Tudjuk, hogy a magánszemélyek egy része gyógynövények, fűszernövények, vadon termő gyümölcsök és gombák, éti csigák gyűjtéséből és eladásából él. Ha az ilyen tevékenységet végző magánszemély nem egyéni vállalkozó vagy nem mezőgazdasági őstermelő, akkor nincs deklarált szabály a fizetendő személyi jövedelemadójának meghatározására. Ha egy kicsit belegondolunk, akkor az általános költség-elszámolási szabályok között nem tudják megjeleníteni a gyűjtés és értékesítés során végzett munkájuk ellenértékét, s mivel a termék sem kerül pénzbe, lényegében nincs mit elszámolniuk. Ebből adódóan kitaláltak a gyűjtögetők számára egy adózási módszert, melyet a személyi jövedelemadóról szóló törvénybe új bekezdésként építettek be.
Eszerint 2016. január 1-től a vadon gyűjtött termék, termény (gyógy- és fűszernövények, vadon termő gyümölcsök és gombák, valamint éti csiga) magánszemély által – nem egyéni vállalkozóként vagy nem mezőgazdasági őstermelőként – felvásárlónak történő értékesítéséből származó bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek. Ez a diktált jövedelem egyszerűvé teszi a gyűjtők adózását – vélekedik az együttműködő partnerünk oldalán, az Adó Online-on megjelent szakértői cikkében Kovácsné Álmosdy Judit adószakértő.
A jövő évre vonatkozó elfogadott adótörvények összefoglalóját itt találja.
Hozzájárul az egyszerűséghez az is, hogy a személyi jövedelemadót a kifizetéskor a felvásárló állapítja meg és vonja le a magánszemélytől. Tehát a gyűjtőnek kifizetett összegből a felvásárló a termék átvételekor 15 százalék személyi jövedelemadót köteles megállapítani és levonni, a bevétel 25 százalékát tekintve adóalapnak.
A felvásárló a gyűjtőtől levont személyi jövedelemadót a kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő adók és járulékok bevallására, megfizetésére az adózás rendjéről szóló törvényben előírt módon és határidőre – a magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként – vallja be és fizeti meg.
A gyűjtő jövedelmével összefüggésben a felvásárlót, illetve a magánszemélyt egyéb, közteherrel összefüggő kötelezettség nem terheli. (Ennek a megállapításnak a személyi jövedelemadóról szóló törvényben történő szerepeltetése nagyon kedvező a szakemberek számára. Így nincs rákényszerülve, hogy keresgéljen a szociális hozzájárulási adóról, vagy az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvényben, mert a joghézagok miatt esetleg feltárható lenne valamelyik kötelezettség felmerülése. Tehát az új szabályozás különösebb adminisztrációt nem igényel a magánszemélytől, és egyszerűnek tekinthető.