A keretösszeg megemeléséről a monetáris tanács döntött, figyelembe véve "a program eddigi kedvező hatásait, a gazdasági és pénzügyi folyamatok alakulását, valamint a kis- és középvállalkozások részéről a továbbra is élénk hitelkeresletet" - derült ki az MNB honlapján közzétett tájékoztatóból. "Amennyiben a program végéhez közeledve a havi hitelfelvétel az elmúlt hónapokhoz hasonló szinten marad, vagy várakozásainkkal összhangban tovább növekszik, akkor a jelenlegi 500 milliárd forintos keretösszeg a 2014. december 31-ig tartó szerződéskötési időszak vége előtt kimerül" - írta közleményében a központi bank. Az MNB hozzáfűzte: egyrészt azért számít a hiteligénylések növekedésére, mert az utolsó negyedévben várható az európai uniós pályázatok kiírása, amelynek következtében "számottevő igény jelenhet meg a vállalkozások részéről az EU-s támogatások előfinanszírozására nyújtott hitelek iránt, amelyekhez új beruházási hitelek is kapcsolódhatnak". Másrészt a növekedést valószínűsíti az is, hogy a hitelintézetek az utolsó negyedévre időzítették a program keretében történő hitelkiváltásokat.
Az MNB megállapította: a program "az új forgóeszköz- és beruházási hiteleken keresztül rövid távon támogatta az aggregált keresletet, amivel középtávon a magyar gazdaság potenciális növekedését is erősítette". A jegybank becslése szerint az nhp első és második szakasza keretében eddig folyósított hitelek 0,5-1 százalékkal növelik Magyarország idei évi hazai össztermékét (GDP).
„Mivel a jegybank a tavaly úgy indította az nhp második szakaszát, hogy az 500 milliárd forintos keretösszeg szükség esetén 2000 milliárd forintig emelhető, ezért a mostani lépés inkább technikainak tekinthető” – vélte Török Zoltán a Raiffeisen elemzője. A szakértő hozzáfűzte, hogy bár a második szakaszban lassan, akadozva indult a hitellehívás, mostanra beindult a hitelezés - közölte a Magyar Távirati Iroda.
A Raiffeisen elemzője egyetértett az MNB azon érvelésével, amely szerint egyrészt azért számít a hiteligénylések növekedésére, mert az utolsó negyedévben várható az európai uniós pályázatok kiírása, így nőhet a kereslet az európai uniós támogatások előfinanszírozására nyújtott hitelek iránt. Másrészt a növekedést valószínűsíti az is, hogy a hitelintézetek az utolsó negyedévre időzítették a program keretében történő hitelkiváltásokat.
Török Bálint, a Buda-Cash szakértője szerint jelzésértékű és a jegybank optimizmusát tükrözi az emelés, ugyanakkor kérdéses, hogy teljesen kitöltik-e a rendelkezésre álló 1000 milliárdos keretet, tekintettel arra, hogy a második szakaszban eleinte rendelkezésre álló 500 milliárd forintból is még csak körülbelül 340 milliárdot kötöttek le. „Úgy tűnik idő kellett, míg mindenki rájött, hogy ez egy valóban kedvezményes hitellehetőség” – vélte az elemző.