Arról, hogy a munkahelyi programoknak milyen szerepe lehet az egészségmegőrzésben, sokat elárul egy évekkel ezelőtt Amerikában lebonyolított program, amely a krónikus betegségek megelőzésére irányult. A részt vevő vállalkozásoknál induláskor, majd hat hét és fél év elteltével felmérték az alkalmazottak fizikai állapotát, táplálkozási szokásait és számos betegség rizikófaktorainak jelenlétét. A dolgozók vérnyomása, a testzsír- és a koleszterinszintje már a második felmérésnél, tehát hat héttel az indulás után csökkenést mutatott, a program eredményeként pedig 39 százalék változtatott életvitelén: a munkahelyén kívül is egészségesebben táplálkozott, és növelte a fizikai aktivitását.
Mérhetően eredményesebb az üzlet
Nem csak az alkalmazottak járnak azonban jól az ilyen kezdeményezésekkel: a munkakörülmények s a dolgozók teljesítménye között nagyon szoros a kapcsolat. Számos nemzetközi kutatás bizonyítja, hogy a munkahelyi egészségfejlesztő programoknak köszönhetően nő a termelékenység, a munkavállalók nagyobb örömmel végzik el feladataikat, csökken a munkahelyi stressz, javulnak a munkatársi kapcsolatok, és kevesebb lesz a betegállomány miatti hiányzás. A megfelelő légkörben dolgozó alkalmazottak kreatívabbak, kezdeményezőbbek, amely szintén több paraméteren, például a fejlesztések számának alakulásán keresztül mérhető. Ráadásul érdemben csökken a fluktuáció, javul a cég munkaerővonzó képessége, a termékek minősége, s mindennek eredményeként a vállalkozás külső megítélése is.
- a munkahelyi hiányzások 50-60%-a erre vezethető vissza.
- Európában a stressz okozta GDP-kiesés eléri az 500 milliárd eurót, Magyarországon az 1000 milliárd forintot, s a helyzet várhatóan tovább romlik.
- 10 európai munkavállaló közül közel 8, azaz 77% szerint a munkahelyi stresszben szenvedők száma az elkövetkező 5 évben nő, 49% szerint jelentős mértékben.
- A magyar munkavállalók némiképp derűlátóbbak:a megkérdezettek 69%-a számít a helyzet romlására, 43%-uk szerint nagymértékben nő a stresszes dolgozók száma.
Nem csak az anyagi lehetőségeken múlik
A cégek többsége felismerte e befektetés jelentőségét, és programokat indítanak külföldön és itthon is. A hazai vállalkozások többségénél azonban az elmúlt években – bár egyre több példaértékű kezdeményezésről is hallani – az érezhető szemléletváltozáson kívül pozitív változás mérsékelten tapasztalható. Sőt a válság egyes területeken inkább a kedvezőtlen folyamatokat erősítette.
Az egészségfejlesztési programok hiányát, mellőzését a hazai vállalkozások elsősorban forráshiánnyal magyarázzák. Az érvelés jellemzően az, hogy a befektetés azonnal jelentkezik, megtérülésre azonban csak hosszabb idő távlatában lehet számítani. Ez azonban nem minden körülmények között állja meg a helyét, jó példa erre a munkahelyi stressz, amelynek a kezelése nem feltétlenül és nem minden esetben jelent komoly kiadást.
A munkahelyi frusztráció kezelési módjairól itt olvashat.
A cél elérése érdekében azonban elengedhetetlen, hogy a cégeknek legyen egészségfejlesztési programjuk, amelyben kijelölik a célokat, az ezek elérése érdekében szükséges feladatokat, s meghatározzák azokat a konkrét tényezőket is, amelyekkel a program eredményességét mérik. Ilyen lehet például a betegállományban töltött napok számának csökkenése, a reklamációk visszaesése, hogy csak a legegyszerűbben mérhető elemeket említsük.