Az Európai Belvízi Halászati Tanácsadó Bizottság (EIFAC) a kontinens halászat és akvakultúra szektorainak felelős kezelésére lett létrehozva 1957-ben, vagyis a gazdaságilag és környezetileg fenntartható tevékenységek támogatására és a vízi élőhelyek védelmére. Számos európai ország mellett Magyarország is tagja.
A háromnapos találkozó során megvitatják a következő két év munkatervét és egy ötéves stratégia kidolgozásának lehetőségét, amely révén jobban összehangolhatnák tevékenységüket az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) további intézményeivel, átfogó programjaival. A bizottságnak fontos szerepe abban, hogy a kontinens országai közelebb kerüljenek a globálisan elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításához. Ez többek között a termelékenység növelését, a szektorban dolgozók jobb megélhetését és munkalehetőségeit jelentené.
„A belvízi halászat kiemelt ágazat, de még annál is fontosabb az akvakultúra”, mondta Victoria Chomo, a FAO budapesti szakértője. „Utóbbinak az állattenyésztéshez képest sokkal kisebb a káros üvegházhatású gázkibocsátása. Vagyis több hal termesztésével és fogyasztásával a klímaváltozás ellen is tehetnénk.”
A FAO előrejelzése szerint az akvakultúra a jövőben is egy prosperáló ágazat lesz – élén Ázsiával, amely a teljes globális termelés 89 %-át adja. Európában valamelyest csökkent az akvakultúra kibocsátása a benne rejlő lehetőségek és a modern termelési módszerek elérhetősége ellenére. Afrika és az amerikai kontinens ellenben bővítette termelését.
Az elérhető adatok alapján a FAO szakértői a kereskedelmi halászat visszaszorulását látják Európában, míg a hobbi horgászok száma gyorsan nő.
Évente 150 000 tonna halat – avagy 250 grammot fejenként – fognak ki Európában: az egy főre levetített érték a kontinens keleti részén a legmagasabb (1,22 kilo/fő), utánuk az északi országok következnek (0,42 kilo/fő).
A FAO összesítésében Németország vezeti a belvízi halászat ranglistáját (21 349 tonna évente), majd Ukrajna (20 116 tonna) és Lengyelország (18 376 tonna) következik. Hazánk a negyedik 9 937 tonnával.
A halfogyasztás kifejezetten népszerű kontinensünkön: az Európai Uniót a világ legnagyobb halimportálói között tartják számon.
A bizottság az előretekintés mellett a jelenleg futó projektjeit is megvizsgálja, olyan témákban, mint a sport- és szabadidős horgászat, az állati jóllét szempontjai az akvakultúrában, a halak vonulásának akadálymentessége folyami duzzasztógátaknál.