Esély a gazdasági növekedésre: Amennyiben a magyar cégek kockázattudatosabbak lennének, és előre ellenőriznék üzleti partnereik fizetőképességét, sok esetben nem kerülnénk bajba vevőjük nemfizetése miatt. Erre kínál megoldást a nemzetközi szinten 100 éves múltra visszatekintő Soliditet cégminősítés, melynek célja, hogy a gazdasági helyzet javuljon azáltal, hogy a vállalkozások tudatosabban kötnek üzletet.
Csakúgy, mint az egészségünkkel kapcsolatban, az üzleti életben is a megelőzés a legfontosabb, azonban ezt az eszközt Magyarországon még nagyon kevés cég tartja fontosnak. Eddig főként a nagyobb vállalatok „kiváltsága" volt az üzleti betegségek megelőzése, azaz a vevői kockázatkezelés. Pedig pont a kevésbé stabil anyagi helyzetű, vagy kisebb vállalkozások kerülhetnek bajba, ha akár csak egy megrendelőjük nem fizet. A svéd tulajdonú Bisnode csoport azért vezette be Magyarországon is Soliditet nevű cégminősítő rendszerét, hogy a nagyobb vállalatok mellett a közepes és kis cégek is élhessenek ezzel az eszközzel. Amennyiben a teljes vállalati szektor tudatosan áll a kockázatok felméréséhez és ezek kezeléséhez, a gazdaság stabilitása javulhat, és a cégeket kevésbé fenyegeti üzleti partnereik nemfizetése.
A Soliditet cégminősítési rendszere 90 százalékos megbízhatósággal előrejelzi a vállalati nemfizetéseket, csődöket. 10 fokozatú kockázatossági mutatószáma - a Soliditet Rating - megmutatja, hogy egy cég mennyire kockázatos, a vele való üzletkötés esetén, milyen valószínűséggel lehet számítani arra, hogy utólagos fizetés engedélyezése esetén arra, hogy nem jutunk pénzünkhöz. A legmagasabb kockázatot jelentő 1-es Soliditet Ratinget a magyarországi cégek 6,65-a, azaz 40 ezer cég kapott. Esetükben az egy éven belüli fizetésképtelenné válás valószínűsége 25,5 %. Ők nagyon nagy valószínűséggel kerülnek felszámolás vagy csődeljárás alá egy éven belül, és a magyar gyakorlat szerint, ha egy cég életében ilyen eljárás történik, akkor a hitelezőknek kevesebb, mint 1 % esélyük van, hogy pénzükhöz jussanak. Ha egy vállalkozásról kiderül, hogy magas kockázatú, még mindig nem kell lemondani az üzletről, hanem célszerű előrefizetést kérni, vagy biztosítékokat építeni a szerződésbe.
Keleti József a Bisnode Csoport Country Managere elmondta, hogy a Soliditet minősítési rendszert egy éves munkával, száz éves nemzetközi tapasztalat alapján a cégcsoport magyar és nemzetközi szakembergárdája dolgozta ki. A Soliditet Rating több száz változót figyelembe véve, statisztikai és szakértői alapokon állapítja meg a vállalatok kockázatosságát. Utólagos fizetés engedélyezése esetén ma már elenyésző az olyan beruházás, ahol el lehet kerülni a nem fizető vevőket, így a cégek nagy veszteségektől kímélhetik meg magukat, ha tisztán látják partnereik helyzetét.
Ma már az is fontos, hogy ha egy cég jól működik, azt meg is mutassa környezetének, vevőinek, szállítóinak. Amellett, hogy a rosszul fizető cégek kiszűrhetők legyenek, a Soliditet azt is célul tűzte ki, hogy a stabil, jól működő, alacsony kockázatú cégek megkülönböztethessék magukat a belföldi és nemzetközi piacon. Egy objektív módszerekkel meghatározott, legmegbízhatóbb cégkör Soliditet tanúsítványt használhat üzleti megbízhatóságának jelzésére. Az AAA, AA és A tanúsítványok külföldön már az üzleti megbízhatóság garanciájaként működik, és már hazánkban is hozzájuthat ehhez az a legmegbízhatóbb vállalkozói réteg, amely alacsony kockázatú működéssel büszkélkedhet.
