Milyen varázsszavak szerepeljenek az adásvételi szerződésben?

Az irodavásárlás nem könnyű feladat még egy tapasztalt vállalkozónak sem. Célszerű-e forgatókönyvet készíteni az adásvételhez és milyen varázsszavak szerepeljenek az adásvételi szerződésben? Szakértőnk segít megválaszolni ezeket a kérdéseket!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Irodavásárláshoz nem árt forgatókönyvet készíteni! - Kép: Pixabay

A válasz egyszerűnek tűnik mégsem az. Az adásvétel egy folyamat, melyhez a szerződő felek együttműködése elengedhetetlen. Ez egy bizalmi helyzet, melyben a szerződő felek feltételezik a partnerükről az önkéntes jogkövető magatartást. Azonban megtörténhet, hogy a másik fél valamilyen akadályba ütközik, netán új körülmények merültek fel, de sajnos arra is van példa, hogy a szerződő felek valamelyike hamisan muzsikál abban az alkalmi zenekarban melyet a szerződés hozott össze. Ezért célszerű egy sorrendet, egy forgatókönyvet készíteni, melyből látszik, hogy kinek mikor mi a dolga. Ez az irat senkit semmire nem kötelez, de a laikus számára egy támpont arra nézve, hogy mikor mi a teendője.

Melyek az egyes lépések ebben a szcenárióban? Mindenek előtt a szerződést írásba kell foglalni és ügyvéddel ellen kell jegyeztetni. A szerződés, mint okirat megszerkesztése az ügyvéd feladata. A szerződéskötéssel egy időben célszerű a foglalót és az első vételárrészletet átadni. Ezt követően 30 napon belül be kell nyújtani a szerződést az illetékes földhivatalhoz. A földhivatal, ha a szerződést alakilag elfogadja feljegyzi a tulajdonjog fenntartással történt adásvétel tényét a tulajdoni lap III. részére a jogosult nevének feltüntetése mellett. Ezután vagy a második vételárrészlet megfizetésével egyidejűleg birtokba kell adni a helyiséget. Majd vagy ezzel egyidejűleg, vagy ezt követően a bejegyzési engedélyt be kell nyújtani a Földhivatalba. Ahol sor kerül a tulajdoni lap második részén a korábbi tulajdonos törlésére és az új tulajdonos bejegyzésére.

Szakértőnk korábbi írásai:
A kkv-k többségénél felmerül felújítás, vagy új ingatlan építésének kérdése, a többségük a kis értékű munkák esetében azonban megspórolja, hogy írásba foglalja szerződését az építési vállalkozóval, pedig így sok kényelmetlenség érheti. Szakértőnk figyelmeztet, mire ügyeljünk!

A szó elszáll, az írás megmarad!

A Piac & Profit jogi szakértőjének témája a szerződések írásba foglalása, a formakényszernek nevezett, sokak számára magától értetődőnek tűnő probléma. A téma banálisnak is nevezhető. De lehet, hogy mégsem az? Az új Ptk. e téren is hozott némi újdonságot.

Milyennek kell lennie egy ingatlan-adásvételi szerződésnek?

Az ingatlan-adásvételi szerződések esetében a jogi közreműködő ügyvéd, jogtanácsos vagy közjegyző megkerülhetetlen. Ráadásul sok egyéb kötelező kelléke is van egy ilyen szerződésnek. Ezeket ismerteti a Piac&Profit jogi szakértője.

Kell az adásvételibe az alapterület is?

Az elmúlt alkalommal az ingatlan adásvételi szerződéseket vettük górcső alá és egy olvasónk kifogásolta, hogy az alapterület nem lett a kötelező tartalmi elemek között felsorolva. Kifogását meg is indokolta, mondván az új építésű ingatlanoknál ez kötelező kell, hogy legyen, hiszen a vállalkozó lehet, hogy egyoldalúan változtatni fogja az alapterületet.

Hogyan vegyünk céges ingatlant?

A vállalkozók többsége általában túl van egy vagy több ingatlanvásárláson, tehát nem tapasztalatlanok, azonban mindenkit érhet meglepetés. Szakértőnk felhívja a figyelmet néhány buktatóra.

Vannak „varázsszavak”, melyeknek szerepelni kell az adásvételi szerződésben: ilyenek a feltétlenül és visszavonhatatlanul szavak. Ezeknek szerepelni kel az úgynevezett bejegyzési engedélyben is. Fontos, hogy a szerződő felek kérjék mind a tulajdonjog fenntartással történt adásvétel feljegyzését és a tulajdonjog bejegyzését az adásvételi szerződésbe. Természetesen elképzelhető másfajta forgatókönyv is, hiszen a szerződés tartalmát a szerződő felek határozzák meg, azonban célszerű a fenti forgatókönyvhöz ragaszkodni. Nyilván mérlegelni kell, hogy a szerződéskötéssel vállalt kockázat, vagy a szerződés által megszerzett ingatlan az erősebb érdek.

Tudni kell, hogy a környezetvédelmi tanúsítvány (népszerű nevén: „zöldkártya”) a szerződés melléklete kell, hogy legyen. A tanúsítvány számát fel kell tüntetni a szerződésben és a tanúsítványt be kell nyújtani a földhivatalba. A tulajdonjogfenntartással történő eladással kapcsolatban meg kell említeni, hogy ebben az esetben nem kell kérni a függőben tartást. Önmagában ez a jogi tény keletkeztet egy hat hónapos határidőt, melyen belül kell kérni a tulajdonjog bejegyzését. Ezt követően a földhivatal hivatalból intézkedik a tulajdonjogfenntartással történő adásvétel tényének a törlése iránt.

A birtokba adással kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy az ingatlan állapotát, az ingatlanban hagyott tárgyakat, a fogyasztásmérők állását külön íven jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A jegyzőkönyvet a szerződő felek képviselőjének, vagy egyéni vállalkozók esetén a szerződő feleknek kell aláírnia. Terjedelmi okokból csak röviden szólunk a bankok gyakorlatáról. Üzletpolitikájukat nem bírálva ki kell jelenteni, hogy a banki hitellel kötött adásvételi szerződésekben nagyon gyakran jelennek meg olyan rendelkezések, melyek kizárólag a banknak kedveznek, annak ellenére, hogy az adásvételi szerződésekben nem szerződő felek. Hogy ez a gyakorlat helyes, vagy helytelen ezt döntse el az, aki banki hitelhez kíván jutni.

Dr Illés Zsolt

Ügyvéd

Ingatlanforgalmi szakjogász

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo