Az Erasmus Fiatal Vállalkozóknak (EYE) program fiatalabb és kevésbé ismert, mint a hallgatói Erasmus program, de támogatóinak száma folyamatosan növekszik. Több mint 2000 fiatal és lelkes vállalkozó jelentkezett, hogy részt vegyen az EYE programban, mióta azt 2009-ben először elindították, de közülük csak 600 vállalkozásnak sikerült olyan mentor vállalkozást találni, amely beleegyezett, hogy fogadja a jelentkezőket egy maximum féléves időtartamra. Az EYE növekedésének legfőbb gátja tehát a fogadó vállalkozások hiánya. A Bizottság reményei szerint a program ismertségével az olyan vállalkozások száma is nőni fog, amelyek hajlandóak befogadni a jelentkezőket. Eddig több mint ezer vállalkozás jelentkezett fogadó vállalkozásnak, és sokan kérdezik, hogy egy következő fiatal vagy új vállalkozó is dolgozhatna-e náluk.
A Minteos egy turini központú olasz vállalkozás, amely csúcstechnológiájú környezetmonitorozó rendszerek fejlesztésével foglalkozik. Egyik vezetője, Maurizio Saviolo szerint: „Az EYE egy kitűnő lehetőség arra, hogy fiatal és nagyon motivált új vállalkozókat ismerjünk meg." A Minteos fél-fél évig egy francia és egy spanyol vállalkozót fogadott a programon keresztül. „Lehetőségünk volt megmondani, hogy mely szakmai területről érkezzen a vállalkozó, és a végén egy értékelés alapján eldönthettük, hogy ki a legmegfelelőbb számunkra." - mondta el Saviolo. A vezető szerint a fogadó vállalat számára is előnyös a rendszer. Elősegíti, hogy kapcsolatot építsenek fiatal vállalkozókkal Európa más országaiból, akik aztán üzleti partnerekké válhatnak és segíthetnek új ügyfeleket szerezni Európa-szerte. Eddigi tapasztalataira építve a Minteos a további részvétel mellett döntött. „Kapcsolatba léptünk az olasz közvetítő irodával, hogy kiválasszunk egy újabb fiatal vállalkozót. Ezúttal Észak-Európából keresünk valakit." - mondta el Saviolo.
Néhány esetben a felek az eredeti fél év után is a kapcsolat folytatása mellett döntöttek. Egy fiatal finn vállalkozó, Antti Kangaslahti, 2009 végén ment Londonba, hogy hat hónapig a Radley Yeldar nevű kommunikációs vállalatnak dolgozzon, és a félév végén arra kérték, hogy maradjon. „Annyira kitűnő munkát végzett, hogy felvettük állandóra. Most teljes állásban a digitális csoportban dolgozik." - mesélte el Jim Bodoh, a Radley Yeldar tanácsadó munkatársa. Elmondása szerint nem is gondolta volna, hogy az EYE keretében szervezett csereprogram ilyen fordulatot vehet, hogy állandó állást kínálnak a fiatalembernek. „Mivel ők elsősorban vállalkozók, nem hiszem, hogy állást keresnének, nem hiszem, hogy Antti munkát keresett volna. Ez csak egy véletlen egybeesés, egy jó lehetőség, ami nagyon érdekelte. Amellett, hogy itt dolgozik, nem felejtkezett el saját üzleti terveiről sem." Bodoh úgy értékeli, hogy az EYE részvétel jót tett az üzletnek, és más vállalkozásokat is buzdítana a részvételre. „Nekünk nagyszerű tapasztalat volt, és azt hiszem, azoknak is jó lehet, akik kezdő vállalkozóként kerülnek be a rendszerbe." Miután meggyőződtek a program hasznáról, a következő hónapokban Olaszországból várnak egy újabb fiatal vállalkozót. Bodoh szerint az EYE legnagyobb problémája, hogy kevesen ismerik. „Az egyetlen kritikám az lenne, hogy a program igazán kaphatna nagyobb nyilvánosságot."
Néhány fiatal vállalkozó direkt hasonló területen működő vállalkozásokkal történő kapcsolatépítésre használja az EYE rendszert. Alex Vendeuvre, fiatal francia vállalkozó a megújuló energia területén indította be vállalkozását. Az EYE programnak köszönhetően hosszú távú együttműködést tudott kialakítani a Greenelec nevű belga céggel. Mindkét vállalkozás alacsony kapacitású szélturbinák és napelemek fejlesztésében érdekelt. „A tevékenységem fejlesztése érdekében elhatároztam, hogy részt veszek az EYE programban és megszerzem egy olyan vállalat támogatását, amely már több éve működik és nevet szerzett a szakmában." - meséli Vendeuvre. Elmondása szerint a működő vállalkozásban végzett munkája során know-howt és tapasztalatot szerzett, és megkönnyítette a banki hitelszerzést. „Egy partneri együttműködést szeretnénk létrehozni, amely két napelemes projekt beindításával fog megvalósulni a következő hónapban Belgiumban. Azután szeretnénk a tevékenységünket Franciaországban és Belgiumban is fejleszteni, és a fotovoltaikus tetőket népszerűsíteni mind a vállalatok, mind a családi otthonok részére."
Vendeuvre elismerte, hogy nem könnyen talált megújuló energiára szakosodott fogadó vállalatot. Végül azért a Greenelec mellett döntött, mert pár évvel korábban már találkozott az alapítójával. A francia fiatalember szerint az EYE remek lehetőséget biztosít azok számára, akik szeretnének kapcsolatot teremteni más tagállamokban működő vállalatokkal. „Fontos része az anyagi támogatás, ami lehetővé teszi, hogy minden időmet a saját vállalkozásom fejlesztésére fordítsam, és megteremtette a keretet a Greenelec-kel való együttműködésre." - mondta. Az EYE program kicsit kevesebb mint 6000 euróval támogatta a hat hónapos projektet, amit a külföldi partnerrel való együttműködésre és a Párizs és Belgium közötti gyakori utazások költségeinek fedezésére fordított. „Az utazási költségekre, a kommunikációs és irodai költségekre és más olyasmikre használtam, ami a tevékenység beindításához kellett."
Tapasztalatai alapján Vendeuvre igen lelkes az EYE programmal kapcsolatban. „Igazán jó tapasztalat egy fiatal számára, aki saját vállalkozás beindítására készül, mert valós know-how csere történik a vállalkozók között. Különbözik egy gyakornoki pozíciótól, mert jobban épít az együttműködésre és akár kereskedelmi lehetőségekhez is vezethet. Jobb, mintha kisvállalkozóként egyedül kellene az embernek dolgoznia, és egyetlen országra lenne korlátozva. Jó, ha további piacok nyílnak meg a vállalkozás előtt."