Keleti József a sajtótájékoztatón ünnepélyes keretek között átnyújtotta AAA Soliditet tanúsítványt a az Alpha-Vet Állatgyógyászati Kft.-nek, az Axiál Kft.-nek, a BASF Hungária Kft.-nek, valamint a Törley Pezsgőpincészet Kft.-nek. A díjazott cégeknek is járó, AAA tanúsítványra csupán a magyar cégek 0,63 %-a jogosult, így ennek az elit cégkörnek tagja lenni nemcsak elismerés, hanem a piac felé is egy üzenet, hogy a fenti vállatokkal való üzletkötés kockázata kiemelkedően alacsony. A Soliditet tanúsítványt AAA, AA és A jelzéssel használhatják azon vállalatok, akik megfelelnek az objektív alapokon kialakított, több száz változót figyelembe vevő, statisztikai és szakértői alapokon nyugvó Soliditet minősítési rendszer azon kritériumainak, amelyek a legmegbízhatóbb, legstabilabb vállalkozásokat jelölik. A három Soliditet tanúsítvány valamelyikére csupán a magyar cégek 9,82 százaléka jogosult: AAA tanúsítványt a vállalkozások 0,63 százaléka, AA-t 1,75 százaléka, valamint A tanúsítványt a gazdasági szereplők 7,44 százaléka kaphat csak.
Csekei Gábor, a Törley Pezsgőpincészet Kft. ügyvezetője elmondta, megtiszteltetésnek érzi, hogy ma már nemcsak a pezsgőversenyeken ismerik el termékeink minőségét, hanem magát a céget is, mint megbízható és fizetőképes vállalkozást. Gazdasági szakemberként egyre nagyobb jelentőségét érzi, hogy a megbízható vállalkozások megkülönböztethessék magukat a kevésbé megbízható cégektől. Kószó László, az Axiál Kft. pénzügyi vezetője elmondta, hogy 2008 óta alapvetően a vállalkozásokba, és a jövőbe vetett hit került Magyarországon válságba. A piaci szereplők és vállalkozások, különösen a külföldiek, pedig hajlamosak az általánosításra, és egy adott ország kockázatát egy az egyben rávetíteni az adott gazdaság vállalkozásaira is. Ennek hatása alól pedig nehéz a hazai vállalkozásoknak mentesíteni magukat. Ezzel szemben a Soliditet minősítő rendszer objektív értékelése ennek pont az ellenkezőjét tanúsítja, amikor azt mondja, hogy jelen esetben egy Axiál Kft.-vel való üzletkötés hasonlóan alacsony kockázatot jelent, mint például egy Svéd AAA minősítéssel rendelkező vállalkozás esetében. Az Axiál Kft. számára ennek az objektív és nemzetközi normákat használó értékelésnek ez adja a legnagyobb értékét. A legfontosabb üzenete pedig egyértelműen az, hogy az Axiál Kft. a Soliditet minősítő rendszer értékelése alapján Európa legbiztosabb lábakon álló cégei közé tartozik.
Keleti József rávilágított, hogy jelenleg még sajnos kevés cég kezeli Magyarországon vevőik, megrendelőik kockázatát, pedig tőlünk nyugatra gyakorlatilag már a cégalapításnál beszereznek a vállalkozások egy céginformációs és cégminősítő rendszert. Erre ma még a magyar vállalatok csak kis része fordít figyelmet, pedig minimális befektetéssel nagy veszteségektől kímélhetnék meg magunkat, sőt stabilitásukat is növelhetnék. A Bisnode csoport Country Managere azt mondta, hogy a Soliditet belépése a magyar piacra elindítja azt a folyamatot, amely a kockázatok következetesebb kiszűrésére irányul. Egyre több vállalat válik kockázattudatossá, sőt a gazdasági trendek is abba az irányba mutatnak, hogy az eddigieknél nagyobb figyelmet kell fordítani vevői nemfizetések kezelésére. Remélhetőleg a folyamat elindulása a magyar gazdaság stabilitását is elősegíti, miközben a komoly tartozásokat rendszeresen maguk mögött hagyó vállalkozás számára megnehezíti működést. A Soliditet piacra lépésével már nemcsak a nagy vállalatok kiváltsága a pontos ügyfélellenőrzés és a hatékony kockázatkezelés, hanem a kisebb vállatok is élhetnek vele, sőt mára már kell is, hogy éljenek vele.