Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta a bírák névsorát és így július elején Moszkvában megkezdte működését a szellemi tulajdon védelmével foglalkozó bíróság. A bíróság hatásköre a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogviták széles körére terjed ki, így pl. az Orosz Szabadalmi Hivatal döntéseinek felülvizsgálatára, továbbá másodfokú bíróságként fog eljárni a szellemi tulajdoni jogsértéses ügyekben.
Bár az új bírói szerv kimondottan a szellemitulajdon-védelmi ügyekre specializálódik, az interneten elkövetett szerzői jogi jogsértéseket érintő esetekben ugyanakkor nem lesz hatásköre eljárni, ezen ügytípusokban a moszkvai városi bíróság ítélkezik. A szellemitulajdon-védelmi ügyekre szakosodott bíróság megalakítása fontos jele az orosz kormány elkötelezettségének a szellemitulajdon-védelem erősítése iránt.
Az ország e tekintetben számos kritikát kap külföldről, az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének Hivatala (USTR) 2013. évi Special 301 jelentésében is a kiemelt megfigyelési listára (Priority Watch List) helyezte Oroszországot a szellemitulajdon-védelem területén tapasztalható hiányosságok miatt.
Így változott a szellemi tulajdon védelme
Április 1-jén lépett hatályba az a törvénycsomag, amely átfogó változtatásokat hozott a szellemi tulajdon védelmét szabályozó törvényeken. A módosítás elsődleges apropóját az a 2011-es EU-irányelv adta, amelynek fő célja az előadó-művészi teljesítmények védelmi idejének 50 évről 70 évre emelése. Emellett azonban számos, az eljárásokat egyszerűsítő, illetve a védelem tartalmát érintő egyéb rendelkezést is tartalmaz. Erre hívja fel a figyelmet a Piac&Profit jogi szakértőjének írása.