Ebben az időszakban különösen aktuális lehet az ajándékozási szerződés, amelynek szükségességéről kellő információ hiányában előfordulhat, hogy nem veszünk tudomást, és ennek sajnos egy súlyosabb bírság is lehet a következménye.
Képzeljük el a tökéletes karácsony estét, ahol a család békésen ül otthon a fa körül és izgatottan bontogatják az ajándékokat. A feleség egy csodálatos gyémántgyűrűt kap, a férj pedig egy Rolex órát talál a csomagban. A szülők a gyerekeket egy izgalmas úttal lepik meg —repülőjegyek, szállodai foglalások és belépők a Disney World-be. Drága ajándékok ezek —és valószínűleg nem egy átlag anyagi-helyzetű család pénztárcájához vannak szabva – túllépik azt a bizonyos értékhatárt, mégis ilyen esetben egyik ajándék sem számít adókötelesnek.
De akkor mégis milyen esetekben kell a 150 ezer forintot meghaladó ajándékok után illetéket fizetni?
Az illeték kötelezettség elsősorban a regisztrált vagyontárgyak esetén - ingatlan, gépjármű, motorbicikli, védett műtárgyak, értékpapírok, pénz - érvényes abban az esetben, ha nem egyenes ági rokonok, nem házastársak illetve a megszűnt életközösségű házastársak között jött létre a tulajdonváltás. Az illeték mértéke 9% az ingatlanra, 18% pedig minden másra - tudtuk meg Dr. Tóth Ádámtól, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökétől.
Amennyiben valaki ajándékozási szerződést szeretne kötni, ennek több módja van. Autó ajándékozásához elég két tanú jelenléte és nyilatkozata, de például egy hajóregiszterben lévő vitorláshoz vagy üzletrészhez már közjegyző vagy ügyvéd által minősített okiratra van szükség.
Ebben az időszakban jellemzőbb, hogy az emberek adakozó kedve is megnövekszik, ezért ilyen esetben is figyelembe kell vennünk, hogy a 150 ezer forint feletti adomány is illetékköteles, melynek mértéke 18%, ami szintén az adományozottat terheli. Célszerű ezért valamilyen közalapítványon keresztül segíteni a rászorulókon, hiszen az ilyenfajta juttatás így jövedelemadó-mentes.
Ha kellemetlen meglepetésektől mentes ajándékozást tervezünk az ünnepekre, érdemes végiggondolnunk, hogy az ajándékok, melyekkel szeretetünket igyekszünk kifejezni, ne okozzanak bosszúságot szeretteinknek, előzzük meg ezt azzal, hogy eligazítást kérünk egy közjegyző szakembertől.