A GDP-vel nő a kövérség

Az vagy, amit megeszel. A G20 országok mintájára az XXL20-at is felállíthatnák. A jóléti társadalmakban az egészségtelen táplálkozás miatt népbetegség az elhízás és a cukorbetegség. Amerika lakosságának kétharmadára ráférne a fogyókúra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

A nyolcvanas évek közepén az amerikai lakosságnak mindössze 15%-a volt elhízott. Ma az egyharmada az, egyharmada pedig túlsúlyos (lásd a definíciót a keretes anyagban). Az USA ezzel a világ legkövérebb országa.

Egyesült Zsíros Államok

Az Associated Press egyik tudósítása 2008-ban, 2006-os adatokra hivatkozva- a Nyugat-Virginia államban lévő Huntingon-Ashland régiót tartotta az USA népegészség tekintetében legelmaradottabb területének. Az itt lévő öt megyében - melyből kettő Nyugat-Virginiában, kettő Kentucky-ban, egy Ohióban helyezkedik el - a lakosság fele súlyfelesleggel küzd. Természetesen itt a legmagasabb a szív- és érrendszeri betegségekből eredő elhalálozások rátája is az egész országban, de a fogatlan 65 éves előfordulási aránya szintén errefelé a legmagasabb, közel 50%. Mindez valamelyest érthető annak figyelembevételével, hogy az ottani lakosság 19%-a nyomorog.

Jó falat és jó magaviselet
Angliában az iskolai étkeztetés is kívánnivalót hagy maga után. A gyerekek annyira hozzászoktak a bóvlikajához, hogy amikor Jamie Oliver bárányhúst sütött nekik, olyannyira szokatlannak találták az ízét, hogy sokan egy harapás után kidobták a szemétbe!
De mihelyst sikerült rábírniuk őket, hogy a élelmiszergyárakban megmunkált csirkeételek helyett az ő főztjét egyék, a tanárok azt tapasztalták, csökkent a túlmozgásos viselkedés a tanteremben és nőtt a gyerekek koncentrációs készsége. Az asztmarohamok gyakorisága is visszaesett.
Háj Kft, Zsír Zrt.

Ahogy arról korábban írtunk, a szegény néprétegeknek gyakran az egészségtelenebb gyors-éttermi élelem sokkal olcsóbb, mintha saját maguk vásárolnák meg ételük összetevőit a szupermarketben. Ezt hívják szakértők az "olcsó kalória" átkának. Az élelmiszeripar súlypontja a feldolgozott, művi, mesterséges étkek felé tolódott.

A FoodPolitics.com 2011 augusztusában kiszámolta, hogy ha tápanyagokban gazdag, kevesebb telített zsírt, valamint cukrot és sót tartalmazó étrendhez tartanák magukat, az amerikai polgároknak fejenként évi 400 dollárral többet kellene étkezésre költeniük.

Vagyis faji és osztálykülönbségek mentén is meghúzható az egészséges és egészségtelen táplálkozás választóvonala Amerikában: a legszegényebb tagállamokban találhatók a legnagyobb számban túlsúlyos lakosok. Ezek Alabama, Tennessee, Texas, Kentucky és Louisana. Itt élnek a legnépesebb színesbőrű közösségek is. Az évi 15 000 dollárnál kevesebbet kereső lakosok egyharmada elhízott, derült ki a Wall Street Journal 2011-es cikkéből. Évi 50 000 dolláros bérnél már csak 24,6% a kövérek aránya. Az amerikai polgárok életmódja ráadásul kevés testmozgást foglal magába: az amerikai életforma az autóban és az otthoni fotelben ülés mintapéldája.

A Le Monde Diplomatique szerint a kövérek kiszolgálására szakosodott vállalkozások évente 100 millió dolláros profitra tesznek szert az országban, nemcsak plasztikai műtétekkel és fogyókúrás pirulákkal, de XXL-öltözetekkel, duplaszéles székekkel, ágymatracokkal, sőt koporsókkal.

