Az álmatlanságot legtöbbször a szorongás váltja ki. A szoronghatunk például azért, hogy készek leszünk-e a feladatunkkal, és mit fognak szólni feletteseink a végeredményhez. A folyamat azonban sokkal korábbra is visszavezethető.
– Óriási a szülők felelőssége a szorongás kialakulásában. Az eredményelvárásokkal először komolyan az iskolában találkozik a gyerek, és ha már hét-nyolc éves korban folyamatosan teljesítenie kell, a megfelelési kényszer előbb-utóbb biztosan kifejleszti a szorongást. Pedig a teljesítményt az örömhöz kell kapcsolni, így a tanulásnak örömöt kell okoznia! Ezt az érzést nem szabad kigyomlálni a lelkükből – mondja dr. Valló Ágnes orvos, és hozzáteszi: – A túlzott felelősségtudat negatív dolgokat vetít előre, emiatt alakul ki szorongás. Az idősebb korban jelentkező stressz is okozhat gondokat, de ekkor már okosabbak vagyunk, tudjuk oldani.
Szakértőnk itt mutat néhány azonnal használható stresszkezelő trükköt.
Először is tisztázni kell magunkban, hogy mi okozza az aggódást. Ha például attól tartunk, hogy nem tudunk lépést tartani a fiatalabb kollégákkal, fel kell tenni a kérdést magunknak: és eddig sikerült?
Jó recept Valló Ágnes szerint, ha kijelölünk magunknak egy aggódásra szolgáló félórát, így bármikor tör ránk a szorongás, átprogramozhatjuk magunkat: ennek nem most van itt az ideje, pillanatnyilag a munkára vagy az alvásra kell koncentrálnom!
Az alvásproblémák egyébként általában időszakosak. Lehetnek olyan élethelyzetek – válás, félelem a munkahely elvesztésétől vagy maga a kirúgás –, amikor teljesen érthető, ha valaki nem tud aludni. Nem ördögtől való ilyenkor bekapni egy gyenge, nyugalmat elősegítő pirulát, akár klinikai kutatásokkal is igazolt, alvást segítő hatású étrend-kiegészítőt. A túlalvás vagy az alvászavar azonban a depresszió jele is lehet. Ilyenkor mindenképpen keressünk fel szakembert!
Az életmódváltás is segít
– Teljesen mindegy, mit választunk, a lényeg, hogy örömünket leljük benne – állítja Valló, aki szerint az is hasznos, ha vissza tudunk menni gyerekbe. – A családi hancúrozásnál nincs jobb! Remek hétvégenként együtt kerékpározni, kirándulni, labdázni! Hétköznap pedig, ha nincs sportra mód, kiváló terápia a társasjáték az egész családnak! A boldog együttléteknél ugyanis nincs jobb gyógymód alvászavarra.
László Márta