Műkereskedelem: kincs, ami van?

Szárnyal a műtárgyak globális kereskedelme, amely olyan szövevényes és törvényileg annyira szabályozatlan, hogy mindig is kedvező táptalaja volt a piszkos pénzek tisztára mosásának vagy akár a legitim módon szerzett jövedelmeknél az adóelkerülésnek. Kilétüket fel nem fedő, titokzatos gyűjtők licitálnak műremekekre telefonon, a méregdrágán megvett műalkotások pedig sokszor nem az exkluzív lakások, villák vagy vezérigazgatói irodák falaira kerülnek, hanem adómentes övezetnek számító svájci raktárakba.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A művészet és egy művész megítélése szubjektív, így az alkotások pillanatnyi pénzbeli értéke is. Függ a korszellemtől, a divathóbortoktól vagy más befektetési formák időleges népszerűtlenségétől. Néhány, mára korszakalkotó zseniként elkönyvelt művész által jegyzett darab tuti befektetés, igaz, a művek kikiáltási ára is borsos. Mások most még olcsók, de lehet, hogy évek múlva Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Rembrandt, Vermeer, Gaugain vagy Modigliani árfolyamával vetekszenek majd. Vagy nem. Ebben rejlik a műkincsbefektetés kockázata.

Aranyárban - Kép: Fotolia

Az új arany?

A műtárgypiac nemcsak dollármilliós festményekről szól, hanem a középosztály megtakarított pénzén megvásárolható antik darabokról is. A Barnebys elemzése szerint idén népszerű lehet a kerámia, az afrikai és dél-amerikai, a kubai, az indiai és perzsa művészet, a női művészek alkotásai. 2014-ben Laurence D. Fink, a Blackrock alapkezelő vezérigazgatója azt mondta, a műkincsek és az ingatlanok egyre inkább átveszik az arany szerepét az inflációálló befektetési eszközök között. Szerinte a kortárs művészet fontos eszköztípussá vált. Véleményét a Knight Frank Luxury Indexre alapozta.

Cserekereskedelem az adóhivatallal?
Műalkotással is törleszthetik adókötelezettségüket az olaszok Dario Franceschini olasz kulturális miniszter bejelentése szerint. A felajánlott műkincseket szakértő bizottság értékeli.
A műkincsek manapság nemcsak értékálló, hanem értéknövelő befektetések is. A Christie’s aukciósház – a Sotheby’s nagy riválisa – 1997-ben árverésre bocsátotta a néhai Victor és Sally Ganz kollekcióját. A Ganz házaspár 50 év alatt kétmillió dollárért halmozta fel a gyűjteményt, amely darabjai egy éjszaka alatt 206,5 millióért keltek el a Christie’s-nél. Picassót gyűjtött a házaspár, és korai felfedezői voltak Frank Stellának, Jasper Johnsnak, Robert Rauschenbergnek és Eva Hessének. A Christie’s rekordbevétellel zárta azt az üzleti évet, kétmilliárd dollárt söpört be az aukcióin.

A műkincspiac igazán 2005 körül ugrott meg: a festményárak soha nem látott magaslatokba emelkedtek. A vagyonosok ma is meghökkentően nagy összegeket hajlandóak fizetni egy-egy korszakos jelentőségű alkotó művéért. Ugyanakkor költséges szenvedély a műgyűjtés. Tetemes tétel például a nagy értékű műkincsek biztosítása. Lord Richard Attenborough örökösei ezért árverezték el 3,64 millió dollárért a Picasso-kerámiavázákból álló kollekciót.

Így érdemes befektetni a lottóötöst!
Nemcsak a nyertesnek, hanem a lakosság jelentős részének a fantáziáját megmozgatja egy lottófőnyeremény. A szakértő most elárulja, hogy mihez érdemes kezdeni, ha ekkora összeggel leszünk gazdagabbak.
Kincs, ami nincs

A freeportokban, a szabadkereskedelmi zónának számító raktárakban adó- és vámmentesen pihenhetnek a műkincsek. A Deloitte korábbi felmérésében a gyűjtők 42 százaléka mondta azt, hogy igénybe vesz vagy venne freeportot. Ha a genfi reptéren lévő raktárat – ez a legrégebbi freeport – felrobbantanák, a képzőművészet történetének jókora része odaveszne. Azt mondják, az ott megbúvó alkotásokat a Louvre, a Prado vagy az Ermitázs is megirigyelné. Persze a külvilág számára ismeretlen a raktárak pontos tartalma.

A műtárgyak körül amúgy is sok a homály. A vevőnek nem muszáj felfednie kilétét, és az eladónak is megengedett az anonimitás. A 165 éves múltra visszatekintő New York-i Knoedler Galéria például 80 millió dollárért vásárolt ismeretlen festményeket a Mr. X-ként elhíresült „gyűjtőtől”. Az alkotásokról kiderült, hamisítványok, egy szélhámos festette őket egy queensi garázsban. A műkincsek közel fele privát ügyletekben cserél gazdát, nem az aukciós házak licitjein. De még a nyilvános árverések is csak részlegesen átláthatók: az eladó vagy a vásárló személye itt is gyakran homályban marad.

Az offshore-világtól sem idegen a festészet. A mágnásdinasztiák már a 80-as években offshore cégekkel fedték el műkincsvagyonuk tulajdonviszonyait. Nem véletlen, hogy a Panama Papers-botrány több vagyonos család offshore-cég-alapító és műkincs-adásvételi szerződését is nyilvánosságra hozta. E cégeket gyakran kifejezetten a tranzakcióra hozzák létre, és nem sokkal utána meg is szüntetik őket. A műalkotásokban amúgy – mivel könnyen szállíthatók és drágák – a legitim gyűjtők mellett a bűnözők is fantáziát látnak. Remek eszköz a pénzmosásra.

Megtakarítás botrányok nélkül
Mindenkiben felmerül, hogy vajon hol fialtathatná a leginkább biztonságosan a megtakarításait. A kérdés függetlenül attól sokakat foglalkoztat, hogy mennyi pénzt szeretne befektetni. De ne feledjük: a befektetési trendek, indikátorok mögött tömegpszichológia van: a befektetői társadalom viselkedése alapján hoz döntést a hozzáértő invesztor arról, hogy mibe fektet, vagy adott esetben éppen honnan menekíti ki a pénzét! Lássuk, milyen megtakarítási lehetőségeink vannak, azoknak mi az áruk, és mennyi hozamot remélhetünk, ha minden jól megy!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo