A keleti és déli nyitás és a nyugati integráció megtartása mind kulcsfontosságú a minisztérium számára – hangsúlyozta Csutora Zsolt , a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára a Piac&Profit Orosz-FÁK-országok üzleti fórumán. Hozzátette, hogy a cégek feladata, hogy a kormányzati segítséget készpénzre váltsák. Elmondta, a kormány stratégiai célja a külgazdasági kapcsolatrendszer megújítása és bővítése. Ebben kiemelt szerepet kap a FÁK országokkal való kapcsolatok elmélyítése és általában az eurázsiai tagországokkal való kapcsolatokra különösen kívánnak koncentrálni.
Visszaesésből visszajönni
A keleti nyitás stratégiájában kulcsfontosságú szerep Oroszországnak - ez erősítették meg a kölcsönös miniszterelnöki látogatások. Tavaly év végéig Oroszország volt hazánk első számú kereskedelmi partnere, az EU-n kívül, Magyarország pedig a 23. Oroszország számára – ami a méretekhez képest nagyon jó helyzet – mondta a helyettes államtitkár.
Fontos a kapcsolatok fejlesztése, többek között az energiabiztonság biztosítása miatt is – különösen, hogy a paksi atomerőmű fűtőelemeinek 100%-a onnan származik – tette hozzá. Ugyanakkor ennek az együttműködésnek a gazdasági hatása is jelentős a tisztviselő szerint, mert a szerződés szerint a beruházás 40%-át magyar vállalkozások valósíthatják meg.
Ugyanakkor tény, hogy az embargó kedvezőtlenül érinti a gazdasági kapcsolatokat. Az agrártermékek importtilalma érzékenyen érint számos magyar vállalatot. Míg 2013 12 milliárd dollár volt az oda irányuló kivitel, 2014-re 14 százalékkal csökkent, ami óriási visszaesés. A magyar-orosz külkereskedelmi forgalom összességében a felére csökkent a gazdasági változások hatására, Kína és USA is megelőzte Oroszországot a nem EU partnereink között.
A szankciók eddig 27 milliárd dollár veszteséget okoztak az orosz gazdaságnak, ez a GDP 1,2 százaléka, de a továbbiakban akár a GDP 5%-át is elérheti majd a veszteség. A magyar gazdaságnak napi 70 millió forint veszteséget okoz az embargó, ami nem csak az élelmiszer, de a gyógyszeriparban is érezteti a hatását. A kormányzat ugyanakkor a kedvezőtlen hatások ellenére elismeri, hogy az embargón kívül az EU-nak nincs lehetősége a nyomásgyakorlásra és az uniós egység fenntartását fontosnak tartják – tette hozzá a helyettes államtitkár.
Amin dolgoznak
A személyes kapcsolatok nagyon fontosak ezen a piacon, ezek bővítésén is dolgozik a kormány. Ezért nyitottak kereskedőházat például a Kazahsztánban. A személyes kapcsolatok kiépítéséhez meg kell jelenni az adott helyszínen személyesen akkor is, ha ez természetesen nem első naptól hoz sikereket. De el kell kezdeni építkezni a későbbi sikerek érdekében – mondta Csutora Zsolt.
A magas szintű látogatások is nagyon fontosak ezen kapcsolatok kiépítéséhez és a helyettes államtitkár szerint a vállalkozások előtt kövezi ki az utakat.