Fellélegzik a cégvilág?

Nem egészen 4300 cég szűnt meg Magyarországon májusban, számottevően kevesebb, mint áprilisban. Nagy örömre még sincs ok, nem biztos, hogy trendfordulóról beszélhetünk az Opten céginformációs szolgáltató közleménye szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

4245 cég szűnt meg a magyar gazdaságban májusban. Idén eddig minden hónapban négyezernél több társaság szűnt meg, a májusi szám viszont csaknem négyszázzal kisebb, mint az áprilisi. „Korai lenne trendfordulóról beszélni, mert 2014-ben nagyot ugrott azoknak az eljárásoknak a száma, amelyek idén akár cégtörléssel is végződhetnek” – mondja Tóth Tamás, az Opten igazgatója.

2013-ban összesen 39 500 felszámolás, végelszámolás és kényszertörlés elindítását tette közzé a cégbíróság, tavaly viszont már 57 ezer feltehetőleg cégtörléshez vezető eljárás indult el, főleg azért, mert 15 100-ról 31 500-ra nőtt a kényszertörlések száma. „Ez azért lényeges, mert bár a kényszertörlések egy része is felszámolásba fordulhat, elmondható, hogy a kényszertörlések átlagban rövidebb idő alatt lezárulnak, mint a klasszikus felszámolások. A tavalyi növekedés így felfelé húzza az idei megszűnési rátát” – mondja Tóth Tamás.

Az Opten szakértői mindezek miatt azt várják, hogy idén ismét rekordot dönt a megszűnések száma, ugyanakkor látnak olyan folyamatokat a cégvilágban, amelyek bizakodásra adhatnak okot. „Ilyen mindenek előtt a frissen indult felszámolások tavaly szeptember óta tartó csökkenő trendje” – mondja Tóth Tamás. 2014-ben az egy évvel korábbinál 29 százalékkal több induló felszámolást tett közzé a cégbíróság, ám az adat elleplezi a tényt, hogy az utolsó negyedévben masszívan csökkent a felszámolások száma, s a tendencia idén hónapról hónapra folytatódott. „Tavaly éves átlagban havonta 1453 új felszámolást tett közzé a cégbíróság, idén viszont már csak 930-at. Az éven belüli lefutás is folyamatos csökkenést mutat: májusban már csak 737 új eljárást regisztráltunk” – mondja az Opten igazgatója. A szakértő szerint ez mindenképpen pozitív fejlemény, azt jelenti, hogy egyre kevesebb cég hagy hátra működő vállalkozásokat is sújtó adósságokat megszűnésekor.

A renyhe cégalapítási kedv miatt ugyanakkor gyorsul a működő társaságok számának csökkenése. „Idén az első öt hónapban 21 ezer céget töröltek a hatóságok, ezzel szemben csak 10 500 újat jegyeztek be. Az ország gazdasága így 10 ezer gazdasági társasággal karcsúbb lett, mint fél éve” – mondja Tóth Tamás, aki szerint az adatot nem kell dramatizálni: a magyar cégstruktúra különösen szétaprózott, mindenképpen ráfér a konszolidáció.

KÉNYSZERTÖRLÉS? MIKOR KERÜLHET ERRE SOR?
Egyre több cég kerül kényszertörlésre, részben azért is, mert nincsenek tisztában azzal, hogy az eljárás legfőbb szabályai 2014. július 1-jei hatállyal jelentősen módosultak, ezért érdemes áttekinteni az új rendelkezéseket. A kényszertörlési eljárás a cég jogutód nélküli megszűnését eredményezi, és amely a végelszámolással és felszámolási eljárással ellentétben a cég visszafordíthatatlan megszűnésére irányul.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo