos indulási stratégiával ugyanis nem fért össze húsz különböző termék kifejlesztése és az indokolatlanul magas indulási büdzsé. A korai fázisban ez a pénz- és időráfordítás túl magas kockázatot jelentett volna.

Végül egy harmadik üzleti modell lett a befutó: új kozmetikai márkát hoztak létre, amelyet „kicsiben” kezdtek értékesíteni az amúgy telített piacon egy nagyon pontosan definiált koncepció és növekedési stratégia mentén. Az átütő innovációt helyezték a középpontba és a természetes alapanyagokat. Kiderült, hogy az is érték a hazai piacon, hogy ez magyar termék.

A cégérték mindenekelőtt
A céghálózat alapítói korábban nem szívesen vontak be tőkét, de ma úgy látják, erre szükség van újabb és újabb fejlesztések elindításához. A projekteknek több kimenetük lehet, ha a piac visszaigazolja az ötletet. Vagy egy bizonyos életciklusban a cégeladás mellett döntenek, vagy saját erőforrásból növelik, amíg lehet, és újabb külső tőke segítségével vagy újabb technológiai fejlesztésekkel ugranak nagyot. Mindkét esetben nagyon fontos szempont a cégérték, így a menedzsment már a cégindításkor erre fókuszál az árbevétel és a nyereségesség bővülése mellett. Darvas szerint, aki befektetőkkel szeretne dolgozni, annak mindenképpen érdemes a cégérték növekedését szem előtt tartania. A befektető egy időben vizsgálja a cég jelenlegi állapotát, valamint a növekedési potenciált és a lehetséges későbbi exitet, a cégből való kiszállást. A pénzügyi terv sokat elárul, de az Excel-tábla sokat elbír. Az igazi nagy kérdés, hogy milyen hiteles csapat áll egy Excel-tábla megvalósítása mögött. A cégvezető, nagyobb cégeknél az igazgatóság és a kiemelt menedzserek felelőssége, hogy ambiciózusan, de reálisan tervezzenek. Túl magas befektetői tőke bevonása vagy irreális határidők vállalása a menedzserek állásába vagy az alapítóknak egyéb veszteségekbe kerülhet.
A befektető bevonásán nagyot lehet bukni is. Itt talál 10 jó tanácsot egy pórul járt startupertől.
A kudarc soha nem kizárt

A Myrla alig egy év alatt nyereségessé vált, a fejlesztők azonban óvatosak, és csak most, hogy a termék már bizonyította azt, hogy komoly kereslet van rá, gondolkoznak el azon, hogy nagyobb sebességre kapcsoljanak. De bukni mindig lehet, állítják. Avagy „csak a paranoidok élnek túl” – ahogy Andy Groove, az Intel alapítója fogalmazott.

Megváltozhat a jogszabályi környezet, mint ahogyan például tavaly komoly pluszköltséget jelentett az előre meghirdetett új uniós előírás, amelynek következtében újból be kellett vizsgáltatni minden készítményt. A csomagolásra pedig már nem azt kell ráírni, hogy ki a gyártó, hanem hogy ki a felelős személy. Az is előfordulhat, hogy a piac hirtelen új irányt vesz, és ez kényszeríti ki az alkalmazkodást, vagy a disztribúciós csatornában történik váratlan változás, ami érinti a cég növekedését. Ha egy vállalkozás képtelen a kockázatait reálisan felmérni és kezelni, legyen bármilyen sikeres, megbukhat.

– Életciklustól függetlenül bármikor jöhet olyan esemény, amely potenciális bezárási pont. A csapat elszántságán és a háttérbázison múlik, hogy elviseli-e a pofonokat, és lenyeli-e az adódó veszteségeket. Korábban, amikor csak egy cége volt a mostani tulajdonosi csapatnak, nem volt háttérbázis, és a túlélés létkérdés volt – mondja Darvas.

Kérdés, hogy van-e esélye egy kis magyar cégnek a nagynevű kozmetikai gyártók mellett.

– Folyamatosan indulnak új márkák a világban, és tudnak kiszakítani egy-egy szeletet a piacból. A siker titka, hogy újat kell kínálni. Lehet nyerni kisvállalkozóként is, ha csak olyat ígérünk a fogyasztónak, amit be is tudunk tartani.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo