Ha a számítógépes munkahely, képernyő előtt végzett munka meghaladja a műszakonkénti 4 órát akkor képernyő előtti munkavégzésről beszélhetünk. A számítógépes munkahely, képernyő előtti munkavégzés jogszabályi hátterét a 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló törvény biztosítja, vagyis a gyakorlatban e jogszabály rendelkezései az irányadóak.
E szerint képernyő előtt műszakonként legfeljebb 6 órát szabad dolgozni. Képernyő előtti munkavégzés és számítógépes munkahely esetén úgy kell megszervezni a munkafolyamatot, hogy óránként 5-10 perces szünetekkel szakítsák meg a munkavégzést, a munkavállaló szemének pihentetése céljából. Természetesen az 5-10 perces szünet nem jelent okvetlenül pihenőidőt. Lehet rendezni az iratokat, telefonhívásokat lefolytatni stb.. Ha az óránkénti pihenőidő nem valósítható meg akkor is rendszeres időközönként pihenőidőt kell biztosítani.
Mikor számítógépes munkahelyen, képernyő előtt végzünk munkát akkor meredten nézzük az előttünk elhelyezett monitort. Ebből kifolyólag kevesebbet pislogunk. Normál esetben percenként 22-24-et, képernyő előtt ez a szám lecsökken 7-10-re. A kevesebb pislogás a szem kiszáradásához vezet, ez pedig a látás minőségének a romlásához. A szem korai kifáradásának a munka során az alacsony pislogási szám a fő oka. Egy számítógépes munkahelyen számos tényező szárítja még a szemet, például a klíma és a túlzott megvilágítás. Ezért a munkahelyi körülmények kialakítása is nagyon fontos az egészség megőrzése szempontjából.
1. Munkaasztal elhelyezése
A munka- vagy hétköznapi nyelven íróasztalnak biztosítania kell a számítógépes eszközök, iratok változtatható elhelyezését, tehát a mérete nagyban függ a munkafeladattól is. Lényeges szempont, hogy az asztal felülete ne legyen fényvisszaverő, túl világos vagy túl sötét. Fontos az is, hogy az íróasztal stabilan álljon, ne billegjen. Amennyiben az asztal magassága nem állítható, a munkafelület a padozattól mért magassága 720 mm kell hogy legyen. A szék és az asztal beállítása akkor felel meg az előírásoknak, ha az alkar vízszintes, míg az alsó lábszár közel függőleges helyzetben van.
2. Munkaterület mérete
A képernyő előtti munkavégzés munkahelyét, illetve a számítógépes munkahelyet úgy kell megterveznünk, hogy a munkavállalónak elegendő tere legyen a testhelyzete és mozgása megváltoztatásához. A szűk munkatér balesetveszélyes lehet, illetve pszichésen egészen biztosan káros hatása van. Lehetőség szerint a közlekedési utak a számítógépes munkahelytől távolabb essenek, mivel a folyamatos zaj és közlekedés nagyon zavaró lehet, ami csökkenti a koncentrálóképességet. A számítógépes munkahelyek javasolt alapterülete 8 négyzetméter.
Az optimális megvilágítás minden munkahelyen fontos, de a számítógépes munkahelyen, látásromlás miatt, kiemelt jelentőségű. A különböző szabványok a belső téri munkahelyeknél ezen belül is az íráshoz, olvasáshoz, gépeléshez, adatfeldolgozáshoz 500 lux megvilágítási értéket határoznak meg. A lámpatesteket úgy kell elhelyeznünk, hogy elkerüljük a fényes tükröződéseket. Nem csak a túl sötét- hanem a túl fényes munkahelyek is komoly kockázatokat jelentenek, mivel a fehér papírlapok miatt a szemet túlzott fényhatás éri.A hideg színhőmérsékletű fénycsövek zavaróan sápadt megvilágítást eredményeznek, az előírt meleg, illetve semleges színhőmérsékletűek helyett. A képernyő előtti munkavégzés során a kezelő munkavállaló nézési iránya lehetőleg párhuzamos legyen az ablakokkal és a világítótestekkel. Lehetőleg ne helyezzünk el képernyőt az ablakok előtt.
4. Klíma, ajánlott hőmérséklet biztosítása
Az irodákba dolgozó munkavállalók, különösen a számítógépes munkahely illetve a képernyő előtti munkavégzés közben gyakran panaszkodnak a munkahelyek nem megfelelő klímájára, ezen belül a hőmérsékletre, szellőztetésre, páratartalomra. Ezen értékek szubjektívek, tehát személyektől függőek. Ebből kifolyólag gyakran vitákat indítanak a fenti tényezők. Szellemi munka esetén az irodákban hideg évszakban 20-22 fok, meleg évszakban pedig 21-24 fok az ajánlás. A gyakorlatban a munkavállalók igénye ennél pár fokkal magasabb. Kellemetlen és egészségre káros, ha a számítógépen dolgozó munkavállaló folyamatosan huzatban helyezkedik el. A száraz levegő szintén kellemetlen, a száj és a szemek nyálkahártyájának kiszáradását okozhatja, a szemhéj mozgása sokkal gyakoribb lesz.