Az Európai Bizottság ezzel a szabályozással indítja el azt a többlépcsős folyamatot, melynek segítségével a porszívók is bekapcsolódnak az Európai Unió környezetvédelmi programjába. A Bizottság az elmúlt években már megállapított ún. „ecodesign” elveket azokra a háztartási gépekre, melyek egy átlagos lakás elektromos energiafogyasztásának legjelentősebb részét teszik ki (például a hűtők, fagyasztók, mosógépek), a porszívókat viszont csak most éri el a szabályozás. (Ennek része, hogy a vízmelegítőket is energiacímkével kell ellátni.)
EU-s hatásvizsgálatok szerint a porszívók 2005-ben Európában még csupán 18 TWh (terra wattóra) villamos energiát fogyasztottak; változtatás nélkül ez a szám 2020-ra elérhetné a 34-et is. Az „ecodesign” irányelvek tehát az EU szándéka szerint segítenek megbirkózni a klímaváltozással, hiszen az energiafogyasztás csökkentésén keresztül korlátozzák az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Minden borul
A változás mértékét mutatja, hogy jelenleg egy átlagos megvásárolható porszívó motorja eléri az 1800 wattot, de gyakoriak az akár 2200 watt erősségű porszívók is. Ehhez képest az 1600 watt kevésnek mondható. A Which? nevű fogyasztóvédelemmel foglalkozó szervezet megállapította, hogy a tesztelők az 1600 wattnál erősebb (tehát a most betiltásra kerülő teljesítménykategóriába eső) gépek közül többről a legjobb vételként nyilatkoztak, többek között kiváló szívóerősségük miatt. A szabályozás most szeptemberben megteszi az első lépést, melyet 2017 szeptemberétől egy második követ majd: a korlát 900 wattra változik.
További változás
Wágner Gábor, a porszívókat forgalmazó Dunartis Kft. értékesítési vezetője elmondta, hogy a szabályozás szinte minden olyan céget illetve márkát érint, mely itthon porszívót forgalmaz, hiszen jelenleg a hazai porszívókínálat jelentős része 1600 watt feletti fogyasztással rendelkezik. Azt azonban tudni kell, hogy a szívóteljesítmény nem azonos az elektromos teljesítménnyel. A szívóteljesítméményt a korlátozás természetesen nem érinti. Épp ellenkezőleg, a rendelet tovább ösztönzi a gyártókat arra, hogy az adott elektromos teljesítményfelvételből megpróbálják a legnagyobb szívóteljesítményt kihozni, már csak azért is, mert a porszívók a most hatályba lépő rendelet következtében szeptembertől az eddiginél könnyebben összehasonlíthatóvá válnak: bevezetésre kerül az energiacímke.
Nem csak ez van Brüsszel tarsolyában
Az Európai Bizottság tervei között további korlátozások is szerepelnek, ami a háztartási gépek energiafogyasztását illeti: így például minden háztartási elektromos eszközre szigorúbb fogyasztási szabályok vonatkoznak majd, amelyek a porszívókhoz hasonlóan szakaszokban lépnek életbe. Most szeptemberben például a halogénizzók teljesítményét is korlátozzák, de a Bizottság előtt van egy olyan javaslat is, amely a zuhanyrózsák és a csapok vízátfolyási kapacitását csökkentené, hogy ezzel is csökkentsék a vízmelegítők fogyasztását.