Az elektronikus, illetve on-line ügyintézés kiterjesztését, az elektronikus aláírás bevezetését, az Egységes Monitoring Információs Rendszer fejlesztését javasolták a legtöbben az Állami Számvevőszék európai uniós forrásokhoz való hozzáféréséről szóló felmérésében a válaszadók. Mindemellett pedig azt, hogy legyen lehetőség a pályázatok, projektek elektronikus ügyintézésére a pályázat benyújtásától egészen a projekt lezárásáig. Így felgyorsulnának az eljárások, illetve papírmunkát - és ezzel együtt költséget - takarítanának meg a kedvezményezettek és a hatóságok.
Sokan tettek javaslatot az útmutatók és a sablonok továbbfejlesztésére, valamint visszatérő elem volt a finanszírozás egyszerűsítése, gyorsítása. Többen felvetették a kifizetési kérelem beadása és az utalás között eltelt idő csökkentésének szükségességét. Igényként fogalmazódott meg például, hogy a különféle hatósági igazolások érvényességi határideje „automatikusan" hosszabbodjon meg, ha a feldolgozási vagy hiánypótlási időszak elhúzódik.
Az Állami Számvevőszék törvényben meghatározott feladata és küldtetése, hogy tapasztalataival támogassa a jó kormányzást, valamint a hatékony állam megteremtését. A felmérésből fakadó javaslatok az intézmény témában kiadott közleménye szerint nem az ÁSZ szakmai álláspontját jelenítik meg, ugyanakkor azok összegzésével az ÁSZ hozzá kíván járulni ahhoz, hogy a támogatási rendszer a 2014 és 2020 közötti programozási időszakban gördülékenyebben működjön.
Ennek jegyében az elkészített Tájékoztatót az ÁSZ elnöke eljuttatta Németh Lászlóné, nemzeti fejlesztési miniszterhez, Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszterhez, Lázár Jánoshoz, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárhoz, valamint Petykó Zoltánhoz, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökéhez.
Zajlanak az egyeztetések
Az ÁSZ ellenőrzési az intézmény által kiadott közlemény szerint tapasztalataival is támogatja a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó uniós támogatási stratégia kidolgozását. Ezért Domokos László ÁSZ elnök találkozott Cséfalvay Zoltánnal, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiai államtitkárával, aki a 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési források felhasználásáról folyó tárgyalások vezetője. Az eszmecserén az európai uniós források felhasználásának számvevőszéki tapasztalatai kerültek napirendre.
A felek egyetértettek abban, hogy le kell vonni a 2007 és 2013 közötti támogatási időszak tapasztalatait, ahhoz, hogy Magyarország 2014 és 2020 között hatékonyabban tudja felhasználni a rendelkezésre álló európai uniós forrásokat. A találkozón Domokos László kifejtette: az ÁSZ jelentései rámutattak, hogy a támogatási rendszer széttagolt és nem elég hatékony. Cséfalvay Zoltán azt hangsúlyozta, hogy a következő hét éves fejlesztési ciklusban az uniós forrásokat célzottabban, kevésbé elaprózottan és hatékonyabb intézményrendszerben kell felhasználni.