Vállalati hitelek: szendereg a robogás

A támogatott hitelek szerepe a vállalati hitelpiacon nem kérdőjelezhető meg, hiszen ezek által sikerült megállítani a hitelpiac beszakadását, és még mindig ezt keresik a cégek, de további növekedésre csekély a kilátás.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

„A 2015-ben is igényelhető Növekedési Hitelprogramra továbbra is van kereslet a vállalatok részéről, azonban a tervezett beruházások jelentős növekedésének hiányában az eddigi hitelfeltételek mellett az idén kihelyezett hitelek nagysága várhatóan nem fogja meghaladni a tavalyi mértéket” – közölte Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatója.

Az NHP és az Exim hitelprogramja révén most bőven van forrás a kkv-knak!

Az uniós átlagot meghaladó GDP növekedés, a csökkenő alapkamat, a tartósan gyenge forintárfolyam,és a Magyar Nemzeti Bank és az Exim támogatott hitelkonstrukciói ellenére sem növekedett tavaly a vállalati hitelpiac, ugyanakkor egyértelműen a támogatott hitelek voltak az elmúlt közel másfél évben a piac mozgatórugói. „

A támogatott hitelek jelentősége nem kérdőjelezhető meg, hiszen az új forint-hitelkihelyezések harmadát ezek adták. A Növekedési Hitelprogram ezzel megakadályoztaa piac beszakadását, hiszen a forintban történő hitelkihelyezésekújra növekedni tudtak. Azonban ezzel együtt sem növekedett a teljes vállalati hitelállomány” – vélte a szakember.

Az NHP második szakaszában a mezőgazdasági, feldolgozóipari és kereskedelmi cégek részesültek legnagyobb arányban a támogatott forrásból, a hitelek megközelítőleg háromnegyedét e három szektor vette igénybe. Az exportfinanszírozást támogató hitel főként a feldolgozóiparra koncentrálódott: a hitelek közel háromnegyede ebben az ágazatban, míg majdnem minden ötödik a kereskedelmi cégek számára lett folyósítva.

Az NHP meghosszabbításával a vállalatoknak idén is lehetőségük van igénybe venni a Növekedési Hitelprogramot. „A továbbra is folyamatos érdeklődés ellenére az eddigi hitelfeltételek mellett idén nem számítunk a tavalyinál nagyobb mértékű NHP hitelkihelyezésre, hiszen a vállalatvezetők körében végzett kutatásunk alapján a tervezett új beruházások aránya a tavalyihoz mérten nem bővül tovább. Ami viszont kedvező, hogy főként a fenntartható gazdasági növekedést támogató technológia fejlesztésben, illetve kapacitásbővítő beruházásokban gondolkodnak a vállalatok. Mindezeket figyelembe véve a vállalati hitelezésben idén is komoly szerep jut a támogatott hiteleknek” – mondta el a szakember.

Milyen hitelt kaphatunk?
A fokozódó állami szerepvállalásnak is köszönhetően a cégek jelenleg számos forráslehetőség közül választhatnak, azonban a vállalkozásoknak érdemes megfontolni, hogy a felvett hitel alacsony költségekkel, de bonyolult garanciával és adminisztrációval, vagy inkább magasabb kockázati felárral, de jóval egyszerűbb és olcsóbb járulékos költségekkel és adminisztrációval járjon.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo