Hogyan lehet nyilvántartásba venni a zálogjogot?

Idén nem csupán az új Polgári Törvénykönyv, hanem az úgynevezett hitelbiztosítéki nyilvántartásra vonatkozó új szabályozás is hatálya lépett. A nyilvántartás segítségével megakadályozható, hogy továbbértékesítsék azokat az ingóságokat, amelyekre például faktorálás közben zálogjogot jegyeztek be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A hitelbiztosítéki nyilvántartás révén ellenőrizhető, hogy egyes ingó vagyontárgyakon, jogokon vagy követeléseken van-e valamilyen teher (pl. zálogjog), a hitelezői oldalról pedig biztosítja, hogy a hitelezőnek adott biztosítékon látható legyen a teher, és azt harmadik fél részére ne lehessen tehermentesen továbbadni.

Ez a nyilvántartás tartalmazza a zálogjogra vonatkozó nyilatkozatokat, a tulajdonjog-fenntartással történő eladásról szóló eladói nyilatkozatokat, a faktori nyilatkozatokat, valamint a lízingbeadói nyilatkozatokat tartalmazza.

Fontos tudni azt is, hogy a nyilvántartás nem közhiteles, azaz annak tartalma cáfolható. Aki sérelmezi a nyilvántartás adatait, kérheti az adatok javítását. (Ez a nyivántartási eszköz például faktorálás esetén is alkalmazható, amire egyre jobban rákapnak a cégek.)

A nyilvántartásba bárki betekinthet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara honlapján (https://hbny.mokk.hu) keresztül, és ellenőrizheti, hogy egy adott személyről és az annak tulajdonában álló ingókról van-e bejegyzés. Ha a válasz igen, közjegyzőhöz kell fordulnunk, aki díj ellenében lekéri a kért pontos információt - figyelmeztet Udvari Jesszika, a Bisnode Magyarország ügyvédje, a céginformációs szolgáltató blogján.

Mit és hogyan kell bejegyeztetni?

A nyilvántartásba való bejegyzés egyes esetekben jogszabályi kötelezettség (pl. a jelzálogjog, faktorált követelés, tulajdonjog fenntartás), más esetben pedig a jog (pl. ingóságon alapított jelzálogjog) a bejegyzés hiányában nem is jön létre.

A hitelbiztosítéki nyilvántartásba való bejegyzés többlépcsős folyamat, elsőként a feleknek szerződést kell kötniük és a szerződésben a bejegyzendő jogot létrehozniuk.

Ezt követően a feleknek regisztrálniuk kell a hitelbiztosítéki nyilvántartás rendszerében (https://hbny.mokk.hu), majd ezt követő 15 napon belül közjegyző előtt ún. „azonossági nyilatkozatot” kell tenniük, és ezzel befejezetté válik a regisztráció. A nyilatkozat megtételekor díjat is kell fizetni (nyilatkozatonként 5.000,- Ft).

A sikeres regisztrációt követően a bejegyzési nyilatkozatot a MOKK honlapján az erre rendszeresített űrlapon lehet megtenni. A fizetendő igazgatási díj bejegyezendő jogonként 7.000,- Ft, amely egy egyszeri díj és egyben tartalmazza a későbbi törlés költségét is.

A bejegyzett jogot a MOKK weboldalán ((https://hbny.mokk.hu)) mindkét fél törölheti, a kötelezettnek azonban ehhez a jogosult hozzájárulására van szüksége.

Változások a hitelbiztosítéki rendszerben
Az új Polgári Törvénykönyv a hitelbiztosítékok területén egy modern és kiegyensúlyozott zálogjogi rendszert hoz létre, amely a bizalmi biztosítékokat, mint például a vételi jogot és a biztosítéki célú engedményezést, nélkülözhetővé teszi.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo