A munkavédelmi hatóságok országos akciója július 4–8. között zajlott le. A hatóság az ellenőrzött 304 vállalkozás 26,64 százalékánál, azaz 81 cégnél talált valami szabálytalanságot. A dolgozóknál hasonló arányokat láthatunk, hiszen 4205 munkavállaló 25,56 százaléka, 1075 személy volt érintett a szabálytalanságokkal. A leggyakoribb mulasztás, hogy bár ital volt a dolgozók számára, ám ivópohár már nem, de olyan is előfordult, hogy bár volt ivóvíz, de nem hűtötték azt, ami szintén szabálytalan.
Jó hír, hogy a megfelelő mennyiségű pihenőidőt az esetek túlnyomó többségében megadták a cégek, sokan pedig átszervezéssel kerülték el, hogy a legnagyobb hőségben is dolgozni kelljen. Ugyanakkor még mindig több helyen nincs lehetőség a pihenőidőt árnyékos vagy hűtött helyen tölteni - írta együttműködő partnerünk, a HR Portál.
Ezek a legfontosabb szabályok!
a munkavállalók egészségének, biztonságának védelme érdekében a munkáltatóknak rendszeresen pihenőidőt kell biztosítaniuk, lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen, megfelelő ülőalkalmatosságot biztosítva. Ahol nem áll rendelkezésre ilyen hely, ott lehetőség szerint gondoskodni kell megfelelő árnyékolással ellátott hely kijelöléséről, például sátorlapok alkalmazásával. A folyadékveszteség pótlására legalább 14-16 Celsius-fokra hűtött, ivóvíz minőségű vizet kell biztosítani a higiénés feltételeknek megfelelően, személyenként, egyéni használatra kiadott ivópoharakkal biztosítva.
A hőségriadó szempontjából kritikusnak tekinthető időszakban, 11-15 óra között fokozott körültekintéssel kell eljárni a balesetveszélyes és a magasban végzett munkáknál. A szaktárca munkafelügyeleti főosztályának felhívása szerint a lehetőségekhez képest módosítani kell az egyedüli munkavégzés szabályait, és ajánlott szem előtt tartani az életkori sajátosságokat, valamint a szervezet alkalmazkodóképességét, az aktuális tűrőképességet.
Gondoskodni kell munkahelyi elsősegélynyújtó helyek kijelöléséről, az elsősegélynyújtás feltételeiről – különös tekintettel a hőségből adódó rosszullétekre -, valamint az ezekre vonatkozó tájékoztatásról is. A munkavállalók figyelmét fel kell hívni arra is, hogy panaszok (például fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén a munkát azonnal hagyják abba és keressék fel a pihenőhelyet, szükség esetén igényeljenek elsősegélynyújtást vagy orvosi ellátást.