Schannen Frigyes, a Roland Berger Stratégiai Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a magyarországi vállalatvezetők számára az idén a vállalati stratégia kiigazítása, illetve a likviditáskezelés a legfontosabb feladat. .
A tanácsadó cég felmérése szerint Magyarországon jelentősen, az egy évvel korábbi 18 százalékról 27 százalékra nőtt azon vállalatvezetők aránya, akik kritikusnak, vagy nagyon kritikusnak ítélik cégük likviditási helyzetét. Ez az arány a kelet-közép-európai térségben 14 százalékról 19 százalékra, míg Dél-Európában 25 százalékról 40 százalékra nőtt. A válaszadó magyarországi vállalatvezetők 73 százaléka látta úgy, hogy versenytársaihoz képest jól felkészült a világgazdasági helyzet esetleges romlására vagy egy kiújuló hitelválságra. Ez az arány Európa egészében 57 százalék
Európa egészében a 600 megkérdezett vállalati vezető 62 százaléka látta úgy, hogy a gazdaság visszaesésével kell számolni országukban és recesszió következhet. A felmérés szerint az európai vállalatvezetők átlagosan 2012 negyedik negyedévére teszik a válság mélypontját. A magyarországi vállalatok későbbre, 2013 első negyedévére tették ezt az időpontot. A felmérés szerint optimistábbak voltak a magyar vállalati vezetők európai és régiós társaiknál az euróövezet fennmaradását illetően. Míg Magyarországon a válaszadó vállalatvezetők 78 százaléka nem fél az euró összeomlásától, ez az arány a kelet-közép-európai térségben 52 százalék, Észak-Európában 44 százalék, Dél-Európában pedig 36 százalék.
Schannen Frigyes, a vállalati vezetők viselkedéséről szólva elmondta: az euróövezeti válság miatti aggodalmak egyfajta öngerjesztő folyamatként fogják vissza a gazdasági növekedést. "Másképp tervezem, visszafogom ugyanis beruházásaimat, ha recesszióra számítok", de az ilyen magatartás hatással van a gazdasági kibocsátásra is - fogalmazott a tanácsadó.
Kettészakad a magyar gazdaság, lemaradnak a nehéz helyzetben lévő cégek
Már 4,21 százalékon áll a cégek bedőlési aránya, míg egy évvel korábban ez a szám „csak” 3,44 százalék volt. Ha a jelenlegi tendencia tovább folytatódik, jövő júliusra valószínűleg az 5 százalékot is túllépi a mutató. A rossz eredményeket tetézi, hogy az elmúlt három hónapban a cégek átlagos számlafizetési késedelme is jelentően meghaladta a 2011-es év azonos időszakának értékét, azaz még mindig nem lehet a gazdasági válságból kivezető útról beszélni – derül ki a Bisnode Csoporthoz tartozó döntéstámogató céginformáció szolgáltató, a PartnerControl elemzéséből. A felmérés 2012 harmadik negyedéve vonatkozásában vizsgálja a magyar gazdaságban a vállalkozások összetételét, az iparágak jelentőségének, kockázatosságának állapotát, változását, a fizetési késések alakulását.