A korábbi időszak gyakorlatától eltérően, amikor az ellenőrzés csupán a transzferár-nyilvántartások formai követelményére fókuszált, a tartalmi követelmények ellenőrzése került előtérbe. A transzferárazás érdemi vizsgálata következtében az elmúlt három évben közel megduplázódott a revizorok által feltárt adóhiány összege az ellenőrzések során, amelynek vonzataként a kiszabott adóbírságok is jelentősen megemelkedtek. (A kisvállalkozások mentesülnek a transzferárdokumentáció-készítési kötelezettség alól, amennyiben teljesítik a feltételeket. De ki minősül kisvállalkozásnak?)
Jelentős adókockázatot hordoznak a transzferár-nyilvántartások is, tekintve, hogy a nem megfelelően elkészített dokumentáció miatt akár 2 millió forintot is kiszabhat az adóhatóság, amelynek összege ismételt mulasztás esetén 4 millió forint is lehet. Ugyanazon nyilvántartás elkészítésének újbóli elmulasztása esetén pedig az első alkalommal megállapított bírság összegének négyszeresével is büntethetik a vállalkozásokat - hívják fel a figyelmet a Saldo szakértői.
A transzferárak adóoldali kockázatcsökkentés eszköze az adózás rendjéről szóló törvény alapján kérelmezhető szokásos piaci ár-megállapítási eljárás. (APA eljárás: Advance Pricing Arrangement)
Az APA-eljárást egyfelől jövőben kötött ügyletekre, másfelől olyan szerződések esetében lehet kérni, amelyek alapján a kérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően folyamatos teljesítés történik (a megkötés időpontjától függetlenül). Az Art. értelmében folyamatos teljesítésűnek minősül az a szerződés/ügylet, amelyet legalább 6 hónap időtartamra kötöttek, és amely alapján kéthavonta legalább egyszer teljesítés történik, vagy hitelkeret fenntartására vonatkozik, vagy folyamatos rendelkezésre állást ír elő.
Megéri előre
Ha a vállalkozás kérelmezi az adóhatóságtól a szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárást, jelentős előnyöket élvezhet mivel:
- jelentősen minimalizálhatja transzferár kockázatát;
- a határozattal érintett ügylettel kapcsolatosan a lefedett időszakban, amely lehet 3 de akár 5 év is, nem kell transzferár-dokumentációt készítenie;
- két vagy többoldalú eljárás esetén csökkenti a kettős adóztatás esélyét.
A szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárás díjköteles, a díjat az eljárás megindítása előtt kell leróni. A díj mértéke több tényezőtől függ.
Egyoldalú eljárás esetén (hatálya a magyar adóhatóságra és a magyar adóalanyra terjed ki)
- legalább 500 ezer Ft és legfeljebb 5 millió Ft, ha a szokásos piaci árat az összehasonlító árak módszerével, a viszonteladási árak módszerével, vagy a költség és jövedelem módszerével lehet megállapítani;
- legalább 2 millió Ft és legfeljebb 7 millió Ft, ha a szokásos piaci ár a három hagyományos módszertől eltérő módszer alapján állapítható meg.
- legalább 3 millió Ft és legfeljebb 8 millió Ft
- legalább 5 millió Ft és legfeljebb 10 millió Ft.
A szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárásban a vállalkozás kizárólag okleveles adószakértő, adótanácsadó, adószakértő vagy ügyvéd képviseletével járhat el.