A hazai vállalkozások nagy része örülhetett az MNB által meghirdetett Növekedési Hitelprogramnak (NHP), amely a jelenlegi legolcsóbb hitelt nyújtja a hazai kkv-szektornak. A kamat csak 2,5 százalék, amit akár 10 évre is lehet igényelni. Az összes megkötött szerződés darabszámát tekintve közel fele mikrovállalkozásokhoz köthető, de összegben is jelentős: 214 milliárd forint jutott a legkisebb cégekhez – olvasható a Bankráció.hu blogbejegyzésében.
Kétségtelen, hogy az NHP a legolcsóbb elérhető vállalati hitel ma Magyarországon, és ráadásul kamatkockázatai sincsenek, hiszen fix 2,5 százalékra igényelhető. Hitelkiváltásra, beruházásra is igényelhető. A legutóbbi módosításoknak köszönhetően már akár 10 milliárd forint is igényelhető a teljes 2 ezer milliárdos keretből. (Minden hatodik vállalkozás tervezi is, hogy igénybe veszi ezt a lehetőséget.)
Akinek jut, az jól jár
Jelenleg a magyar vállalkozások közel 80 százaléka hitel nélkül működik. Forrásra lenne szükségük, de valamilyen oknál fogva ezek a cégek nem finanszírozhatóak. Ezért jött létre több más hitelprogram mellett az NHP is. Aki olcsó forráshoz jut a jegybanki hitelből, annak kockázatai lecsökkennek, és további piaci kölcsönökhöz is olcsóbban jut. Különösen igaz a hitelkiváltókra, a cégekre, akik nagyobb kockázatú és költségű hitelt tudnak lecserélni a programban egy fix és olcsó kölcsönre. Ezek a cégek a NHP-nak köszönhetően akár újra hitelképesek is lehetnek, vagy újabb forrásokat olcsóbban tudnak bevonni.
Az érdeklődést növeli, hogy idén már jobb feltételekkel kapható az MNB-hitel.
A hitelprogramoknak általában, de az NHP-nak különösen, lehet negatív hatása is azokra a vállalkozásokra, melyek kimaradnak a szórásból. A bankok a legjobb, leghitelképesebb ügyfeleknek adnak az olcsó hitelből. A rosszabb minősítésű cégek kénytelenek piaci hitelekből finanszírozni magukat, ami drágább lehet, hiszen a rosszabb ügyfeleken nagyobb veszteséget könyvelnek el a bankok. Nem kell feltétlenül kétségbe esni azoknak a vállalatvezetőknek sem, akik nem részesülhetnek a NHP keretéből. Több más kedvezményes program is van, melynek kamatai jóval a piaci hiteleket jellemző 10 százalék alatt van.
Széchenyi Kártya Program
Több uniós pénzből fut, de a vállalkozások a Széchenyi Kártya Program keretében is juthatnak kedvezőbb hitelhez. Az előbbi hitelek uniós forrást adnak tovább, aminek árfolyamkockázatait az állam fizeti. A vállalkozók tehát egy kedvező forinthitelt kapnak.
Ötlet és pénz
Ha tényleg hiszünk abban, hogy csak-e ez a két összetevője van egy jól működő vállalkozásnak, és még csak az ötlet van meg, akkor érdemes lehet egy kockázati tőketársaságnál kezdeni a pénzkeresést. A kevésbé hitelképes fejlődő vállalatok vagy épphogy beindulni készülő cégek sokszor szinte egyetlen esélye lehet egy kockázati alap tőkeinjekciója.
Ezek a kockázati alapok a befektetői vagyonok mellett már 63 milliárd forint uniós forrással is gazdálkodnak. A befektetés formája sokszor pénzkölcsön, de a tőkeemelés és -befizetés a leggyakoribb. Az utóbbi esetben egy előre kitűzött dátumnál a kockázati tőketársaság eladja a részesedését a remélhetőleg már virágzó cégből, amire a menedzsmentnek elővásárlási joga van.
Az Új Magyarország Kockázati Tőke Program és Új Széchenyi Kockázati Tőke Program keretében már 2009-től pénzhez juthatnak az 5 évnél fiatalabb vállalkozások. A befektetés összege akár 1,5 milliárd euró is lehet 3 év alatt.