Az állami lakásprogram, a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) a kormányzati nyilatkozatok alapján a februári módosítás után véglegesnek tekinthető. Az egész rendszer arra épül, hogy ösztönözze a gyerekvállalást, hiszen ehhez mérten alakulnak a támogatások. A feltételrendszer bonyolult, és szigorú büntetést helyez kilátásba az ügyeskedők számára. Az ingatlan.com szerint, részben a CSOK, részben a gazdasági helyzet miatt új fejezet nyílhat mind a lakáshitelezési piacon, mind a lakóingatlanok piacán: tavaly ugyanis főként készpénzes vevők voltak az ingatlanpiacon, és a bankok viszonylag kevés hitelt helyeztek ki.
Túl a forintosításon
“A lakáshitelek piaca még nem kapott lökést a CSOK bevezetésétől, a bankok többsége pedig lényegében január közepére, február elejére készítette el a CSOK-os megoldásait, azonban most megkezdődhet a felfutás, mert az érdeklődés adott” - mondta Gergely Péter, az ingatlan.com csoporthoz tartozó BankRáció.hu hitelszakértője szerint A bankok szerepe kulcskérdés ebben a rendszerben, mert bár a támogatást az állam biztosítja, az érintettek a bankokon keresztül jutnak hozzá. “A szabályok adottak, ugyanakkor a bankok gyakorlatában adódhatnak különbségek, például a saját erő tekintetében” - mondta Gergely Péter.
A szakember úgy látja, a lakáshitelezésben a CSOK várható hatása mellett azért is lehet új időszámításról beszélni, mert túl vagyunk a forintosításon, a belső kereslet élénkülése a háztartások pénzügyi mozgásterének erősödésére utal. “Ráadásul szép kerek számról indulunk, a hivatalos jegybanki adatok szerint a háztartások lakáscélú hiteleinek állománya tavaly decemberben alig több mint 3000 milliárd forintra rúgott”.
A jelenlegi szabályozás - Gergely Péter szerint - többek között a háztartások esetleges túlzott eladósodását megakadályozó jövedelemarányos törlesztési mutató fenntartható növekedést eredményezhet a hitelpiacon. “Erre szükség is van, mert ez a piac nem volt túl pörgős. A bankoknak pedig van pénze hitelezésre, ezen belül a lakáshitelezésre. Legalább ennyire, ha nem még fontosabb, hogy a hitelhez tudatos döntés kell. “Nem csak azért, mert például a CSOK nagyon szigorú büntetést helyez kilátásba, ha valaki trükközik, például nem lakik életvitelszerűen a támogatásból megszerzett lakásban. Hanem azért is, mert a lakáshitel egy hosszú távú döntés, és a pénzügyi mozgástérnek megfelelően kell róla dönteni. Szintén nagyon fontos, hogy a bankok konstrukciói között jelentős különbségek lehetnek. 20-25 éves futamidőben akár több millió forintot tehet ki ez a differencia, ezért érdemes összehasonlítani a különböző bankok ajánlatait.” - fogalmazott Gergely Péter.
Nagyobb fordulatszámra kapcsol a lakáspiac
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a lakáshitelezés várható felfutása a lakóingatlanok piacára is hatással lehet. “Az ingatlanpiac jelentős élénkülésen megy keresztül: a magánszemélyek idén januárban 71 százalékkal több lakást és házat hirdettek meg oldalunkon eladásra mint egy évvel ezelőtt, és a látogatók száma is 39 százalékkal nőtt.” - fogalmazott a szakértő.
A budapesti új lakások piacáról egyértelmű piacélénkülésre utaló adat érkezett: december vége óta 7 százalékkal csökkent a 60-100 négyzetméteres új lakások kínálata, miközben az átlagáruk 8 százalékkal 40 millió forintra nőtt. A szóban forgó 60-100 négyzetméteres méretkategória azért fontos, mert az új lakások magas árszintje miatt ezek a lakások a legnépszerűbbek. Az irántuk mutatkozó keresletben - Balogh László szerint - szerepet játszhat a vásárláshoz igénybe vehető 10 millió forint összegű vissza nem térítendő állami támogatás is. Hozzátette azt is, hogy a friss adatok a kereslet fokozódását mutatják: az új lakásokat nagyon hamar lehet értékesíteni, az árakat pedig a növekvő kereslet felhajtja.