A nemzetgazdasági miniszter a szakdiplomatákból álló közönségnek arról beszélt, hogy 2012-ben a kivitelnek csak 11 százalékát adták a kkv-k, jóllehet a foglalkoztatásban kétharmados súllyal bírnak. Ahhoz, hogy az exporton belül ennek a szegmensnek nagyobb súlya legyén állami és uniós támogatással, diplomáciai tevékenységgel kell ezeket a vállalkozásokat segíteni – tette hozzá az MTI tudósítása szerint Varga Mihály.
A kivitel még a 3-5 évvel ezelőtti szerkezetet tükrözi. Az elmúlt években azonban olyan előkészítő munka zajlott, hogy a "nyugati tartás, keleti nyitás" stratégiának megfelelően változzon az export iránya a miniszter előadása szerint. A külgazdasági stratégia legfontosabb célkitűzései között említette a politikus az export teljesítményének javítását, a kiviteli szerkezet kiegyensúlyozottabbá tételét, a kkv-k nemzetköziesedését, a külső egyensúly javítását, illetve a külföldi befektetések ösztönzését.
A kormány célkitűzése, hogy 2020-ig optimista forgatókönyv szerint kétszeresére, szerényebb várakozások szerint másfélszeresére nőjön a magyar kivitel.
Varga Mihály előadásában kitért arra is, hogy szerinte 2013-nak a növekedés évének kell lennie. "Az első félévi adatok jelzik, hogy a konszolidáció két éve után reális esélyünk van arra, hogy idén a kissé pesszimista prognózisoknál nagyobb mértékű növekedés legyen" – fogalmazott. A 80 milliárd eurós magyarországi kivitel háromnegyede továbbra is az Európai Unióba kerül, ám pozitív tény, hogy az unió régi tagállamai közül egyre inkább az új tagállamok felé tevődik át a hangsúly - a nemzetgazdasági miniszter szerint. Varga Mihály a küldöttek legfontosabb feladatának a reális országkép bemutatását, a működőtőke-beáramlás segítését és a piacszerzést nevezte.
Új kereskedőházak nyílnak
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár az értekezleten arra hívta fel a figyelmet, hogy a külpolitika a válság hatására átalakult: sokkal dinamikusabbá vált, és immár sokkal inkább a belpolitika része. A külpolitikai gondolkodás központjában sokkal inkább a gazdasági törekvéseknek, a gazdasági önérdek érvényesítésének kell állnia az államtitkár elmondása szerint.
A bakui, asztanai és moszkvai kereskedőházak megnyitása után az év második felében Rijádban és Pekingben nyílik új kereskedőház. Majd 2014-ben a Magreb országaiban, 2015-ben pedig a dél-amerikai térségben nyílhatnak ilyen intézmények - jelentette be Szijjártó Péter.