A tartozásátvállalás szabálya hosszú múltra tekint vissza: már a római jog is ismerte. Ez a jogintézmény a tartozásátvállalás. Így „nem volt akadálya annak, hogy az adós helyett – akár az ő tudta nélkül, sőt akarata ellenére is – más személy teljesítsen”. (Földi András, Hamza Gábor: A római jog története és institúciói). Az 1959-ben kihirdetett civil jogi kódex a következőképpen rendelkezett <332. § (1.) bekezdés>: „Ha valaki a kötelezettel megállapodik abban, hogy tartozását átvállalja, köteles a jogosult hozzájárulását kérni, ha pedig azt a jogosult megtagadja, a kötelezettet olyan helyzetbe hozni, hogy az a lejáratkor teljesíthessen.”
Lássuk, hogy hogyan rendelkezik az új civil kódex <6:203. § (1) bekezdés>: „Ha a kötelezett és a jogosult megállapodik egy harmadik személlyel (e fejezet alkalmazásában: átvállaló) abban, hogy az a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló kötelezettségét átvállalja, a jogosult a szolgáltatást kizárólag az átvállalótól követelheti.” Látszólag csak stiláris változást látunk a szövegben, hiszen a szerződő feleknek mind a két esetben meg kell állapodniuk.
Itt olvashatja összefoglalónkat az új Ptk.-val kapcsolatban!
Van azonban egy lényeges változás: míg a korábbi szöveg szerint a kötelezett és a tartozásátvállaló megegyezhetett a tartozásátvállalásban, és ehhez „csak” hozzá kellett járulnia a jogosultnak, addig az új szöveg egyidejűséget feltételez, vagyis a kötelezettnek és a jogosultnak együttesen kell megállapodni a „harmadik személlyel”, vagyis ahogy őt a jogszabály nevezi, az átvállalóval.
Felvetődik a kérdés, hogy mi a jelentősége a tartozásátvállalásnak. Nos, a válasz igen egyszerű, ha az adósnak annyi tartozása volt, amennyi jócskán meghaladta a vagyonát, viszont volt olyan vagyontárgya, aminek értéke meghaladta tartozása értékét, tehát például egy ingatlan értéke bizonyos feltételek fennállása esetén magasabb volt a kötelezettségeknél, akkor a tartozásátvállalónak, megéri az adós helyébe lépni. Ha a hitelező ehhez hozzájárul, hiszen így legalább a pénze egy részéhez hozzájut, a korábbi adós pedig mentesül a tartozás alól. Ilyen típusú jogügyletekre végrehajtási és felszámolási eljárásokban lehet példát látni, ahol pl. egy ingatlan-vagyonelem értéke, bizonyos feltételek fennállása esetén, meghaladhatja a teljes tartozás értékét, és végső soron minden szereplő jól jár a jogügylettel.
Dr. Illés Zsolt Ügyvéd