Rengetegszer hallottam már a következő panaszt cégvezetők szájából: „Én már annyiszor elmondtam nekik, mégse úgy csinálják.” Ilyenkor aljas módon vissza szoktam kérdezni: „És hányszor írta le?”
Nem véletlenül emlegetjük a közmondást „A szó elszáll, az írás megmarad.”
Sok esetben még a szerződéseket sem rögzítjük írásban. Kellene? Mit mond erről a jogszabály?
Biztos Önnek is volt már része hasonló vitában:
– Én azt mondtam, hogy hármat hozzon! – Nem, azt mondta, hogy háromszázat. – Dehogy is, minek mondtam volna azt? – Pedig biztos, hogy azt mondta!
Hogy lehetne eldönteni, kinek van igaza? Ha le lenne írva az eredeti utasítás…
Nemrég beszélgettem az egyik sikeres cégvezető ügyfelemmel. A világ legnagyobb elektronikai újrahasznosító vállalatának a hazai cégét vezeti. Öt kontinensen, nyolcvan vállalattal dolgoznak. Hogyan tudtak ilyen nagyra nőni? Leírták. Miklós elmondta, hogy minden le van írva. Van antikorrupciós szabályzatuk, van etikai kódexük. Le van írva, hogy a hónap melyik napján kinek, hová, milyen jelentést kell leadnia. Minden megbeszélésről írásos feljegyzés készül, és így tovább. (Szakértői vélemények szerint érdemes a megbeszélések előtt is írásos anyagot küldeni, így a résztvevők fel tudnak készülni, és eredményesebb lehet a meeting.)
Na, ezt érdemes ellopni a multiktól. Ha leírja a dolgokat, rengeteg fölösleges munkától szabadítja meg magát. Hogy ez sok munka? Igen. De egyszer kell csak megtenni. Utána már csak karban kell tartani. Ez különösen igaz a határidőkre és a megígért feladatokra.
Ha szóban el is mondja az utasítást, küldjön róla egy e-mailt is, így Önnél is és az alkalmazottnál is meglesz, bármikor vissza lehet keresni, miben egyeztek meg.
Hadd osszak meg Önnel egy kis trükköt. Én a saját cégemben ezt úgy oldom meg, hogy autózás közben diktafonra felmondom az új céges irányelveket. Az irodavezetőm begépeli, én átnézem, kiigazítom, és már ki is lehet adni.
Írja le! Higgye el, jól jár vele!
Az Erő legyen Önnel:
Piroska Gyula http://piroskagyulatrening.hu/