Duci-definíciók
Az ENSZ Világegyészségügyi Szervezete, az ENSZ szerint az számít túlsúlyosnak, akinek a testtömegindexe (ami nem más, mint a kilogrammban mért testsúlya elosztva a testmagasság négyzetével - de vannak erre kalkulátorok a neten) 25 vagy több.
Elhízott és kövér az, akinél ez meghaladja a 30-at. A globális egészségbiztosítási költségek 1-3 %-át az ő kezelésükre és betegségeikre fordítják.

GDP és elhízás

De van egy ellentétes, viszont ugyanilyen végeredményhez vezető trend is. A fejlődő országok középosztálya végre örül, hogy azt vásárolhat, azt ehet, amit akar. Nő a hús- és kalóriafogyasztás. Évente 6-10 millió kínai lépi át az átlagos testsúly és a túlsúlyosság közötti határvonalat. Ma a kínai felnőttek 30%-a túlsúlyos.

A társadalom gazdagodásával egyenes arányban nő a lakosság testtömegindexe. A hízási "ranglistát" Mexikó vezeti 30%-kal, a második helyen a Dél-Afrikai Köztársaság 18,1%-kal, majd Brazília 13,9%-kal.

Világszerte másfél milliárdra teszik a túlsúlyos emberek számát. Közülük félmilliárd kövér. Ez azt is jelenti, hogy az alultápláltak száma ma már kevesebb, mint a súlyfelesleggel bíró embereké, derült ki Boyd Swinburne tanulmányából. (Az éhezők 1,5 milliárdan vannak.)

Japánban és Koreában a legkevesebb a kövér ember, ott a lakosság 4%-át alkotják, az OECD 34 tagállamában viszont minden második ember túlsúlyos vagy kövér és a szakemberek nem számolnak azzal, hogy a mutatók csökkennének. A kövérség egészen biztosan csak terjedni fog! Van olyan ország, ahol minden három ember közül kettő kövérnek számít majd a következő 10 évben. Rájuk korai halál, hosszas betegeskedés vár (8-10 évvel korábban halnak meg, mint az átlag és 15 kilóval súlyosabbak az átlagnál), kormányaikra pedig aggasztóan magas egészségügyi kiadások.

Az OECD szerint Magyarország abba a mezőnybe tartozik, ahol megszűnt vagy lassult a kövérség terjedése a lakosság körében. Hazánkon kívül e kategóriába sorolható Anglia, Olaszország, Svájc, Korea. Ugyanakkor ez "csak" a trend dinamikus, folyamat-centrikus olvasata, nem pedig strukturális áttekintés: vagyis nem jelenti azt, hogy a kövérek aránya alacsony lenne.

A 2012-es összesítés szerint Franciaországban és Spanyolországban 2-3 %-kal nőtt a kövérek aránya a 2010-es statisztikához képest. Kanadában, az USA-ban és Írországban ez 4-5 %-os növekedést mutat. Az elhízott gyerekek száma stagnál Angliában, Franciaországban, Koreában és az USA-ban.

A magas zsír- és cukortartalmú ételeket eddig kevés országban adóztatták meg, Magyarországon kívül Dániában, Finnországban és Franciaországban vezettek be ilyen adónemet 2011-ben.

Jót tesz a szívnek a csokoládé?
Egy 42 klinikai kísérletet tartalmazó vizsgálatból az derült ki, hogy akiknek heteken át szerepelt az étrendjében csokoládé, vérnyomásuk kis mértékben csökkent és ereik sem voltak többé annyira merevek. Hasonlóképp kis mértékben csökkent az inzulin-szintjük is.
A kutatók azonban hozzátették, ezek úgynevezett "megfigyelési" vizsgálatok, vagyis nem tudják bizonyítani az oksági kapcsolatot, s a kísérletet is túl kis létszámban végezték el (1300 fővel) ahhoz, hogy abból messzemenő következtetéseket lehessen levonni. Arról sem szabad megfelejtkezni, hogy a csoki növeli a koleszterinszintet, így nem egyértelműen jótékony hatású az érrendszeri betegségek kockázatát illetően.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo