Statisztika: mennyire rosszak az időjósok előrejelzései?

A Föld atmoszférájában lévő molekulák mennyisége igen nagy számot jelent: 1 és mellé 44 darab nullát. Minden egyes részecske mozgása befolyással van az időjárásra. Mivel az nem-lineáris rendszer, ráadásul dinamikus is, vagyis jelenlegi viselkedése befolyásolja a jövőbeli viselkedését, következő állapotainak megjóslása nem éppen egyszerű. Ez persze közhely. De vajon hogyan veszik fel a harcot e bizonytalansági tényező ellen a meteorológusok? Amerikában szuper-komputerrel és szakmai rutinnal.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központ (NCAR) a Colorado állambeli Boulderben található. Székházában működik az IBM Bluefire szuperszámítógép, amely másodpercenként 77 trillió számítást végez. (Összehasonlításképpen: Neumann János első számítógépe Princetonban 1950-ben másodpercenként 5000 számítást tudott elvégezni, ami 64 000 emberi agy munkájával volt egyenlő.) A masina működtetése olyan hatalmas energiafogyasztással jár, hogy külön folyadék-rendszer hűti. A gépteremben jéghideg van, s a hűtőrendszer olyan zajos, hogy fülvédőt kell feltenni annak, aki ide belép, írja a New York Times.

Megfigyelt minták

A számítógépes modelláláson azonban továbbra is kifognak a viharok középpontjai: a bennük keletkező légnyomás ismérveit nehezen találják el a gépek.

A meteorológusok évezredeken át konkrét történelmi adatokból próbálták kikövetkeztetni a holnap időjárását. Ha például Párizsban januárban a napok 45 %-ában esik, akkor biztos ezentúl is úgy lesz. De az ilyesfajta statisztikák használhatatlanok olyan váratlan és drasztikus eseményeknél, mint az 1888. január 12-én történt hőmérséklet-csökkenés. A melegnek induló napon 24 fokról hirtelen mínusz 6 Celsius fokra zuhant a hőmérséklet. A lecsapó hóviharban több száz gyerek fagyott halálra Fort Niobrara-ban. A szakembereket a januári átlaghőmérséklet adatai aligha segítette volna hozzá egy ilyen esemény megjóslásához.

Az időjósok kisebb egységekre igyekeznek lebontani a légkört és ezek viselkedésének alapos megismerésével próbálnak rájönni, hogyan viselkedik a légkör holnap. És holnapután.

Mint a tőzsde

Legfeljebb esélyeket, lehetőségeket mutathatnak ki, mint ahogy a szerencsejátékos vagy a bróker is valószínűségekkel kalkulál, amikor döntéseket hoz. Innen ered az amerikai meteorológusok által nap mint nap használt szófordulat: ”20 % az esélye, hogy X. Y. városban esni fog.”

Az időjósok ma már szünet nélkül chat-elnek és üzeneteket küldenek egymásnak okos telefonjaikon, hogy a más régiókban állomásozó kollégák megfigyeléseivel pontosítsák a prognózisokat. A meteorológusok munkája tulajdonképpen egész napos korrigálgatás.

fotó: sxc

Telibe talál?

2007 novemberében a Survey of Professional Forecasters közgazdászai 45 000 gazdasági adatközpontot tanulmányozva arra jutottak, egy az ötszázhoz az esélye, hogy gazdasági válság következik be. Vagyis képtelenek voltak megjósolni az éppen küszöbön lévő összeomlást, ami 2008 őszén be is következett.

Statisztikákból kimutatták, hogy ha Kansas City-ben 100 % biztonsággal esőt jósolnak, az esetek egyharmadában az esőcseppek messze elkerülik a várost. A Weather Channel időjósai éveken át tartózkodtak attól, hogy 50 %-os valószínűséget nevezzenek meg egy esemény előfordulásának esélyeként (tehát: vagy-vagy), mert a nézők ezt túl óvatoskodónak találták. Ezért hajlamosak voltak 60 %-os  és 40 %-os esélyű zivatarokat bejelenteni, még akkor is ha 50 % volt a valós esély. Ha pedig csak 5 % volt az eső lehetősége, 20 %-ot mondtak. Döntésüket azzal indokolták, hogy a néző még mindig hálásabb egy elmaradt zuhé után, mintha váratlanul zúdul rá a zivatar.

Jön vagy jöhet, lesz vagy lehet...
  • Ismerve a számítógépes programok hibáit és hiba-tendenciáit (vagyis hogy miben vétenek leginkább), a meteorológusok módosításai rendszerint 25 %-kal javítják a csapadék-előrejelzések pontosságát és 10 %-kal az időjárás-prognózisok hitelességét.
  • 1940-ben annak esélye, hogy egy amerikait agyoncsap a villám egy volt a négyszázezerhez. Ma ez egy az egymillióhoz. A változás oka egyrészt az, hogy a meteorológusok jobban képesek előrejelezni a viharokat, másrészt irodai munkánk révén több időt töltünk beltérben, mint a szabadban.
  • 25 éve a hurrikánokat három nappal előre tudták jelezni, de hogy hol éri el a szárazföldet, annak zónáját 350 mérföldes (217 kilométeres) körzetre tudták behatárolni, pontosabban nem. A földrajzi pontatlanság a jóslásban ma átlagosan 100 mérföld. 2005-ben a Kathrina hurrikán becsapódását 60 órával annak megtörténte előtt már teljes pontossággal jelezték. A halálesetek száma azért nőtt olyan magasra, mert a hatóságok elszúrták a város kiürítését.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo