Egyre jobban megéri a napenergia

Már nagyon látszanak az újdonságok, amelyek hamarosan megreformálják az energiapiacot. Egyre olcsóbb lett a napelemmodulok gyártása. Már a 250 forint alatti kilowattóraár is meghaladta a fejlesztők fantáziáját, és most jön a következő etap, a cél most már a 70 forintos ár – áll a GazdaságTV összeállításában.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már nagyon látszanak az újdonságok, amelyek hamarosan megreformálják az energiapiacot, bizonyos cégek ugyanis egyre vékonyabb szilikonlapokat képesek előállítani, és egyre olcsóbb a napelemeket legyártani. Az Massachusets állambéli 1366 Technologies például újféle technológiákat alkalmaz: az általuk fejlesztett lapkákat mindössze egyetlen lépésben állítják elő, elkerülve a munkaigényes vágást, csiszolást és polírozást. A Fast Company információi szerint a cég 2015-ben kiléphet a bedfordi bemutató erőmű árnyékából, és egy teljes körű üzemet hozhat létre a panelgyártáshoz – közölte a GazdaságTV.

A Quartz összeszedte a napelemek fejlődésének ár-mérföldköveit, és mindez konkrét számokkal tetten érhető: a 2000-es évek elején még 1100 forintba került egy kilowattóra áram napelemmel történő előállításának költsége. Azért volt ilyen drága, mert kristályos szilíciumot használtak. 2007 és 2014 között 1100 forintról 140 forintra esett a kilowattóra ára.

 

 

Már a 250 forint alatti kilowattóraár is meghaladta a fejlesztők fantáziáját, és most jön a következő etap, a cél most már a 70 forintos ár. Hatalmas meglepetés volt 2015 januárjában, amikor a szaúd-arábiai ACWA Power nevű vállalat elnyert egy pályázatot, hogy egy 200 megawattos napenergia-erőművet hozzanak létre, amely nagyságrendileg 16 forintért állít elő egy kilowattórányi energiát. Most először lesz lehetséges, hogy a Napból előállított energia olcsóbb legyen, mint a gázból vagy a szénből előállított, ugyanis ezen energiahordozókkal ez a teljesítmény 18 és 27 forint/kilowattóra árból hozható ki – számolta ki az amerikai energiainformációs ügynökség (US Energy Information Agency).

Úgy fest a helyzet tehát, hogy a fejlődést nem lehet megállítani, és hamarosan egyre gyakrabban foglalkozunk majd a napenergia témájával. Ez úton, felelős földlakóként mi is drukkolunk a 1366 Technolgiesnak, hogy 2016-ban elkezdhessék az új, olcsó szilíciumlapok termelését, hogy mielőbb elterjedjenek a naperőművek a világban. Merthogy el fognak, az biztos, és nem tudományos fantasztikum. Erre az egyik legjobb példa Japán, amely a fukusimai tragédia után nemrég az összes nukleáris erőművét leállította, és helyette áttér tisztán megújuló energiára, amelynek a 80 százalékát a Nap biztosítja majd számára.

Döbbenetes módszerekkel készülnek az éghajlatváltozásra
A tengerszint-emelkedés miatt a vízen lebegő városok, mesterséges szuperfák, amelyek elnyelik a szmogot, és hűsítik a településeket, újragondolt gyártelepek, mindez csak néhány példa, hogyan készülnek a városok az éghajlatváltozásra.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo