A brit Zöld Párt kalkulációja szerint 2016-ban több mint 2 milliárd fontos adóbevételkiesést jelentett az államkincstárnak a dízelautók gyártóinak csalása, hogy az emissziós teszteken kevesebb légszennyezést mutattak ki, mint ami a valós mérték volt. De ez az összeg is csak a 2010 óta regisztrált autókra vonatkozik, melyek nagyjából a szigetország autóflottájának felét teszik ki. (A dízelbotrányként elhíresült csalássorozatról itt olvashat.)
A járműflotta szén-dioxid kibocsátása átlagosan 42 százalékkal haladja meg a megengedett mértéket Angliában, így nem csoda, hogy Anglia levegőjének szennyezettsége sorozatosan megsérti a levegőminőségről szóló EU-s előírásokat.
A brit Zöld Párt arról is gondoskodott, hogy páneurópai szinten is kimutassa, mennyi pénzt csaltak el a kormányoktól az autógyártók. Úgy kalkulálták, tizenegy EU-tagállamnál 2017-ben 10 milliárd euróval többnek kellett volna lennie az adóbevételnek, ha az autóknak akkora az adóterhe, mint amennyi őket a valós légszennyezésük alapján megilleti.
2018 áprilisától minden új dízelmodellt magasabb adósávba sorolnak majd a szigetországban. A valós viszonyok közepette -vagyis közutakon- történő tesztelés rendszerét csak 2020-tól vezetik be hivatalosan.
A tanulmány egyik szerzője, Matthias Runkel, a Green Budget Germany munkatársa azt állítja, hogy a dízelautók kibocsátásának laboratóriumi tesztjein már 2010-től megfigyelhető volt, hogy eltérnek a valóságban -a laboratórium falain kívül- mért adatoktól. Vagyis csalás történik.
Az anomiália azonban a 2015-ös Volkswagen-botrány után sem ért véget. Újabb felhívásokat tettek a zöldek a közúti adó életbe léptetésére, miután 2018 márciusának elején kiderült, hogy az Euro 6 kategóriás új dízelmodellek tizenkétszer(!) több nitrogén-oxidot bocsátanak ki a való világban, mint amennyit az előzetes teszteken mértek laboratóriumi körülmények között.
A The Guardian értesülése szerint az Emmission Analytics mérései a legrosszabb szennyezők közé sorolták be a következő modelleket: Fiat 500X, Nissan Juke és Renault Megane. A brit napilap ugyanakkor kiemelte, hogy egyes dízelmodellek legyőzték a benzines típusokat és kevésbé légszennyezőek. Ezek között van a BMW 5 széria, a Mercedes E Class, az Audi Q2, a Seat Alhambra és a VW Golf modelljei. Ezek kilométerenkénti nitrogén-oxid kibocsátása kevesebb, mint 80 milligramm.
"A leghatékonyabb dízelmotorok továbbra is javulnak, eközben a legrosszabb típusok is a piacon maradnak, ami inkább tovább növeli, mint csökkenti a fogyasztók zavarodottságát", nyilatkozta a The Guardiannek Nick Molden, az Emission Analytics vezérigazgatója.