A vásárlásra ösztönző tényezők között igen előkelő helyet foglalnak el az ajándékok, „ingyen” megszerezhető plusztermékek vagy éppen a sorsolásos nyereményjátékok. Ezek a kisvállalkozások számára különösen üdvös módszerek lehetnek, mert úgy motiválnak, hogy a kereskedő nem enged az egyébként is szűkre szabott árréséből.
A Sodexo szakértői – a webnyeremeny.hu adatbázisán alapuló kutatás eredményei alapján – úgy vélik, hogy a legtöbbször felajánlott nyeremények rangsora határozottan megváltozott az elmúlt évtizedben. A korábban legnépszerűbb nagy értékű műszaki cikkek helyett, illetve mellett megjelentek az utalványok és a pénznyeremények a legvágyottabb díjak között.
Az öt éve áttörő „mono” utalványok első hullámát hamar a több helyen felhasználhatóké követte, összességében pedig elmondható, hogy ezek az elmúlt tíz évben 23 százalékkal több promócióban jelentek meg nyereményként. Tíz éve még jellemzően egy nagyobb értékű utalvány volt a főnyeremény, mára a piramis laposabbá, „demokratikusabbá” vált: a több kisebb értékű nyeremény lett általános. A szakemberek szerint a sok kisebb nyeremény azért is praktikus az akciót hirdető cég számára, mert így működésbe léphet a „szóbeszéd” – a már nyertes, elégedett fogyasztók maguk is promotálni fogják az akciót, és így a céget.
A Sodexo megbízásából készült reprezentatív Ipsos-kutatás szerint ma a nyereményjátékok a társadalom jelentős részét mozgatják meg: a megkérdezettek 53 százaléka részt vett az elmúlt 6 hónapban nyereményjátékkal egybekötött vásárlói promócióban. Az utalvány a készpénz után egyértelműen a második legvonzóbb nyeremény, elérhetőségét is tekintve a legszimpatikusabb opció. Vonzereje szorosan összefügg egyrészt a szabadabb felhasználhatóság igényével, másrészt a jelen gazdasági helyzettel: sokaknak a mindennapi megélhetést támogató utalványok jelentik az ideális nyereményt.