Egy friss kutatás szerint az elmúlt évben 20 százalékkal nőtt a privát felhők piaca, és további 40-50 százalékos növekedés várható az elkövetkező néhány évben. A tendencia érthető, hiszen a privátfelhő-környezet egyszerűen testre szabható, nagyobb biztonságot kínál a nyilvános felhőnél. De hogyan fogjon hozzá egy vállalat a privát felhő kialakításához, illetve a meglévő szolgáltatások felhőbe mozgatásához? Mire lesz mindenképpen szüksége, és milyen tényezőkre kell figyelmet fordítani? Ebben segít néhány tanáccsal a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet.
Nyílt platform = számtalan előny
Az első feladat értelemszerűen a felhőplatform kiválasztása. Ennek során érdemes megvizsgálni a nyílt forráskódú szoftverek nyújtotta előnyöket és lehetőségeket is, ugyanis az open source közösség a felhő terén is rendkívül aktív. Az egyik leggyorsabban növekvő nyílt forráskódú kezdeményezés az OpenStack, amelynek célja jól méretezhető, egyszerűen használható és számos funkciót kínáló felhőmegoldások létrehozása.
Figyeljünk a támogatásra és a kompatibilitásra!
Több olyan felhőplatform is létezik, amely az OpenStack projekten alapul, ezért minden szervezet válogathat a saját igényeinek megfelelően. Érdemes olyan gyártó szoftverét választani, amely komoly tapasztalattal rendelkezik a nyílt forráskódú szoftverek vállalati alkalmazása terén, valamint az így létrehozott termékek támogatásában. Fontos továbbá, hogy a kiválasztott megoldás együttműködjön a meglévő rendszereinkkel, így nem lesz szükség további új beszerzésekre.
Előfordulhat, hogy a vállalati igények úgy kívánják, hogy nyilvános és privát felhőt is használjunk egyszerre. Például a bizalmas adatokat privát felhőben szeretnénk tárolni, a felhasználók számára azonban a publikus felhőben akarjuk elérhetővé tenni a szolgáltatásokat. Ez egyszerűen kivitelezhető a megfelelő eszközök használatával.
Fejlesszük meglévő környezeteinket!
A megfelelő eszközök arra is lehetőséget biztosítanak, hogy új privátfelhő-környezet kialakítása helyett a meglévő infrastruktúránkat fejlesszük tovább, és egészítsük ki felhő alapú megoldásokkal, vagy heterogén környezetet építsünk ki. Ezzel a teljesítményt és a licencköltségeket egyaránt optimalizálhatjuk.
Ne feledkezzünk meg a felügyeletről és a biztonságról!
A privát felhő bevezetéséhez szorosan hozzátartoznak a biztonsági megoldások, amelyekről szintén gondoskodnunk kell. Amennyiben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy a saját szervezetünk igényei milyen funkciókat kívánnak, és milyen további kiegészítő megoldásokkal tehetjük hatékonnyá, illetve biztonságossá privátfelhő-környezetünk működését, forduljunk szakértőhöz!