Akik háztartás helyett multit vezetnek

Nők, akik nehéz helyzetben lévő vállalatokat vettek át radikálisan átalakuló szektorokban. A példákból is egyértelmű, nincs női vagy férfi ágazat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Indra Nooyi (58) elnök-vezérigazgató, PepsiCo

Az indiai-amerikai Nooyi 2006-ban lett a Pepsi elnöke. Egyes chipsekben jelentősen mérsékelte a telített zsírokat, megvette a Gatorade élelmiszercéget, és termékeiben csökkentette a kalóriát, társadalmi nyomásra pedig beszüntette azoknak a cikkeknek a reklámozását, amelyek nem felelnek meg a 12 év alatti gyerekek étrendjének. 2011 óta 25 százalékkal emelte a K+F-büdzsét. 2013-ban a világ legjobban fogyó új italai és ételei közül kilencet a PepsiCo adott, köztük a Starbucks jeges kávéját. Az elmúlt három évben bevezetett termékek a forgalom 9 százalékáért felelnek. „Épp amikor kineveznek középvezetővé, a gyerekeidnek szükségük lesz rád, mert kamaszodnak. A férjed is ekkor válik tinivé, neki is szüksége lesz rád. Aztán a szüleidnek is, mert öregszenek” – merengett Nooyi. Az ő megoldása: befogta a közvetlen munkatársait, hogy segítsenek a családi ügyek intézésében. Amíg ő külföldön volt, a titkárnője hagyta jóvá például telefonon, hogy a lánya nintendózhat, ha kész a házi feladat.

A nő legyen nő, akkor is, ha vezető
Az elfogadottság hiánya állhat a hátterében annak, hogy sokszor a nők vezetőként férfiasnak tartott attitűddel igyekeznek működni. Azt gondolják, ezzel lesznek hiteles vezetők. Bár a női vezetők elfogadásának hivatalosan már nem kéne témának lennie, „lélekben” még messze vagyunk ettől, még a nők esetében is. Egy közvélemény-kutatás szerint a munkavállalók nagy része – még a nők sem – szeretne maga fölé női vezetőt. Ez különösen annak fényében furcsa, hogy a vágyott vezető tulajdonságait firtató kérdésre a válaszadók egyértelműen nőiesnek tekintett tulajdonságokat soroltak.
Marissa Mayer (39) vezérigazgató, Yahoo

1999-ben lett a Google első női mérnöke, 2012 júliusa óta a Yahoo első embere, megmentője. A Szilícium-völgy „főköltekezőjének” is titulálták, mert rengeteg pénzt invesztált 41 cég megvásárlásába (például 1,1 milliárdért szerezte meg a Tumblrt). A szervezeti hibákat demokratikus alapokon küszöböli ki: az alkalmazottak vetik fel a problémákat, s ha bármelyik 50 szavazatot kap, az online minőségmenedzsment rögtön kivizsgálja. Bevezette az alkalmazottak pontozását, de ezzel bemerevedett a munkavégzés: a tehetségesebbek többé nem akarták elhagyni projektjeiket, nehogy rosszabb minősítést kapjanak egy új területen. Betiltotta a távmunkát (ezért sokan kritizálták), meghosszabbította a női alkalmazottak szülési szabadságát, és bónuszt ítélt meg azoknak, akik gyereket vállalnak. Ő maga viszont két héttel a szülés után visszatért posztjára, és berendezett egy gyerekszobát a vezérigazgatói iroda mellett. „Sosem használtam ki a női mivoltomat” – mondta Mayer, aki szerint a munkavállaló neme nem tényező a Szilícium-völgyben.

Kép:PP archív

Meg Whitman (58) Elnök-vezérigazgató, Hewlett Packard

A HP volt az első cég a Fortune 20-as listáján, amelyet hölgy, Carly Fiorina irányított, s ő tette a világ legnagyobb PC-gyártójává a vállalatot, miután összeolvasztotta a Compaqkal. A Harvardot és Princetont végzett Whitman is tapasztalt vezető: az eBay növekedését menedzselte ’98-tól, 2011 elején lett az HP igazgatótanácsának tagja, majd az év szeptemberében kinevezték az akkor nehéz helyzetben lévő cég vezetőjévé. Úgy döntött, többet költ K+F-re, és végül – bár elődje így tervezte – nem vált meg a PC-gyártástól sem, inkább külön cégbe szervezte a szolgáltatási ágazatot. Vállalta, hogy három éven át jelképes egydolláros éves fizetésért dolgozik, 2014-ben viszont 1,5 millió dollárt keresett. A Bloomberg hírügynökség a leginkább alulteljesítő vezérigazgatónak kiáltotta ki Whitmant 2013-ban.

Mary Barra (53) Vezérigazgató, General Motors

Tizennyolc éves kora óta dolgozik a GM-nél, ahol végigjárta a ranglétrát, s történelmet írt azzal, hogy 2014 januárjában az első női vezetője lett egy nagy amerikai autógyárnak. Vezetése első évében 84-szer kellett bejelenteni termékvisszahívást halált is okozó biztonsági hibák miatt. 30 millió jármű bánta és tetemes bevétel. Azon dolgozik, hogy átalakítsa a GM vállalati kultúráját.

Nagyvállalatok női kézben

Mondelēz International          Irene Rosenfeld (61) elnök-vezérigazgató

Lockheed Martin        Marillyn Hewson (60) elnök-vezérigazgató

Dupont           Ellen Kullman (58) elnök-vezérigazgató

Xerox  Ursula Burns (55) elnök-vezérigazgató

Intel    Renée James (50) elnök

IBM    Virginia/Ginni Rometty (57) vezérigazgató

J. P. Morgan Chase Asset Management        Mary Erdoes (47) vezérigazgató

Chanel Maureen Chiquet (51) vezérigazgató

Google            Ruth Porat (57)          pénzügyi vezérigazgató-helyettes

Oracle Safra Catz (52) társelnök és pénzügyi igazgató

Microsoft        Amy Hood (43) pénzügyi igazgató

Cisco   Kelly Kramer (46) pénzügyi igazgató

Facebook        Sheryl Sandberg (46) ügyvezető igazgató

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo